
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 листопада 2018 р. № 820/5228/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бадюков Ю.В.,
при секретарі судового засідання - Андрущенко Д.В.,
за участю представників сторін:
позивача - Давидюк О.М.,
відповідача - Потапенко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан" (вул. Колгоспна, буд. 22, с. Шляхове, Харківська область, 63120, код ЄДРПОУ 30615242)
до Південної ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Короленко, буд. 85, м. Красноград, Харківська область, 63304, код ЄДРПОУ 39856317)
про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лан" (далі - позивач, ТОВ «Лан») звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Південної ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області (далі - відповідач, Південна ОДПІ. Контролюючий орган), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0003231300 від 11 травня 2016 р., про збільшення податкових зобов'язань ТОВ «ЛАН» (ідентифікаційний номер 30615242) на суму 90 411, 90 грн., нарахування штрафних санкцій у розмірі 365022,38 грн., та суми пені у розмірі 16274, 94 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що, що висновки акту перевірки № 214/20-20-13/30615242 від 22.04.2016 року, на підставі яких винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0003231300 від 11 травня 2016 р. є необґрунтованими та помилковими, а податкове повідомлення-рішення, прийняте на підставі висновків зазначеного акту підлягає визнанню нечинним та скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому та наданих письмових поясненнях.
Відповідач надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що в ході перевірки підприємству направлено листи від 28.03.2016 р. № 1516/10/20-20-13-20, від 08.04.2016 № 1654/10/20-20-13-20 з проханням надати документи і відомості пов'язані з обчисленням, сплатою податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також надати пояснення та належним чином завірені копії документів стосовно можливих порушень вимог податкового законодавства, але відомості та пояснення не надавались. Відтак, зроблені на підставі наявних у підприємства під час перевірки документів висновки є правильними, об'єктивними, відповідають фактичним обставинам та наявним у платникам податків на час перевірки документам.
У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абз. 2 п. 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності (п. 44.6 ст. 44 ПКУ). У зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у письмових запереченнях на адміністративний позов, та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ТОВ "Лан" зареєстроване 28.01.2000 року в Коломацькій районній державній адміністрації Харківської області, свідоцтво про державну реєстрацію від 28.01.2000 року №14621200000000017. Код за ЄДРПОУ: 30615242, місцезнаходження: 63120, Харківська обл., Коломацький район, с. Шляхове, вул. Колгоспна, буд. 22. Перебуває на податковому обліку в органах ДФС 03.02.2000 року № 18.
Пунктом 20.1.4. ч. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено право органів державної податкової служби проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Статтею 77 ПКУ встановлено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 77.4. ст. 77 ПКУ про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
У п. 77.6. ст. 77 ПКУ допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Так, відповідно до п. 81.1 ст. 81 ПК України проведення документальної виїзної перевірки здійснюється за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: належним чином оформленого направлення на проведення такої перевірки; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної перевірки є непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
Наявність вищезазначених документів та дотримання порядку їх пред'явлення під час здійснення перевірки підтверджена матеріалами справи та не оспорюється сторонами, оскільки на підставі направлення. виданого Нововодолазькою ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області №61 від 28.03.2016 р. Бережним К.С - заступником начальника відділу податків і зборів з фізичних осіб, та наказу Нововодолазької ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області № 89 від 15.03.2016 р. та відповідно до плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок проведена документальна планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАН» з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2013 року по 31.12.2015 року відповідно до затвердженого плану перевірки.
Належних та допустимих, достовірних та достатніх доказів недопущення працівників контролюючого органу до перевірки на підставі зазначених документів та оскарження вказаних наказів, визнання їх протиправними та скасування в розумінні ст. ст. 73-76 КАСУ до матеріалів справи не надано, а судом під час розгляду справи не добуто.
Перевірка позивача проводилась з 28.03.2016 року по 15.04.2016 року.
Термін проведення перевірки продовжувався з 11.04.2016 року по 15.04.2016 року на підставі наказу Нововодолазької ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 08.04.2016 року №110.
28.03.2016 р. за № 1516/10/20-20-13-20 та від 08.04.2016 р. за № 1654/10/20-20-13-20 контролюючим органом на адресу позивача направлялись листи з проханням надати документи і відомості пов'язані з обчисленням, сплатою податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також надати пояснення та належним чином завірені копії документів стосовно можливих порушень вимог податкового законодавства, отримання яких підтверджується особистим підписом посадових осіб підприємства на їх копіях.
Так, листом від 28.03.2016 р. за № 1516/10/20-20-13-20 Нововодолазька ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на підставі п.п. 20.1.2, п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ у зв'язку із проведенням перевірки просить позивача надати наступні документи та відомості пов'язані з нарахуванням та перерахування податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску при нарахуванні (виплаті) фізичним особам доходів:
головної книги підприємства по рахункам 6411 (податок на доходи фізичних осіб), 651 (єдиний соціальний внесок), 661 (заробітна плата), 671 (розрахунки з орендної плати за користування земельними частками (паями)) за період з 01.10.2013р. по 31.12.2015р. помісячно; відомостей по нарахуванню заробітної плати за період з 01.10.2013р. по 31.12.2015р. помісячно;
відомостей по виплаті заробітної плати за період з 01.10.2013р. по 31.12.2015 р.;
договори оренди рухомого та нерухомого майна з громадянами за період з 01.10.2013р. по 31.12.2015р.;
відомостей по виплаті орендної плати за користування майном громадян за період 01.10.2013р. по 31.12.2015р.;
документи, що стосуються нарахування, виплати доходів фізичним особам та перерахування податку на доходи фізичних осіб і ЄСВ; договори, касові документи, авансові звіти, первинні та інші документи з даних питань.
Документи просимо надати для проведення перевірки.
Листом від 08.04.2016 р. за № 1654/10/20-20-13-20 позивача повідомлено, що Нововодолазькою ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області при проведенні планової виїзної перевірки ТОВ «ЛАН» (код за ЄДРПОУ 30615242) з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2013р. по 31.12.2015р., за даними наданих документів встановлено:
надання фінансових позик та ссуд фізичним особам;
продаж фізичним особам м'яса, сала, бутора твердого, поросят 0-3 місяця за цінами, нижчими за звичайні;
проводило виплати доходів фізичним особам за здану с/г продукцію без утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб; виплата через касу підприємства ОСОБА_4 грошових коштів за призначенням «виплата частки учаснику».
З огляду на вищевикладене Нововодолазька ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області на підставі п.п. 20.1.2, п.п. 20.3.6, п.и. 20.1.14 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ у зв'язку з проведенням документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ЛАН» просить Вас надати пояснення стосовно наведених вище питань та надати належним чином завірені копії документів.
Пояснення та копії документів просили надати до закінчення перевірки на адресу Нововодолазької ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області: 63202, Харківська обл. смт Нова Водолага, вул. Васильківського Сергія, буд. 14.
Судом встановлено, що на жодний запит податкового органу позивач не надав первинні документи.
На листи Нововодолазької ОДПІ стосовно можливих порушень вимог податкового законодавства письмової відповіді відповідачем не отримано, підприємством надано копії головної книги підприємства по рахункам 6411 (податок на доходи фізичних осіб), 651 (єдиний соціальний внесок), 661 (заробітна плата), 671 (розрахунки з орендної плати за користування земельними частками (паями)) за період з 01.10.2013р. по 31.12.2015р. помісячно.
За результатами перевірки контролюючим органом складено акт № 214/20-20-13-09/30615242 від 22.04.2016 р. «Про результати проведення планової документальної виїзної перевірки ТОВ «ЛАН» (код за ЄДРПОУ 30615242) з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2013 року по 31.12.2015 року» (далі по тексту - акт перевірки) яким встановлені наступні порушення:
п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755 податковим агентом не вірно відображені суми виплачених доходів, утриманого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб в податкових розрахунках за формою №1-ДФ;
п. 164.5 ст. 164, п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165, 168.1.1, п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, п.п. 170.1.4 п. 170.1 ст. 170, п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 донараховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 90411,90 грн., в тому числі за жовтень 2013р. 331,36 грн., листопад 2013р. 4686,28 грн., грудень 2013р. 11260,67 грн., січень 2014р. 59,37 грн., лютий 2014р. 71,89 грн., березень 2014р. 630,21 грн., квітень 2014р. 83,28 грн., травень 2014р. 22718,84 грн., червень 2014р. 269,09 грн., липень 2014р. 31,96 грн., серпень 2014р. 10342,48 грн., вересень 2014р. 167,85 грн., жовтень 2014р. 1007,10 грн., листопад 2014р. 435,85 грн., грудень 2014р. 13439,56 грн., лютий 2015р. 42,90 грн., березень 2015р. 101,80 грн., травень 2015р. 69,11 грн., червень 2015р. 42,45 грн., липень 2015р. 29,12 грн., серпень 2015р. 1093,42 грн., вересень 2015р. 493,03 грн., жовтень 2015р. 832,89 грн., листопад 2015р. 20458,19 грн., грудень 2015р. 1713,20 грн., ненараховано, неутримано та несплачено (неперераховано) податки під час виплати доходу фізичним особам у вигляді орендної плати за користування земельними частками (паями), що призвело до заниження суми податку на доходи фізичних осіб за жовтень 2013р. на суму 4280,67 грн., за листопад 2013р. на суму 71499,72 грн., за лютий 2014р. на суму 671,88 грн., за березень 2014р. на суму 1710,59 грн., за квітень 2014р. на суму 1671,88 грн., за травень 2014р. на суму 970,5 грн., за червень 2014р. на суму 2424,6 грн., за липень 2014р. на суму 5904,22 грн., за серпень 2014р. на суму 4225,94 грн., за вересень 2014р. на суму 3491,51 грн., за жовтень 2014р. на суму 30043,07 грн., за листопад 2014р. на суму 3815,9 грн., не сплачено (не перераховано) самостійно визначену суму податку на доходи фізичних осіб, а саме не перераховано в січні 2014р. за грудень 2013р. в сумі 48521,53 грн., в лютому 2014р. за січень 2014р. в сумі 4990,36 грн., в березні 2014р. за лютий 2014р. в сумі 8277,89 грн., в квітні 2014р. за березень 2014р. 8277,89 грн., в травні 2014р. за квітень 2014р. в сумі 15003,98 грн., в червні 2014р. за травень 2014р. в сумі 13599,50 грн., в липні 2014р. за червень 2014р. в сумі 13599,50 грн., в серпні 2014р. за липень 2014р. в сумі 23319,72 грн., у вересні 2014р. за серпень 2014р. в сумі 17049,85 грн., у жовтні 2014р. за вересень 2014р. в сумі 15061,96 грн., в січні 2015р. за грудень 2014р. в сумі 3480,47 грн., у березні 2015р. за лютий 2015р. в сумі 3669,62 грн., в квітні 2015р. за березень 2015р. в сумі 11035,00 грн., в травні 2015р. за квітень 2015р. в сумі 10709,01грн., в червні 2015р. за травень 2015р. в сумі 9137,60 грн., в липні 2015р. за червень 2015р. в сумі 24391,43грн., в серпні 2015р. за липень 2015р. в сумі 23218,85 грн., у вересні 2015р. за серпень 2015р. в сумі 11549,96 грн., перевіркою нарахована пеня відповідно до п.п.129.1.3, п.129.1, ст.129 «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 року №2755 за період з 01.10.2013р. по 31.12.2015р. на загальну суму 16274,94 грн.
3. ч.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464-VI підприємством у травні 2015р. при граничному терміну сплати по 20.05.2015р. суму 1089,12 грн. сплачено 21.05.2015р., у липні 2015р. при граничному терміну сплати по 20.07.2015р. суму 1750,41 грн. сплачено 23.07.2015р.
Позивачем до Нововодолазької ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області подані заперечення на акт про результати документальної планової перевірки від № 214/20-20-13-09/30615242 від 22.04.2016 р.
Листом від 10.05.2016 року № 1960/10/20-20-13-08 «Про надання відповіді» контролюючий орган повідомив позивача про необґрунтованість поданих ним заперечень та залишення без змін висновків акта перевірки.
11.05.2016 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003231300 про збільшення податкових зобов'язань ТОВ «ЛАН» (ідентифікаційний номер 30615242) на суму 90 411, 90 грн., нарахування штрафних санкцій у розмірі 365022,38 грн., та суми пені у розмірі 16274, 94 грн.
Позивач 20.05.2016 року подав скаргу на прийняте податкове повідомлення - рішення до ГУ ДФС в Харківській області.
