
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" листопада 2018 р. справа № 342/908/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов’язання відповідача вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
17.08.2018 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в Городенківський районний суд Івано-Франківської області з позовною заявою до Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі – відповідач), в якій просить зобов’язати відповідача зарахувати йому до пільгового стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 період роботи з 22.08.1992 по 30.06.1999 у ПАТ «Карпати-Лада» на посаді газозварника.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, всупереч вимогам законодавства України безпідставно відмовив позивачу у зарахуванні до пільгового стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 періоду роботи з 22.08.1992 по 30.06.1999 у ПАТ «Карпати-Лада» на посаді газозварника.
Ухвалою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 28.08.2018 адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов’язання відповідача вчинити дії - передано на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Вказана адміністративна справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 08.10.2018.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 даний позов залишено без руху у зв’язку з невідповідністю вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а позивачу надано строк для усунення недоліків.
У зв’язку із усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.10.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 13.11.2018, відповідно до якого Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області заперечило щодо заявлених позовних вимог (а.с.49-53). Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що для зарахування до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2 в ПАТ «Карпати-Лада» на посаді газозварника необхідною умовою є проведення атестації робочого місця. Зважаючи на те, що згідно довідки Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 28.08.2018 за №32/04.02-12/09, АТ «Карпати-Лада» (ЗАТ «Карпати-Лада») матеріали атестації робочих місць за умовами праці для здійснення експертизи якості та правильності віднесення до Списків виробництв, робіт, професій та посад, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення в Державну експертизу умов праці не надавало та відповідний висновок відсутній, відповідач правомірно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази і відзив, встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до відповідача з заявою від 26.07.2018 щодо обчислення тривалості пільгового стажу, зокрема зарахування періоду роботи з 22.08.1992 по 30.06.1999 у ПАТ «Карпати-Лада» на посаді газозварника.
02.08.2018 Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом №137/Т-15 підтвердило, що Списком №2 виробництв, робіт, професій, зайнятість на яких зайнятість на яких дає право на пільгове забезпечення, затвердженим постановою КМУ від 11.03.1994 за №162, розділом ХХХІІІ, позицією 23200000-11620, передбачена професія газозварника та відмічено, що зайнятість на даній посаді протягом повного робочого дня (не менше 80%) дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак зазначено, що згідно пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженому постановою КМУ від 01.08.1992 за №442, відповідне право повинне бути підтверджене за результатами атестації. Враховуючи вказане та те, що документів, які б підтвердили результати атестації робочих місць за умовами праці у ПАТ «Карпати-Лада» позивачем не надано, відповідач повідомив позивача, що до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 може бути включений тільки період роботи з 15.01.1989 по 21.08.1992 (а.с. 7-8).
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною та необгрунтованою, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Підстави надання пенсії особам за віком на пільгових умовах визначені статтею 114 Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення. Так, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п’ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до статті 62 Закону України Про пенсійне забезпечення основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 БТ-І №6052450, копія якої наявна в матеріалах справи, суд встановив, що позивач з 02.02.1988 прийнятий на посаду електрозварника по ІІІ розряду Коломийської станції технічного обслуговування автомобілів Івано-Франківського обласного центру «АвтоВАЗтехобслуговування», на базі якого з 18.06.1991 створено акціонерне товариство «Карпати-Лада», а з 28.12.1996 АТ «Карпати-Лада» перейменовано на ЗАТ «Карпати-Лада», де позивач працював на посаді електрогазозварника до 30.06.1999 (а.с. 9-10).
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками №1 та №2 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 за №383.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637.
Так, згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків №1 або №2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком №1 або №2.
Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції в подібних правовідносинах, викладеній в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 в справі №164/1993/14-а (2-а/164/2/2015).
В матеріалах справи міститься копія довідки №98 від 08.07.2016 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, згідно змісту якої ОСОБА_1 працював повний робочий день в приватному акціонерному товаристві «Карпати-Лада» з січня 1989 року по 30 червня 1999 року і виконував газозварювальні роботи за професією газозварника. При цьому, у вказаній довідці зазначено, що атестація робочих місць не проводилась (а.с. 14).
Щодо факту проведення атестації робочих місць, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, то суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 4.2, 4.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
За приписами пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
В свою чергу, атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 за №442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 за №41.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Норми статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці дають підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу. Відсутність підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції в подібних правовідносинах, викладеній в постановах Верховного Суду від 23.01.2018 в справі №732/2003/14, від 30.01.2018 в справі №506/384/17, від 21.02.2018 в справі №465/1351/17.
В даному випадку позивач надав суду копію довідки №98 від 08.07.2016, згідно якої, як вже зазначено судом, ОСОБА_1 працював повний робочий день в приватному акціонерному товаристві «Карпати-Лада» з січня 1989 року по 30 червня 1999 року і виконував газозварювальні роботи за професією газозварника, при цьому атестація робочих місць не проводилась (а.с. 14).
Жодних інших документів, які б підтверджували факт проведення атестації відповідного робочого місця, яке займав позивач в ПАТ «Карпати Лада» з січня 1989 року по 30 червня 1999 року, ОСОБА_1 суду не надав.
За вказаних обставин, в ОСОБА_1 немає підстав для зарахування періоду роботи з січня 1989 року по 30 червня 1999 року в приватному акціонерному товаристві «Карпати-Лада» на посаді газозварника до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що відповідач діяв правомірно, у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 77, 241-246, 250, 263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
в задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Івасюка, 8, м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78103, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (вул. І. Богуна, 10, м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78100, код ЄДРПОУ 40385951) про зобов’язання відповідача вчинити дії, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кафарський В.В.