Рішення № 77930671, 16.11.2018, Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
389/3254/18
Номер документу
77930671
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

16.11.2018

ЄУН №389/3254/18

Провадження №2-о/389/103/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2018 року м.Знам'янка

Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді Ткаченка Б.Б.

за участю секретаря судового засідання Шевченко В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам'янка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Знам'янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області,

В С Т А Н О В И В :

Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, обґрунтовуючи свої вимоги (з урахуванням їх уточнення) тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Донецьк вона народила сина ОСОБА_2, отримавши свідоцтво про його народження серії НОМЕР_2 від 29.03.2016. Отримати свідоцтво про народження сина українського зразка вона позбавлена можливості, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Звернувшись до Знам'янського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою проведення державної реєстрації народження дитини їй було відмовлено у зв'язку з невідповідністю документів наказу Міністерства охорони здоров'я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006 №545.

Неможливість отримання свідоцтва про народження дитини українського зразка унеможливлює її право на отримання державної допомоги на сина до досягнення ним 3 років, у зв'язку з чим вона вимушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України.

В судове засідання заявник не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, відповідно до якої заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, відповідно до якої не заперечував проти задоволення заяви.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 у м.Донецьку, яка є тимчасово окупованою територією України заявник народила сина ОСОБА_2, про що комунальним закладом «Центральна міська лікарня №17 міста Донецька» видано дублікат медичного свідоцтва про народження №151 від 21.03.2016.

Київським відділом запису актів цивільного стану м.Донецька складено запис акту про народження дитини №129 та видано свідоцтво про його народження серії НОМЕР_2 від 29.03.2016. Батьками ОСОБА_2 зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_1. Батьки дитини у зареєстрованому шлюбі між собою не перебувають.

Знам'янським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 09.11.2018 заявнику відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини чоловічої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Донецьк на підставі дубліката медичного свідоцтва про народження №151 від 21.03.2016, виданого Центральною міською лікарнею №17 міста Донецька, оскільки заявником для підтвердження факту народження дитини пред'явлено медичний документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006 №545.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно з ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» правовий статус тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також правовий режим на зазначених територіях визначаються цим Законом, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

Частинами другою і третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Вирішуючи питання щодо оцінки доказів у справі в частині встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до вимог українського законодавства є джерелом права.

Так, згідно з рішеннями ЄСПЛ у справах проти Туреччини («Loizidou v Turkey», «Cyprus v. Turkey»), Молдови та Росії («Mozer v. the Republic of Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case) суд наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою).

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти у відповідності до сформульованого Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.

Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як наприклад, реєстрація народжень, смертей, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження дитини для реалізації майнових та особистих немайнових прав, як для заявника, так і для самої новонародженої дитини, суд вважає можливим, як виняток, прийняти до уваги медичний документ, виданий медичною установою, що знаходиться на тимчасово окупованій території України, який підтверджує факт народження заявником в місті Донецьку, яка є тимчасово окупованою територією України, дитини ОСОБА_2

Оскільки факт народження у заявника дитини ОСОБА_2 знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, а встановлення цього факту в судовому порядку заявнику необхідно для подальшої реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану та оформлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тому суд вважає, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.263-265, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у м.Донецьк Донецької області, Україна, батьком якого є громадянин України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, матір'ю якого є громадянка України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьки дитини у зареєстрованому шлюбі між собою не перебувають.

Судові витрати віднести на рахунок заявника.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Заявник: ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Заінтересована особа: Знам'янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, місце знаходження: вул.М.Грушевського,30, м.Знам'янка Кіровоградської області, 27400, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 41491023.

Суддя Знам'янського міськрайонного суду

Кіровоградської області Б.Б. Ткаченко