
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/5476/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі:
Головуючого - судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Мусій С.В.,
представника позивача Іванського В.І.,
представника відповідача Мельника С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,-
в с т а н о в и в :
15.11.2018 о 16:55 год Головне управління ДФС у Львівській області (надалі ГУ ДФС у Львівській області, Позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» (надалі ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс», Відповідач) про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «Енергія - Тепловодосервіс».
Позивач обгрунтовує позовні вимоги наступним. На виконання наказу ГУ ДФС у Львівській області від 22.10.2018 № 6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» посадовими особами органу державної фіскальної служби був здійснений вихід за податковою адресою ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс». Вказаних осіб не було допущено до проведення перевірки, тому на підставі підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України, начальником ГУ ДФС у Львівській області прийняте рішення від 15.11.2018 № 39101/10/13-01-14-13-15 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс». Для підтвердження обгрунтованості прийнятого керівником контролюючого органу рішення, ГУ ДФС у Львівській області звернулося до суду з відповідною позовною заявою.
Згідно з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, для розгляду справи визначено суддю Мричко Н.І. Матеріали справи передані судді 16.11.2018.
Згідно з ухвалою від 16.11.2018 суд залишив без руху позовну заяву ГУ ДФС у Львівській області. З урахуванням того, що закінчення строку для усунення недоліків позовної заяви припадав на вихідні дні, тому суд встановив останнім днем строку виконання ухвали суду - 19.11.2018 (перший після вихідних днів робочий день).
Після усунення Позивачем недоліків позовної заяви суд постановив ухвалу від 19.11.2018 згідно з якою відкрив провадження у справі № 1340/5476/18 та призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив такі задовольнити з урахуванням постанови Верховного Суду від 28.08.2018 у справі № 804/19780/ 14 та прийняти рішення по суті.
У судовому засіданні представник відповідача подав відзив на позовну заяву, згідно з яким просить у задоволенні позовних вимог ГУ ДФС у Львівській області відмовити повністю, провадження у справі закрити. Вказує на те, що ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» оскаржило в судовому порядку наказ ГУ ДФС у Львівській області від 22.10.2018 № 6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» (арк. справи 40).
З'ясувавши зміст спірних правовідносин, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
22.10.2018 начальником ГУ ДФС у Львівській області виданий наказ № 6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс». Відповідно до вказаного наказу призначено проведення документальної планової виїзної перевірки з 12.11.2018 року тривалістю 20 робочих днів (арк. справи 13).
Копію наказу про проведення перевірки скеровані Позивачу та отримані останнім 26.10.2018 (арк. справи 12 зворот).
12.11.2018 ГУ ДФС у Львівській області видані направлення на перевірку ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» № 10741 заступнику відділу контрольно-перевіряючої роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Львівській області Маркович К.М.; № 10740 СДРІ відділу контрольно-перевіряючої роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Львівській області Бобак І.Р.; № 10739 ГДРІ відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту ГУ ДФС у Львівській області Іваночко І.В.; № 10738 ГДРІ відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту ГУ ДФС у Львівській області Громада І.В.; № 10737 ГДРІ відділу перевірок у сфері послуг управління аудиту ГУ ДФС у Львівській області Варцабюк Н.Б.; № 10729 ГДРІ відділу перевірок у сфері послуг управління аудиту ГУ ДФС у Львівській області Обуханич Ю.Я (арк. справи 14-19).
12.11.2018, 13.11.2018, 14.11.2018 та 15.11.2018 посадові особи контролюючого органу, визначені згідно з вказаними вище направленнями, з'являлися за місцезнаходженням ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» (Львівська область, Яворівський район, с. Старичі, вул. Шевченка, 23) для проведення планової виїзної документальної перевірки.
Виконуючий обов'язки керівника ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» Хайнацький А.Й. відмовляв в допуску до проведення планової виїзної документальної перевірки з двох причин, в наказі на проведення перевірки відсутня інформація про осіб, які будуть проводити перевірку; відсутність директора підприємства.
За цим фактом перевіряючими особами ГУ ДФС у Львівській області складені відповідні Акти, а саме: Акт від 12.11.2018 № 868/13-01-14-13/35413749 «про недопуск до проведення планової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» (арк. справи 23); Акт від 13.11.2018 № 872/13-01-14-13/35413749 «про недопуск до проведення планової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» (арк. справи 22); Акт від 14.11.2018 № 874/13-01-14-13/35413749 «про недопуск до проведення планової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» (арк. справи 21) та Акт від 15.11.2018 № 879/13-01-14-13/35413749 «про недопуск до проведення планової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» (арк. справи 20).
15.11.2018 начальник управління аудиту ГУ ДФС у Львівській області звернувся до начальника ГУ ДФС у Львівській області із зверненням № 255/13-01-14-13 про застосування умовного адміністративного арешту майна ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс».
15.11.2018 об 12:15 год. начальником ГУ ДФС у Львівській області прийнято Рішення № 39101/10/13-01-14-13-15 «про застосування адміністративного арешту майна платника податків», згідно з яким застосований умовний адміністративний арешт майна платника податків ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс».
