
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" листопада 2018 р. справа № 0940/1819/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною відмову та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
05.10.2018 ОСОБА_3 (далі – позивача) звернулася в суд з адміністративним позовом до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради (далі – відповідач) про визнання протиправною відмову у наданні містобудівних умов та обмежень; зобов’язання надати містобудівні умови та обмеження для реконструкції власних нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на вулиці Грушевського, 40 в місті Івано-Франківську.
10.10.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу, у відповідності до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням сторін.
15.11.2018 судом залишено без розгляду клопотання Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради про залучення до даної адміністративної справи ОСББ «Арка-Вали».
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернулася до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради із заявою та відповідними документами про отримання містобудівних умов та обмежень для реконструкції власних нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на вулиці Грушевського, 40 в місті Івано-Франківську. Відповідач, всупереч норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», повідомив позивача, що рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за № 756 від 12.07.2018 відмовлено їй у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва, без будь-яких обґрунтувань підстав такої відмови.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав із вказаних у позовній заяві мотивів. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заявлених позовних вимог не визнала, суду пояснила, що підставою для відмови у наданні містобудівних умов і обмежень слугувала відсутність погодження від балансоутримувача будинку.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд робить висновок, що адміністративний позов підставний та підлягає до задоволення частково, виходячи з таких мотивів.
ОСОБА_3 відповідно до договору купівлі-продажу від 20.12.2017 належить нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою: Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця Грушевського, будинок 40.
29.06.2018 позивач звернулася через Центр надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради і заявою та відповідними документами для одержання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки – для реконструкції власних нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на вулиці Грушевського, 40 в місті Івано-Франківську.
20.07.2018 Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради листом за №Я/6736 повідомив позивача, що рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради «Про надання вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва» за № 756 від 12.07.2018 відмовлено позивачу у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки – для реконструкції власних нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на вулиці Грушевського, 40 в місті Івано-Франківську на підставі рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за № 756 від 12.07.2018, без будь-яких обґрунтувань підстав такої відмови, звернулася до суду, у зав’язку із чим просить зобов’язати відповідача надати містобудівні умови та обмеження для реконструкції власних нежитлових приміщень під заклад громадського харчування за вказаною адресою.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) – документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об’єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією (пункт 8 статті 1 Закону).
Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Згідно з частиною 3 статті 29 даного Закону містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія документа, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об’єкта будівництва.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Частиною 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Таким чином, частиною 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлені виключні підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень.
Відповідно до абзацу 2 частини 4 статті 29 даного Закону відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Згідно з частиною 6 даної статті цього ж Закону надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Рішенням Івано-Франківської міської ради за №124-12 від 16.05.2017 затверджено нову редакцію Положення про Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, згідно якого Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини (надалі – Департамент) є виконавчим органом Івано-Франківської міської ради.
Департамент утворюється Івано-Франківською міською радою, підзвітний і підконтрольний міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету, міському голові, заступнику міського голови згідно розподілу посадових обов’язків, є спеціально уповноваженим органом з питань містобудування, архітектури Івано-Франківської міської ради. У складі Департаменту діє відділ охорони культурної спадщини як спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини, є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку зі своїм найменуванням із зображенням Герба України, печатку з написом «Головний архітектор міста», інші необхідні печатки та штампи, бланки зі своїм найменуванням, а також інші атрибути юридичної особи відповідно до законодавства України.
Основними функціями Департаменту, серед іншого, є забезпечення надання власникам, користувачам земельних ділянок будівельних паспортів, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.
Суд встановив, що відмова позивачу у наданні містобудівних умов та обмежень, що здійснена шляхом направлення департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради листа з повідомленням про рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про відмову позивачу у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва, здійснена без обґрунтувань підстав такої відмови.
Враховуючи, що відмова у позивачу у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва, здійснена без обґрунтувань підстав такої відмови, то така відмова відповідача як органу, який забезпечує надання власникам містобудівних умов та обмежень, є протиправною.
Оскільки, статтею 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлені виключні підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури з обґрунтуванням підстав такої відмови, і суд в даних правовідносинах встановив недотриманням відповідачем вимог статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», то суд, з метою відновлення прав позивача, вважає за необхідне зобов’язати відповідача повторно розглянути в порядку, встановленому статтею 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» заяву позивача від 29.06.2018 про отримання містобудівних умов та обмежень для реконструкції власних нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на вулиці Грушевського, 40 в місті Івано-Франківську.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення частково.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за №5863255 від 03.10.2018, підтвердив сплату судового збору в розмірі 1 410 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 1 410 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради (вулиця Незалежності, будинок 9, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 40216470) у наданні ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) містобудівних умов та обмежень для реконструкції власних нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на вулиці Грушевського, 40 в місті Івано-Франківську.
Зобов’язати Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради (вулиця Незалежності, будинок 9, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 40216470) повторно розглянути в порядку, встановленому статтею 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” заяву ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) від 29.06.2018 про отримання містобудівних умов та обмежень для реконструкції власних нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на вулиці Грушевського, 40 в місті Івано-Франківську.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Департамента містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради (вулиця Незалежності, будинок 9, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 40216470) сплачений судовий збір в розмірі 1 410 (одна тисяча чотириста десять) гривень.
В задоволенні решти позовних вимоги відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.
Рішення складене в повному обсязі 20 листопада 2018 р.