
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2134/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Сіренко О.І.
суддів: Спаскіна О.А. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Моісеєвої К.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "МП ТРЕЙД" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2018 по справі № 820/2134/18
за позовом Приватного підприємства "МП ТРЕЙД"
до Головного управління ДФС у Харківській області
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Приватне підприємство "МП ТРЕЙД", звернулось до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0102321213 від 14.12.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення винесено всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Вказує, що камеральна перевірка відповідачем проведена поза межами встановленого Податкового кодексу України (далі - ПК України) строку на її проведення, а також що позивачем не допущено порушень строків реєстрації податкових накладних.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2018 року та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на безпідставність та необґрунтованість оскаржуваного рішення суду внаслідок порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Вказує, що відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до неправомірного висновку щодо законності та обґрунтованості оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Зазначив, що оскільки підприємством у встановлені законодавством терміни було направлено до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію податкові накладні, то висновки податкового органу про порушення позивачем вимог діючого законодавства є необґрунтованими, а застосування штрафу на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення - незаконним.
Відповідач надав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити в її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів визнала за можливе розглянути справу з урахуванням положень ч. 4 ст. 229 та ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), оскільки сторони належним чином повідомлені про час та місце слухання справи, клопотання про відкладення розгляду справи не надали.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що співробітниками податкового органу проведена камеральна перевірка ПП "МП ТРЕЙД" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки: січень, лютий, березень, квітень, травень, липень, жовтень 2017 року по Приватному підприємству "МП Трейд", за результатами якої складено акт № 21332/20-40-12-13-19/34952938 від 24.11.2017.
Під час перевірки податковий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог діючого законодавства, а саме: здійснена несвоєчасна реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або розрахунків коригування при виникненні податкових зобов'язань № 980 від 23.01.2017, № 499 від 31.01.2017, № 348 від 08.02.2017, № 349 від 08.02.2017, № 346 від 07.02.2017, № 345 від 07.02.2017, № 343 від 07.02.2017, № 342 від 07.02.2017, № 344 від 07.02.2017, № 341 від 07.02.2017, № 347 від 07.02.2017, № 838 від 28.02.2017, № 339 від 03.02.2017, № 1043 від 03.03.2017, № 1045 від 31.03.2017, № 1041 від 31.03.2017, № 775 від 30.04.2017, № 776 від 30.04.2017, № 779 від 01.04.2017, № 777 від 01.04.2017, № 778 від 01.04.2017, № 1560 від 31.05.2017, № 1559 від 25.05.2017, № 1558 від 25.05.2017, № 1554 від 31.05.2017, № 1556 від 31.05.2017, № 2 від 31.07.2017, № 1 від 31.07.2017, № 3 від 31.10.2017 - за січень 2017 року, лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, травень 2017 року, липень 2017 року, жовтень 2017 року на суму ПДВ 96202,19 грн.
На підставі викладених в акті перевірки висновків, податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0102321213 від 14.12.2017, яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних застосовано штраф всього у розмірі 17147,96 грн.
Позивач не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, провів процедуру його адміністративного оскарження, за наслідком якої рішенням Державної фіскальної служби України №8849/6/99-99-11-03-01-25 від 15.03.2018 скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
Не погодившись з вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем під час розгляду справи доведено обґрунтованість та правомірність викладених в акті перевірки висновків, а відтак і законності винесеного оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних передбачені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, у відповідності з яким, реєстрація платниками податку податкових накладних в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до абзацу першого цього ж пункту, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно з ч. 1 п. 120-1.1 ст. 120-1ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 4 Порядку №1246, до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких комісією, визначеною пунктом 201.16 статті 201 Кодексу (далі - комісія), прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
Операційний день триває з 0 до 23-ї години (п. 3 Порядку №1246).
Відповідно до п.п. 12-14 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Враховуючи викладене, підтвердженням продавцю факту реєстрації його податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних є відповідна квитанція, яка надсилається контролюючим органом платнику протягом операційного дня з 0 до 23-ї години, та зафіксовані дата та час у якій є датою та часом надання податкової накладної в електронному вигляді.
Таким чином, продавець товарів/послуг зобов'язаний протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань (складення податкової накладної), зареєструвати таку податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порушення цього терміну має наслідком застосування до платника штрафних санкцій у розмірі, який залежить від кількості календарних днів порушення терміну реєстрації.
Вказані висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 25.09.2018 року по справі №825/1142/16.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Колегія суддів зазначає, що наявні в матеріалах справи квитанції № 1 про направлення на реєстрацію податкових накладних № 980 від 23.01.2017, № 499 від 31.01.2017, № 348 від 08.02.2017, № 349 від 08.02.2017, № 346 від 07.02.2017, № 345 від 07.02.2017, № 343 від 07.02.2017, № 342 від 07.02.2017, № 344 від 07.02.2017, № 341 від 07.02.2017, № 347 від 07.02.2017, № 838 від 28.02.2017, № 339 від 03.02.2017, № 1043 від 03.03.2017, № 1045 від 31.03.2017, № 1041 від 31.03.2017, № 775 від 30.04.2017, № 776 від 30.04.2017, № 779 від 01.04.2017, № 777 від 01.04.2017, № 778 від 01.04.2017, № 1560 від 31.05.2017, № 1559 від 25.05.2017, № 1558 від 25.05.2017, № 1554 від 31.05.2017, № 1556 від 31.05.2017, № 2 від 31.07.2017, № 1 від 31.07.2017, № 3 від 31.10.2017 підтверджують порушення позивачем строку реєстрації зазначених податкових накладних у ЄРПН.
Доводи апеляційної скарги про відсутність в діях позивача порушення вимог діючого законодавства через те, що підприємством у встановлені законодавством терміни було направлено до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію податкові накладні, колегія суддів вважає необґрунтованими та такими, що не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що виявлені під час проведеної перевірки порушення є обґрунтованими, а нарахування штрафних санкцій на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення законним.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 77 та ч. 1 ст. 90 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, в суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Колегія суддів зазначає, що позивачем, як під час розгляду справи у суді першої інстанції так і під час її апеляційного перегляду, не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Натомість, відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти позову, довів правовірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що є предметом оскарження позивачем.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження їй надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
Згідно ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ч. 1 ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.
Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "МП ТРЕЙД" залишити без задоволення .
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2018 по справі № 820/2134/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду
Головуючий суддя О.І. СіренкоСудді О.А. Спаскін З.О. Кононенко Повний текст постанови складено 19.11.2018 року.