Рішення № 77954292, 12.11.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2018
Номер справи
810/4235/18
Номер документу
77954292
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2018 року № 810/4235/18

Київський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Щавінського В.Р., у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Органу самоорганізації населення - Квартальний комітет вулиць: З.Алієвої, Грибоєдова, Д.Попова, Кіріченка, Нігояна, Садова, Тургенівська, Центральна, 8 Березня, Курортна, пр. Нахімова в м. Ірпені в особі ОСОБА_2 до Відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради Київської області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельно-інвестиційна компанія «Альфа-Буд» про зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

Орган самоорганізації населення - Квартальний комітет вулиць: З.Алієвої, Грибоєдова, Д.Попова, Кіріченка, Нігояна, Садова, Тургенівська, Центральна, 8 Березня, Курортна, пр. Нахімова в м. Ірпені в особі ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради Київської області, третя особа: ТОВ «Будівельно-інвестиційна компанія «Альфа-Буд» та просить скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 21.05.2018 №0032-05-2018 щодо забудови земельної ділянки за дресою: вулиця 8-го Березня, будинок 23, місто Ірпінь Київська область.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.08.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.

14.08.2018 позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду із заявою про забезпечення позову в якій просив:

- зупинити дію містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 21.05.2018 № 0032-05-2018 за адресою: вулиця 8-го Березня, будинок 23, місто Ірпінь, Київська область;

- заборонити ТОВ «Будівельно-інвестиційна компанія «АЛЬФА-БУД» та іншим юридичним та фізичним особам до вирішення справи по суті проводити будівельні роботи на земельній ділянці (кадастровий номер НОМЕР_1) за адресою: вулиця 8-го Березня, будинок 23, місто Ірпінь, Київська область.

Ухвалою Київського оружного адміністративного суду від 15.08.2018 у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.

14.09.2018 позивач повторно звернувся до суду із заявою про забезпечення позову якою просив:

- зупинити дію містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 21.05.2018 № 0032-05-2018 за адресою: вулиця 8-го Березня, будинок 23, місто Ірпінь, Київська область;

- заборонити ТОВ "Будівельно-інвестиційна компанія "АЛЬФА-БУД" та іншим юридичним та фізичним особам до вирішення справи по суті проводити будівельні роботи на земельній ділянці (кадастровий номер НОМЕР_1) за адресою: вулиця 8-го Березня, будинок 23, місто Ірпінь, Київська область.

Ухвалою Київського оружного адміністративного суду від 25.09.2018 у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 21.05.2018 №0032-05-2018 Відділом містобудування та архітектури Ірпінської міської ради Київської області видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки з порушенням вимог містобудівного та земельного законодавства.

Вважає, що відбулася протиправна зміна цільового призначення земельної ділянки без розробленого у встановленому Законом порядку.

Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що зазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані у відповідності до містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: Генерального плану міста Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради № 2639-39-VI від 20.12.2012 року; плану зонування території м. Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради № 3260-45-VI від 27.06.2013 року.

Вказує, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 1,1167 га відповідає цільовому та функціональному призначенню.

Представник третьої особи проти позову заперечував, надав до суду письмові пояснення, в яких зазначає, що містобудівні умови та обмеження забудови № 0032-05-2018 від 21,05.2018 земельної ділянки за адресою: вул.8-го Березня, 23, м. Ірпінь. Київська область (далі - спірні МБУ), видані Відділом містобудування та архітектури Ірпінської міської ради Київської області є законними та такими, що видані з дотриманням вимог ст. ст. 24, 26, 29, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Зазначає, що наміри ТОВ «БІК «Альфа-Буд» по забудові спірної земельної ділянки відповідають цільовому призначенню земельної ділянки.

На адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судові засідання не прибув, був повідомлений належним чином.

Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, викладених у поясненнях. Просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Ірпінської міської ради, за заявою директора ТОВ «Будівельно-інвестиційної компанії «АЛБФА-БУД» Савчук Яни Олегівни, видані містобудівні умови та обмеження від 21.05.2018 за № 0032-05-2018 для проектування об'єкта будівництва багатоквартирного житлового будинку, розташованого за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. 8-го Березня, 23.

Зазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані у відповідності до містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: Генерального плану міста Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради № 2639-39-VI від 20.12.2012 року; плану зонування території м. Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради № 3260-45-VI від 27.06.2013 року.

Позивач вважає спірні містобудівні умови та обмеження видано з порушенням вимог містобудівного та земельного законодавства. у зв'язку з цим звернувся до суду та просить їх скасувати.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 8 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17 лютого 2011 року (далі - Закон № 3038), в редакції, чинній станом на момент видачі дозвільної документації, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно ч. 4 ст. 26 Закону № 3038 право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Ст. 29 Закону № 3038 передбачено, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Частиною 3 ст. 26 Закону № 3038 закріплено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:

1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;

2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

4) витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).

Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.

Цією ж статтею визначено, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Як вбачається з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер витягу 98960600 від 29.09.2017 року, земельна ділянка 23, в м. Ірпінь, Київської обл., з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 1,1167 га за цільовим призначенням віднесена для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Крім того Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №37286721 від 27.09.2017, відповідно до якого державним реєстратором вчинено реєстраційні дії щодо зміни цільового призначення земельної ділянки є чинним.

Таким чином, дана земельна ділянка відповідає цільовому та функціональному призначенню затвердженого Генерального плану міста Ірпінь та плану зонування території (зонінгу) м. Ірпінь.

Позивач не обґрунтовує порушення містобудівних умов та обмежень будь-якими іншими доводами, крім невідповідності намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівній документації на місцевому рівні.

Відповідно до Генерального плану м. Ірпінь, затвердженого рішенням тридцять дев'ятої сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 2639-39-VI від 20.12.2012 «Про затвердження Генерального плану міста Ірпінь», земельна ділянка в м. Ірпінь по вул. 8-го Березня, 23 відноситься до земель житлової та громадської забудови.

Згідно плану зонування території (зонінг) міста Ірпінь, затвердженого рішенням сорок п'ятої сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 3260-45-VІ від 27.06.2013 року «Про затвердження плану зонування території (зонінг) міста Ірпінь», земельна ділянка в м. Ірпінь по вул. 8-го Березня відноситься до зони мішаної багатоквартирної житлової забудови Ж-5, яка призначена для розташування багатоквартирних 5-9 поверхових житлових будинків, супутніх об'єктів повсякденного обслуговування населення, окремих об'єктів загальноміського та районного значення.

Використання території зони, розміщення підприємств і установ здійснюється відповідно до вимог ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Це підтверджує відповідність земельної ділянки, розташованої в м. Ірпінь по вул. 8-го Березня, 23 цільовому призначенню та відсутності суперечностей функціональному призначенню затвердженого Генерального плану міста Ірпінь та плану зонування території (зонінгу) м. Ірпінь.

Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки суд зазначає, що відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 20 Земельного кодексу України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до Положення про відділ містобудування і архітектури Ірпінської міської ради, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради від 23.11.2015 року № 119-4-VII до компетенції відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради відноситься:

- забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування та архітектури на території міста Ірпінь і селищ Гостомель, Ворзель та Коцюбинське;

- аналіз стану містобудування, організація розроблення, проведення експертизи, подання на затвердження в установленому порядку генерального плану міста Ірпінь і селиш, Гостомель, Ворзель та Коцюбинське, іншої містобудівної документації;

- координація діяльності суб'єктів містобудування щодо комплексного розвитку і забудови міста Ірпінь і селищ Гостомель, Ворзель та Коцюбинське, поліпшення їх архітектурного вигляду;

- забезпечення додержання законодавства у сфері містобудування та архітектури, державних стандартів, норм і правил, затвердженої містобудівної документації, здійснення контролю за їх реалізацією;

- організація в межах своїх повноважень охорони, реставрації та використання пам'яток архітектури і містобудування, паркових та історико-культурних ландшафтів.

Таким чином, питання зміни цільового призначення земельної ділянки не відноситься до повноважень відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Ірпінської міської ради.

Єдиною підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудовника приписам містобудівної документації.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29 вересня 2016 року у справі № 522/6069/14-а.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Проте, позивачем не було доведено суду обґрунтованості позовних вимог, а також не спростовано доводів відповідача.

З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.