Рішенням «Про результати розгляду скарги» від 07.07.2017 № 3893/10/20-40-10-01-14 позивача повідомлено про залишення без змін ППР № 0003231300 від 11.05.2016 р., а скаргу без задоволення.
Позивач 20.07.2016 року подав скаргу на прийняте податкове повідомлення - рішення до ДФС України.
Рішенням ДФС України «Про результати розгляду скарги» від 23.08.2016 № 18292/6/99-99-11-02-01-15 залишено без змін ППР № 0003231300 від 11.05.2016 р., а скаргу -без задоволення.
Як вбачається з акту перевірки, при проведенні перевірки використано наступні документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (бази нарахування), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансова звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску, інших податків, зборів (обов'язкових платежів), передбачених переліком питань, що підлягають перевірці: обороти рахунків 641, 672, 661, 663, 651 за період з 01.10.2013 року по 31.12.2015 року, картки особових рахунків по сплаті податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску за період з 01.10.2013 року по 31.12.2015 року, відомості нарахування та виплат заробітної плати, податкові розрахунки за формою 1ДФ за період з 01.10.2013р. по 31.12.2015 р., звітність по ЄСВ за період з 01.10.2013 р. по 31.12.2015 р., касові документи за період з 01.10.2013 р. по 31.12.2015 р., авансові звіти за період з 01.10.2013 р. по 31.12.2015 р., інші документи.
Так, перевіркою дотримання встановленого порядку заповнення Податкового розрахунку, достовірності, повноти відображення в ньому відповідних відомостей встановлено, що в порушення п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755, п. 3.2 розділу 3 «Порядку заповнення та надання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, та сум утриманого з них податку», затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, та сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) від 21.01.2014 року №49 податковим агентом не вірно відображені суми виплачених доходів, утриманого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб в податкових розрахунках за формою №1-ДФ, зокрема не вказано (невірно вказано) суми виплачених доходів фізичним особам у вигляді орендної плати за користування земельними частками (паями): так, різниця між сумою виплаченої орендної плати за користування земельними частками (паями) за даними підприємства та сумою виплаченої орендної плати за користування земельними частками (паями) за даними податкового розрахунку за формою 1ДФ за ІІІ квартал 2013 року становить 107493,46 грн., І квартал 2014 р. - 20911,70 грн., ІІ квартал 2014 р. - 33779,52 грн., ІІІ квартал 2014 р. - 90811,18 грн., ІV квартал 2014 р. - 66581,35 грн., І квартал 2015 р. - 122032,17 грн., ІІ квартал 2015 р. - 118995,68 грн., ІІІ квартал 2015 р. - 60075,2 грн., ІV квартал 2015 р. - 277316,18 грн.
Доходи, виплачені за продану сільськогосподарську продукцію на загальну суму 203805,00 грн., в тому числі: у 1 кварталі 2014 р. ОСОБА_5 згідно видаткового касового ордеру №135 від 27.03.2014р. виплачено 3600 грн. за здану сільськогосподарську продукцію, у 2 кварталі 2014р. ОСОБА_6 згідно видаткового касового ордеру №254 від 16.05.2014р. виплачено 135000 грн. за сільськогосподарську продукцію (ячмінь), у 3 кварталі 2014р. ОСОБА_7 згідно видаткового касового ордеру №518 від 28.08.2014р. виплачено 5000 грн. за м'ясо, ОСОБА_8 згідно видаткового касового ордеру №522 від 29.08.2014р. виплачено 55000 грн. за сільськогосподарську продукцію (ячмінь), у 4 кварталі 2014р. ОСОБА_9 згідно видаткового касового ордеру №758 від 03.12.2014р. виплачено 4725 грн. за здану сільськогосподарську продукцію (хряк), у 4 кварталі 2015р. ОСОБА_5 згідно видаткового касового ордеру №608 від 13.10.2015 р. виплачено 480 грн. за здану сільськогосподарську продукцію.
За неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, і сум утриманого з них податку за формою № 1 ДФ відповідальність платника податку передбачена п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Під час проведення перевірки встановлено, що згідно з угодами цивільно-правового характеру та даними розрахунків з підзвітними особами, для визначення громадян, які отримують доходи не за місцем основної роботи, встановлено, що підприємство користувалось послугами фізичних осіб підприємців. Для перевірки пред'явлені копії свідоцтв про державну реєстрацію ФО-П, свідоцтва єдиного податку.
