
Справа № 640/18524/18
н/п 3/640/4389/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" листопада 2018 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Колесник С.А., розглянувши адміністративний матеріал, направлений з Київського відділу Державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
ВСТАНОВИВ:
В провадження Київського районного суду м. Харкова надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 58 від 04.10.2018, ОСОБА_1 допустив несплату аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання доньки Ліни, ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячно, починаючи з 12.03.2010 року до досягнення дитиною повноліття, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму аліментів за шість місяців, станом на 04.10.2018 складає 89 324,02 грн., відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання, за наступних підстав.
Відповідно до ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд вирішує питання щодо правильності складання протоколу про адміністративне правопорушення чи витребовує додаткові матеріали для розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення зазначеної норми, протокол про адміністративне правопорушення № 58 від 04 жовтня 2018 року не містить пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та відсутній підпис цієї особи, а також не зазначено причини, у зв'язку з якими не підписано протокол. Також з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 копію протоколу про адміністративне правопорушення не вручено, доказів отримання ним протоколу про адміністративне правопорушення матеріали справи не містять.
Окрім цього, адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 КУпАП. Даний Закон, як і стаття 183-1 КУпАП, набрали чинності 06 лютого 2018 року.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом, як правопорушення. Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому, період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП, тобто до 06 лютого 2018 року, не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Матеріали справи містять розрахунок заборгованості по аліментам ОСОБА_1 за період з 12.03.2010 по квітень 2018 року, тобто вказаний розрахунок не містить заборгованості, який перевищує заборгованість за шість місяців, починаючи з 06.02.2018.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на доопрацювання.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до переконання, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід повернути до Київського ВДВС м. Харків ГТУЮ у Харківській області для доопрацювання та оформлення належним чином матеріалів адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278, 283, 284 КУпАП України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Направити адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до Київського відділу Державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції в Харківській області - для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Колесник С.А.