З метою підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків контролюючий орган звернувся до суду.
При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до підпункту 94.2.3. пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України (надалі ПК України) арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Відповідно до пункту 81.1 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення, фактичної перевірки за умови пред'явлення, таких документів: 1) направлення на проведення такої перевірки; 2) копії наказу про проведення перевірки; 3) службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 81.1 статті 81 ПК України непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
Таким чином, зазначена норма ПК України надає право платнику податків у разі непред'явлення, платнику податків цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, не допустити посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення виїзної планової перевірки.
Жодних інших підстав для не допуску працівників ДФС до проведення планової виїзної перевірки ПК України не передбачає.
Податковим кодексом України не надано право платнику податків самостійно визначатися про допущення чи не допущення до податкової перевірки у зв'язку з претензіями до підстав її призначення. Свою незгоду з підставами призначення перевірки платник податків може висловити у скарзі керівнику контролюючого органу або ж зверненням до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.
Верховним Судом в постановах від 15.08.2018 у справі №804/1453/17 та від 22.05.2018 у справі № 808/1030/17 висловлені правові позиції, про те, що спір про право має місце в разі, якщо предметом спору є правовідносини, існування яких є передумовою виникнення підстав для застосування спеціальних заходів. Зокрема, спір про право наявний у разі, коли платник податків висловлює незгоду з рішенням податкового органу, що було підставою для виникнення обставин для внесення відповідного подання.
В обох зазначених постановах, Верховним Судом, таким спором про право було визнано оскарження в судовому порядку платником податків наказу контролюючого органу про проведення перевірки.
Представник відповідача в судовому засіданні вказав суду на те, що ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» оскаржує в судовому порядку наказ ГУ ДФС у Львівській області від 22.10.2018 № 6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс».
Суд встановив, що 16.11.2018 до провадження Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» про оскарження наказу ГУ ДФС у Львівській області від 22.10.2018 № 6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс». Згідно з ухвалою суду від 20.11.2018 відкрито провадження у справі № 1340/5484/18 за позовом ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» до ГУ ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу ГУ ДФС у Львівській області від 22.10.2018 № 6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» (арк. справи 48-49).
За наведених обставин, звернення ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» з позовом про скасування наказу Позивача від 22.10.2018 № 6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» є підтвердженням існування спору про право.
Представник відповідача на обгрунтування позиції щодо відсутності спору про право в разі оскарження наказу про проведення перевірки, послався на постанову Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 804/19780/14, в якій оскарження платником наказу про проведення перевірки не було визнано спором про право.
З цього приводу, суд звертає увагу Відповідача на те, що у справі № 804/19780/14 платник податків оскаржував дії посадових осіб податкового органу щодо проведення перевірки в порядку досудового (адміністративного) оскарження. Тобто, у справі № 804/19780/14 платник податків не оскаржував у судовому порядку наказ про проведення перевірки, а лише подав скаргу з цього приводу до контролюючого органу вищого рівня. Саме відсутність позову до суду було визнано у цьому випадку Верховним Судом відсутністю спору про право, оскільки подання скарги в адміністративному порядку було визнано не більше ніж запереченням обставин, що зумовили звернення податкового органу з відповідним поданням по суті.
Таким чином, правова позиція Верховного Суду викладена у постанові від 29.08.2018 у справі №804/19780/14 не стосується обставин щодо оскарження наказу про проведення перевірки у судовому порядку, що свідчить про існування спору про право.
Щодо прохання представника відповідача про закриття провадження у справі з підстав наявності спору про право. Суд відхиляє таке з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд ухвалою відмовляє у відкритті провадження за заявою, якщо із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право. Тобто, у разі встановлення судом обставин, які свідчать про наявність спору про право, суд лише на стадії відкриття провадження у справі може постановити ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі за заявою органів доходів і зборів.
Крім цього, статтею 238 КАС України визначені підстави для закриття провадження у справі. Вказаною статтею не передбачено закриття провадження з підстав, коли із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.
Таким чином, у разі наявності спору про право, суд вправі відмовити у відкритті провадження у справі за заявою органів доходів та зборів, а у разі відкриття провадження продовжувати розгляд справи до прийняття рішення по суті.
Підсумовуючи наведене, суд встановив, що ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» заперечує законність проведення перевірки, не допуск до якої й зумовив звернення ГУ ДФС у Львівській області із позовною заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс». Товариство вчиняє дії направлені на відновлення порушеного, на його думку, права шляхом оскарження наказу ГУ ДФС у Львівській області від 22.10.2018 № 6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс».
Таким чином між сторонами виник спір про право. Існування у спірних правовідносинах спору про право виключає можливість розгляду позовної заяви контролюючого органу про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позов ГУ ДФС у Львівській області про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» застосованого згідно з рішенням від 15.11.2018 № 39101/10/13-01014013015 не підлягає до задоволення, а відтак у задоволенні такого слід відмовити.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 5-11, 12, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна платника податків - відмовити повністю.
Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Мричко Н.І.