
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2018 року Справа № 0440/5913/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
03.08.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області ( код ЄДРПОУ 21910427) нарахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.10.2017 р. відповідно до ПКМУ №851 від 15.11.2017р., якою внесені зміни в Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до п. 9-1 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року за формулою яка надається в п. 9-1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та йому визначена 1 група інвалідності з визначенням 90% втрати працездатності з 16.02.2004р. довічно. Довідкою обласної МСЕК-№4 серія МСЕ-ДНА-01№355546 встановлено причини інвалідності - захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 10.01.2018 р. позивач звернувся до Кам'янського об'єднаного УПФУ з заявою про перерахунок пенсії з 01.10.2017 р. згідно ПКМУ№851 від 15.11.2017 р. з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року і за формулою, яка надається в змінах до Порядку в п.9. Рішенням УПФУ м. Кам'янське №22 07/09/37 від 10.01.2018 р. відмовлено у перерахунку пенсії згідно ПКМУ №851 від 15.11.2017р. за відсутністю підстав такого призначення тому, що дійсну строкову службу в армії позивач проходив у період з 17.05.1974р. по 19.05.1976 р. і відповідно до ПКМУ від 15.11.2017р. №851 немає підстав для перерахунку пенсії.
Позивач вважає, що відповідач, відмовляючи йому в перерахунку пенсії, порушує норми Конституції України ст.ст 21, 22, 24, 46, 116 п.2, 3 ст. 1 Протоколу Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ЗУ №1058-4 «Про загальнообов'язкове страхування», ЗУ №796-12 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ПКМУ №1210 і №851.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем 14.08.2018 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
07.09.2018 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.
Зауважив, що відповідно до військового квитка НУ № 6669679, виданого 22.05.1973, позивач у період з 17.05.1974 по 19.05.1976 проходив дійсну строкову службу в лавах Радянської Армії. У період з 10.06.1987 р. по 04.08.1987 р. ОСОБА_3 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини № 73413. Таким чином він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби.
18.09.2018 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якому він зазначає, що твердження УПФУ в своєму відзиві, що під дію цієї постанови підлягають тільки ті особи, які під час дійсної строкової служби брали участь в військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, так як це не відповідає вимогам в ПКМУ №851.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 10.06.1987 року ОСОБА_1 був мобілізований до лав Радянської Армії, де виконував урядове завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до 04.08.1987 року.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, якому 16.02.2004 року встановлена 1-група інвалідності, безстроково, яка пов'язана з захворюванням, отриманим у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до довідки обласної МСЕК-№4 серія МСЕ-ДНА-01№355546 встановленно причини інвалідності позивача - захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
10.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, із заявою про перерахунок та виплатиту пенсії з 01.10.2017 року, з врахуванням проведених виплат, на підставі п. 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на 1 січня відповідного року.
Листом від 24.01.2018 року № 2207/09/37 Кам'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області було відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції чинній з 01.10.2017 року, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З викладеного вбачається, що частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Разом з тим, таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов:
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях саме під час проходження дійсної строкової служби.
Отже, законодавцем передбачено, що пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати у разі коли особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження строкової військової служби.
В матеріалах справи наявна копія військового квитка позивача, у якому міститься запис, що період з 17.05.1974 року по 19.05.1976 року позивач проходив строкову військову службу, а з 10.06.1987 року він був мобілізований до Радянської Армії, де виконував урядове завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до 04.08.1987 року.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу, а тому положення частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не поширюються.
Вказана правова позиція узгоджуються з висновком Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 08.05.2018 у справі № 820/1148/18.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин суд вважає, що позивач не довів, що у спірних відносинах відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник