
Справа № 750/9700/18
Провадження № 2/750/2414/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2018 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова
у складі судді Логвіної Т.В.,
при секретарі Примак Т.В.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради, виражене у формі п.3.5. рішення від 17.05.2018 року за №214 «Про затвердження списків громадян поставлених на квартирний облік, виділення житла громадянам міста, видачу ордерів» щодо відмови у виключення з числа службових житлової квартири за адресою м. Чернігів вул. Курсанта Єськова буд. 14 Б кв. 142, в який проживає родина полковника ОСОБА_1, учасника бойових дій, та зобов'язати виконавчий комітет Чернігівської міської Ради у місячний строк від набрання рішення суду законної сили ухвалити рішення про виключення з числа службових житлових приміщень двокімнатної квартири АДРЕСА_1 та надання її родині полковника ОСОБА_1, для постійного проживання.
В обґрунтування позову зазначив, що оскаржуваним рішенням порушено право позивача на забезпечення постійним житлом, що гарантоване Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 17.09.2018 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін та надано відповідачу строк для подання заперечень (відзиву) на позовну заяву.
08.10.2018 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що виконавчий комітет Чернігівської міської ради не вбачає за доцільне надання дозволу на зміну статусу службового житла громадянам, які прожили у займаному житловому приміщенні менше 10 років, не достатньо мотивовані підстави виключення із службового житла, а саме – докази відсутності потреби у подальшому використанні, вбачається необхідність подальшого використання квартири як службового приміщення, тобто відсутні правові підстави для задоволення позову.
17.10.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить позовні вимоги задовольнити, як обґрунтовані.
24.10.2018 від третьої особи КЕВ м. Чернігів надійшли пояснення, в яких третя особа позовні вимоги вважає такими, що підлягають задоволенню як такі, що ґрунтуються на законі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково з наступних підстав.
Рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської Ради, виражене у формі п.3.5. рішення від 17.05.2018 року за №214 «Про затвердження списків громадян, поставлених на квартирний облік, виділення житла громадянам міста, видачу ордерів» було відмовлено у виключення з числа службових житлової квартири за адресою м. Чернігів вул. Курсанта Єськова буд. 14 Б кв. 142, в якій проживає родина полковника ОСОБА_1, учасника бойових дій.
Листом від 30.11.2017 року №2634, Начальник КЕВ м. Чернігова було направлено пакет документів щодо виключення з числа службових трьох квартир та надання їм статусу квартир для постійного проживання, серед яких службова житлова квартира за адресою: Курсанта Єськова буд. 14 Б, кв. №142, в якій проживає родина полковника ОСОБА_1, учасника бойових дій.
Листом від 19.12.2017 №1008 виконавчим комітетом відмовлено в задоволенні вказаного клопотання, оскільки для дозволу на зміну статусу службових приміщень потрібно прожити в займаному житловому приміщенні 10 років.
Листом начальника Чернігівського гарнізону генерал-майора ОСОБА_2 від 26.01.2018 року № 230, за погодженням начальника КЕВ м. Чернігів підполковника ОСОБА_3, повторно було направлено на адресу Чернігівської міської ради клопотання стосовно винесення питання на розгляд виконавчого комітету Чернігівської міської ради та прийняття рішення про виключення одинадцяти квартир із числа службових і надання їм статусу квартир для постійного проживання, серед яких службова житлова квартира за адресою: Курсанта Єськова буд. 14 Б, кв. №142, в якій проживає родина полковника ОСОБА_1, учасника бойових дій.
Листом секретаря Чернігівської міської ради від 16.02.2018 року № 1- 27/20-839 полковнику ОСОБА_1 було повторно відмовлено у виключенні службової квартири з числа службових за адресою: Курсанта Єськова буд. 14 Б, кв. №142, та закріплення її за зареєстрованою і проживаючою у ній родиною полковника ОСОБА_1, учасника бойових дій.
Підставою для відмови зазначено, що в клопотанні Квартирно- експлуатаційного відділу про виключення даного житла з числа службових не достатньо мотивовано підстави його виключення із службового житла, а саме відсутності потреби у його подальшому використанні та оскільки Міністерство Оборони України не ліквідовано, то вбачається і необхідність (потреба) подальшого використання квартири, як службового приміщення.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 47 Конституції України гарантує кожному мати право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Згідно ч. 1 ст. 118 ЖК України службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службового рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ради. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Відповідно до п.6 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 04.02.1988р. №37, жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Сам по собі факт проживання в службових жилих приміщеннях робітників і службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадян, яких виключено з членів колгоспу, або тих, які вийшли з колгоспу за власним бажанням, не є підставою для виключення цих приміщень з числа службових.
Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішення виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної вмісті Ради народних депутатів.
Згідно ч. 2 п. 11 «Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006 р., виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.
Механізм та порядок виключення квартир із числа службових у Збройних Силах України регулюється також положеннями Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011 року.
Пунктом 2.2. зазначеної Інструкції передбачено, що всі рішення щодо включення (виключення) житлового приміщення до (із) числа службового приймаються Міністром оборони України. У подальшому житлове приміщення включається (виключається) до (із) числа службового за рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини, погодженим з начальником відповідних територіальних квартирно - експлуатаційних управлінь.
Згідно пункту 3.5 Інструкції, для включення (виключення) квартир до (із) числа службових на підставі наказу начальника гарнізону про ї визначення кількості службових жилих приміщень та жилих приміщень для постійного проживання в гарнізоні начальником гарнізону за погодженням з КЕВ (КЕЧ) району направляються листи до сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі їх створення) рад (відповідних державних адміністрацій) про включення (виключення) квартири до (із) числа службових. До листа щодо виключення квартир із числа службових обов'язково додається відповідний протокол засідання Комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України.
Комісією з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України протоколом № 748 від 22.11.2017 року було вирішено надати для постійного проживання із зняттям з квартирного обліку службової квартири за адресою: АДРЕСА_2, в якій проживає родина полковника та учасника бойових дій ОСОБА_1
Тобто, вказаним протоколом Міністерство оборони України прийняло рішення про те, що відсутня потреба у подальшому використанні, як службового житла житлового приміщення у вигляді квартири за адресою м. Чернігів вул, Курсанта Єськова АДРЕСА_3, яка має статус службової.
Також згідно абз. 16 п.п. 3.3 даної Інструкції рішення (пропозиції) Комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України є остаточними для начальника гарнізону, керівника квартирно-експлуатаційного органу, голови гарнізонної житлової комісії та командира військової частини.
Згідно абз. 4, 5 п.п. 3.5 цієї ж Інструкції для виключення квартири з числа службових військовослужбовець чи особа, звільнена у запас (відставку), подає начальнику КЕВ (КЕЧ) району рапорт (заяву), підписаний (підписану) всіма повнолітніми членами сім'ї.
Обов'язковою умовою для виключення квартир з числа службових є перебування військовослужбовців і осіб, звільнених у запас або відставку, на квартирному обліку в ЗС України і відповідність займаного житла нормам законодавства, встановленим для даного населеного пункту, що буде підставою для зняття сім'ї військовослужбовця з квартирного обліку.
Згідно абз. 7 п. п. 3.5 тач.1 абз. 8 п. п. 3.5 наказу МОУ від 30.11.2011 року № 737 (із змінами) питання виключення квартир з числа службових на засіданнях Комісії з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України слід розглядати за такими критеріями: для військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі не менше 20 календарних років.
Оскільки всі зазначені і обов'язкові в Інструкції умови, щодо виключення квартири полковника ОСОБА_1 з числа службових виконано, а саме: полковник ОСОБА_1 має вислугу в Збройних Силах України 27 років 01 місяць станом на 01.09.2018р., перебуває в загальній черзі на покращення житлових умов Чернігівського гарнізону (м. Чернігів) з 02.09.2015 року, на першочерговій з 02.09.2015 року, як учасник бойових дій, АТО.
Житлова квартира за адресою: вул. Курсанта Єськова буд. 14 Б, кв. 142, в якій проживає родина полковника ОСОБА_1 з трьох осіб - відповідає нормам законодавства, встановленим для населеного пункту (м. Чернігів), тому є безпідставним посилання представника відповідача, у відмові, на необхідність подальшого використання квартири як службового приміщення лише з підстав того, що Міністерство оборони України - не ліквідоване та висновок що, виключення квартир з числа службових є правом виключно органу місцевого самоврядування чи його виконавчого органу, а не його обов'язком.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Рисовський проти України» (№29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статі 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема розкрито елементи змісту принципу «доброго врядування». Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб.
Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень максимально ефективно.
Таким чином, позов в частині визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Чернігівської міської Ради, виражене у формі п.3.5. рішення від 17.05.2018 року за №214 «Про затвердження списків громадян поставлених на квартирний облік, відділення житла громадянам міста, видачу ордерів» щодо відмови у виключення з числа службових житлової квартири за адресою м. Чернігів вул. Курсанта Єськова буд. 14 Б кв. 142, в який проживає родина полковника ОСОБА_1, учасника бойових дій, обґрунтований та підлягає задоволенню.
Також належить зобов'язати виконавчий комітет Чернігівської міської ради розглянути клопотання начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернігів щодо виключення квартири із числа службових і надання їй статусу квартири для постійного проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 Б кв. 142, в який проживає родина полковника ОСОБА_1, учасника бойових дій, у відповідності та в порядку передбаченому чинним законодавством та прийняти мотивоване рішення за наслідками його розгляду, відмовивши у задоволенні інших позовних вимог.
З відповідача на користь держави належить стягнути судовий збір в розмірі 704 грн. 80 коп.
Керуючись ст. ст. ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 273, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до виконавчого комітету Чернігівської міської ради (м. Чернігів, вул. Магістратська, буд. 7, код ЄДРПОУ 04062015) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Чернігівської міської Ради, виражене у формі п.3.5. рішення від 17.05.2018 року за №214 «Про затвердження списків громадян поставлених на квартирний облік, виділення житла громадянам міста, видачу ордерів» щодо відмови у виключенні з числа службових житлової квартири за адресою м. Чернігів вул. Курсанта Єськова буд. 14 Б кв. 142, в якій проживає родина полковника ОСОБА_1, учасника бойових дій.
Зобов'язати виконавчий комітет Чернігівської міської ради розглянути клопотання начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернігів щодо виключення квартири із числа службових і надання їй статусу квартири для постійного проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 Б кв. 142, в якій проживає родина полковника ОСОБА_1, учасника бойових дій, у відповідності та в порядку передбаченому чинним законодавством та прийняти мотивоване рішення за наслідками його розгляду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з виконавчого комітету Чернігівської міської ради на користь держави судовий збір в розмірі 704 грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Суддя: