Рішення № 77953380, 19.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2018
Номер справи
0540/7968/18-а
Номер документу
77953380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2018 р. Справа№0540/7968/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мозгової Н.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

31 серпня 2018 року позивач, ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м.Добропілля, пр-т Шевченка, 15) про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області щодо погашення переплати допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 39714,14 грн., зобов’язання повернути перераховані на рахунок управління кошти у розмірі 2100 грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, та є отримувачем щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, однак на підставі отриманої інформації щодо наявності у власності 1/3 квартири за адресою: АДРЕСА_2, відповідачем зазначено, що у період з 17.10.2014 року по 24.04.2017 року було виплачено надміру сплачено щомісячну адресну грошову допомогу у сумі 39714,14 грн. Через постійну вимогу управління соціального захисту населення Добропіліської міської ради Донецької області позивачем сплачено суму у розмірі 2100,00 грн. Вважає рішення щодо погашення переплати допомоги переміщеним особам протиправним, оскільки наявна у власності лише частина житлового приміщення, яка розташована у м. Добропіллі Донецької області, тобто розташована в зоні проведення антитерористичної операції. З огляду на зазначене вважає, що відповідачем таким чином порушив його право на отримання щомісячної адресної грошової допомоги.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивач неодноразово звертався із заявою про призначення адресної допомоги, та йому виплачувалась щомісячна адресна грошова допомога. Однак, оскільки управлінням було встановлено, що у власності позивача є житлове приміщення, а позивач про зазначений факт управління не повідомив, у зв’язку з чим було припинено виплату адресної допомоги. Вважає, що надмірно нараховані кошти у сумі 39714,14 грн. підлягають стягненню з відповідача. В заяві від 02.06.2017 року позивач повідомив про те, що переплату по допомозі переміщеним особам на проживання за період з 17.10.2014 року по 24.04.2017 року в розмірі 39714,14 грн. зобов’язується погасити на рахунок управління. З урахуванням зазначеного вважає, що правомірно припинено виплату допомоги, у зв’язку з наявністю надміру сплаченої допомоги. Просить відмовити у задоволені позовних вимог.

13.11.2018 року позивач через канцелярію суду надав відповідь на відзив, де зазначив, що м. Добропілля Донецької області входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р, а отже позивач не повинна була зазначити дане житло у заяві і мала право на надання щомісячної адресної допомоги згідно чинного законодавства України. Щодо написаної заяви з зобов’язанням повернути переплату допомоги переміщеним особам на проживання у сумі 39714,14 грн. на рахунок відповідача, вказують, що дана заява була написана під тиском і погрозою притягнути до кримінальної відповідальності за шахрайство в разі відмови виплатити кошти.

05.09.2018 року ухвалою суду залишено без руху позовну заяву та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

01.10.2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення учасників справи на 24.10.2018 року.

24.10.2018 року у судовому засіданні оголошена перерва на 19.11.2018 року.

Позивач у судове засідання не з’явився, просив розгляд справи провести без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи без представника управління та просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1), згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки. (а.с.52-53).

Відповідач, Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (ЄДРПОУ 25954002), згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Судом встановлено, що відповідно до Довідки №1422000142 від 16.10.2014 року, місце фактичного проживання позивача: АДРЕСА_3, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 та мають неповнолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. (а.с.54-56).

Згідно відомостей про права власності ОСОБА_1 належить 1/3 квартири, розташованої АДРЕСА_4.

Судом встановлено, що позивач неодноразово звертався до Управління соціального захисту населення Добропіліської міської ради з питання призначення адресної допомоги:

-заява від 17.10.2014 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 17.10.2014 року по 16.04.2015 року у щомісячному розмірі 1326 грн;

-заява від 28.04.2015року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 24.04.2015 року по 23.10.2015 року у розмірі 1326 грн.;

- заява від 24.10.2015 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 24.10.2015 по 23.04.2016 у щомісячному розмірі 1326 грн.;

- заява від 25.04.2016 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 25.04.2016 по 21.10.2016 у щомісячному розмірі 1326 грн.;

- заява від 25.10.2016 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 25.10.2016 по 24.04.2017 у щомісячному розмірі 1326 грн.;

-заява від 26.04.2017 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 25.10.2016 по 24.04.2017 у щомісячному розмірі 1326 грн.

