Рішення № 77947498, 10.10.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2018
Номер справи
0240/2616/18-а
Номер документу
77947498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

10 жовтня 2018 р. Справа № 0240/2616/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

розглянувши письмовому провадженні в м. Вінниці за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області

про визнання протиправною відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах, -

В С Т А Н О В И В:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області, у якій позивач просить суд прийняти позовну заяву до розгляду, визнати рішення Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за списком №2 робіт, професій, цехів з шкідливими умовами праці неправомірною і зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з 15.06.2018.

Ухвалою суду від 13.08.2018 позовну заяву залишено без руху.

04.09.2018 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 11.09.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Підставою звернення до суду з даним позовом стало те, що позивачу, листом від 03.07.20118 №1446/06-30/02-2, відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №2. Вказані обставини стали причиною звернення до суду з даним позовом у якому позивач просить суд, а саме, визнати рішення Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №2 протиправним та зобов'язати позивача призначити пільгову пенсію.

Позивач зазначає, що 15.12.1982 по 25.01.1995 року працював ливарником пластмас в Сутисківському заводі «Автоелектроапаратура». Вказана обставина підтверджується трудовою книжкою, виданої на ім'я ОСОБА_1 02.09.1982 року.

Позивач вказує, що дана професія відноситься до списку №2 виробництв, робіт та професій, що дають право на пільгову пенсію.

15 червня 2018 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах по списку №2, так як ОСОБА_1 досяг 56 років і пільговий стаж складає, відповідно до записів в трудовій книжці 10 років при наявності загального стажу 35 років відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Вінницьким приміським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах за списком № 2, так як позивачу не зараховано до пільгового стажу період роботи з 22 серпня 1992 року по 24.05.1995 року, в зв'язку з тим, що на розгляд комісії з визначення трудового стажу, який дає право на пільгову пенсію, не надано документів про атестацію робочих місць.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого заперечує проти задоволення адміністративного позову. Також, зазначає, що 15.06.2018 року позивач звернувся до Тиврівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії та надав трудову книжку, паспорт та інші необхідні документи. Комісією Тиврівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області прийнято рішення відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1, в зв'язку з тим, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», вказано що право на пільгову пенсію за Списком № 2 мають працівники, які зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці виробництв, посад і показників, затвердженим КМУ і за результатами атестації робочих місць:- чоловіки після досягнення 55 років і при-стажі роботи при зверненні з 01.04.2018 року по 31.03.2019 р. не менше 27,6 років, з них не менше 12,6 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці зазначеного вище, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку встановленого абзацом першим частини 1, ст. 26 Закону - чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Згідно поданих ОСОБА_1 документів стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 становить 9 років 8 місяців 8 днів, а загальний стаж 37 років 5 місяців 10 днів, тому права на пенсію зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 буде мати з 03.05.2019 року. Також зазначено про обов'язковість надання відомостей про атестацію робочих місць у відповідності з чинним законодавством.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком №2 виробництв, робіт, професій посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - Порядок) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (набула чинності 21.08.1992 р.);

атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих.

Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Результати атестації використовуються при призначенні пенсій за віком на пільгових умовах.

Пунктом 4.1. Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383 передбачено, що, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації робочих місць.

Пунктом 10 Порядку встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно надати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності :трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.

У довідці має бути вказано:

- період роботи, що зараховується до спеціального стажу;

- професія або посада; характер виконуваної роботи;

- підрозділ, пункт, найменування або номер списку, до якого включається цей період роботи;

- первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.

Дана довідка видається роботодавцем і є підставою для відшкодування пільгової пенсії до досягнення особою пенсійного ВІКУ.

Згідно з пунктом 4.5 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, не підтвердилось право на пільгову пенсію, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць.

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Міністерством праці України разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Таким чином, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Верховний Суд України у постановах від 10 вересня 2013 року у справі № 21-183а13, від 10 березня 2015 року у справі № 21-51а15, від 02 грудня 2015 року у справі № 21-1329а15, від 12 квітня 2016 у справі № 21-6501а15, а також Верховний Суд у постановах від 23 січня 2018 року у справі № 732/2003/14, від 03 квітня 2018 року, у справі № 504/1231/16-а від 15.05.2018 року, у справі № 132/3610/16-а, від 05.06.2018 року у справах № 466/455/17, № 453/841/16-а від 26.06.2018 року у справі № 227/1518/17, висловлювали правову позицію стосовно відсутності законних підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 КАС України).

Матеріали справи свідчать, що протоколом Тиврівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовлено в призначенні за віком на пільгових умовах по списку №2 позивачу відмовлено, оскільки не надано доказів проведення атестації робочих місць за спірний період.

В свою чергу, в підтвердженні періоду роботи з 22 серпня 1992 року по 24.05.1995 року як такого, що дає право на пенсію на пільгових умовах відмовлено, оскільки професія газоелектрозварник не відповідає чинним на період роботи Спискам, а також відсутні дані результати атестації робочих місць.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пункті 50 рішення Європейського суду з прав людини "Щокін проти України" (№ 23759/03 та № 37943/06) зазначено про те, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Говорячи про "закон", стаття 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях цієї Конвенції (див. рішення у справі "Шпачек s.r.о." проти Чеської Республіки" (SPACEK, s.r.o. v. THE CZECH REPUBLIC № 26449/95). Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (див. рішення у справі "Бейелер проти Італії" (Beyeler v. Italy № 33202/96).

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).

Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Згідно ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 23320, РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач - Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду у Вінницькій області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, 21009, код ЄДРПОУ 412470096)

Суддя Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом Суддя

Секретар