02.06.2018 року листом №04-38/2042 Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради повідомило позивача про припинення виплати адресної допомоги, оскільки у період з 17.10.2014 року по 24.04.2017 року позивачем отримані надміру сплачені кошти з адресної допомоги у сумі 39714,14 грн. (а.с. 48-51,59).

Фактично позивачем сплачено сума у розмірі 2100,00 грн., а саме: у червні 2017 року – 500 грн., у липні 2017 року – 200 грн., у серпні 2017 року – 200 грн., у вересні 2017 року – 200 грн., у жовтні 2017 року – 200 грн., у листопаді – 200 грн., у грудні 2017 року – 200 грн., у січні 2018 року – 200 грн., у лютому 2018 року – 200 грн. (а.с. 63-70).

Позивач не погоджується з даним висновком відповідача за наслідком чого звернувся до суду.

Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначається Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок №505).

Відповідно п. 2 Порядку №505, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

За приписами п. 6 Порядку №505, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім’ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно з п. 11 Порядку №505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Правомірність дій органу соціального захисту населення безпосередньо залежить від підстави, через яку припинено нарахування та виплату щомісячної адресної допомоги.

Як зазначає відповідач, в ході проведення перевірки відповідачем було встановлено, зазначене також підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1, є власником 1/3 квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_5.

Указом Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року “Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

За приписами ст. 1 Закону № 1669-VII період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14.04.2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

На виконання Закону № 1669-VII розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, місто Добропілля Донецької області.

05.11.2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1079-р, яким зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція”.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого також включено місто Добропілля Донецької області.

Тобто, позивач має житлове приміщення, розташоване в районі проведення антитерористичної операції.

Отже позивач у своїх заявах правомірно вказував про відсутність у нього, або у будь-кого з членів його сім’ї у володінні житлового приміщення.

Тобто, у розумінні п. 6 Порядку №505, надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відсутній факт подання позивачем документів з недостовірними відомостями. Як наслідок, відсутні й факт надміру перерахованої суми грошової допомоги, що підлягають поверненню.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Донецького апеляційного адміністративного суду у справі № 805/2383/18-а від 12.09.2018 року.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про відсутність факту надміру сплачених сум щомісячної адресної грошової допомоги у розмірі 39714,14 грн., протиправність рішення відповідача щодо погашення переплати допомоги переміщеним особам на проживання та наявність підстав для повернення перерахованих на рахунок управління коштів у розмірі 2100 грн.

З огляду на зазначене підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області щодо погашення переплати допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 39714,14 грн., зобов’язання повернути перераховані на рахунок управління кошти у розмірі 2100 грн.

Судовий збір в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_1) до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 25954002, місцезнаходження: Донецька область, м.Добропілля, пр-т Шевченка, 15) про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області щодо погашення переплати допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 39714,14 грн., зобов’язання повернути перераховані на рахунок управління кошти у розмірі 2100 грн. - задовольнити.

Визнати протиправними та скасування рішення Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про відшкодування коштів по переплаченим соціальним виплатам за період з 17 жовтня 2014 року по 24 квітня 2017 року в сумі 39714,14 грн. відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_3).

Зобов’язати повернути Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 25954002, місцезнаходження: Донецька область, м.Добропілля, пр-т Шевченка, 15) перераховані на рахунок управління кошти у розмірі 2100 грн. на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, місцезнаходження: АДРЕСА_1).

Стягнути з Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 25954002, місцезнаходження: Донецька область, м.Добропілля, пр-т Шевченка, 15) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_1) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Повний текст судового рішення складено 19 листопада 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Мозговая Н.А.