Перевіркою правильності визначення бази оподаткування при нарахуванні (виплаті) доходів платникам податків встановлено, що підприємством частково виплату доходів проводило в натуральній формі (пшениця, соняшник, кукурудза та інша продукція підприємства ), за період з 01.10.2013р. по 31.12.2015р. видано заробітної плати в натуральній формі на загальну суму 48872,25 грн., видано орендної плати за користування земельними частками (паями) в натуральній формі на загальну суму 2086287,30 грн. всього виплачено доходів в натуральній формі на загальну суму 2135159,55грн. (додаток 2) при цьому виплачений дохід оподатковано за ставкою передбаченою п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010 року.
Підприємству надано лист №1516/10/20-20-13-20 від 28.03.2016р. з проханням надати документи і відомості пов'язані з обчислення, сплатою податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування при нарахуванні (виплаті) фізичним особам доходів за період з 01.10.2013 року по 31.12.2015 року, та лист №1654/10/20-20-13-20 від 08.04.2016 р. з проханням надати пояснення та належним чином завірені копії документів стосовно можливих порушень вимог податкового законодавства.
Як вбачається з акту перевірки та не спростовано позивачем під час розгляду справи по суті, копій відомостей на виплату доходів у натуральній формі не надано, для перевірки відомості на виплату доходів у натуральній формі в повному обсязі не надавались.
Відповідно п.177.8 ст.177 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010 року під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.
Підпункт «а» п. 176.2 ст. 176 «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 року №2755 передбачає, що особи, які мають статус податкового агенту, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідно до п. 164.5 ст. 164 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010 року під час нарахування (надання) доходів у будь-якій не грошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт, Сп - ставка податку для таких доходів на момент їх нарахування.
Ставка податку для виплачених доходів передбачена п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010 року та становить 15%.
Таким чином, коефіцієнт для визначення бази оподаткування становить 1,1765 (100: (100-15)).
Враховуючи вищевикладене, перевіркою на підставі п. 164.5 ст. 164, п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010 року збільшено базу оподаткування, а саме вартість отриманого доходу в натуральній формі помножено на коефіцієнт 1,1765 передбачений п. 164.5 ст. 164 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010 року та донараховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 56528,35 грн., в тому числі за жовтень 2013р. 331,36 грн., листопад 2013р. 4686,28 грн., грудень 2013р. 11260,67 грн., січень 2014р. 59,37 грн., лютий 2014р. 71,89 грн., березень 2014р. 90,21 грн., квітень 2014р. 83,28 грн., травень 2014р. 12,44 грн., червень 2014р. 269,09 грн., липень 2014р. 31,96 грн., серпень 2014р. 486,08 грн., вересень 2014р. 167,85 грн., жовтень 2014р. 1007,10 грн., листопад 2014р. 435,85 грн., грудень 2014р. 12730,81 грн., лютий 2015р. 42,90 грн., березень 2015р. 101,80 грн., травень 2015р. 69,11 грн., червень 2015р. 42,45 грн., липень 2015р. 29,12 грн., серпень 2015р. 1093,42 грн., вересень 2015р. 493,03 грн., жовтень 2015р. 760,89 грн., листопад 2015р. 20458,19 грн., грудень 2015р. 1713,20 грн.
Перевіркою на підставі наданих документів встановлено виплату доходів фізичним особам через касу підприємства за продану сільськогосподарську продукцію на загальну суму 203805,00 грн., в тому числі:
ОСОБА_5 згідно видаткового касового ордеру №135 від 27.03.2014 р. виплачено 3600 грн. за здану сільськогосподарську продукцію;
ОСОБА_6 згідно видаткового касового ордеру №254 від 16.05.2014р. виплачено 135000 грн. за сільськогосподарську продукцію (ячмінь);
ОСОБА_7 згідно видаткового касового ордеру №518 від 28.08.2014р. виплачено 5000 грн. за м'ясо;
ОСОБА_8 згідно видаткового касового ордеру №522 від 29.08.2014р. виплачено 55000 грн. за сільськогосподарську продукцію (ячмінь);
ОСОБА_9 згідно видаткового касового ордеру №758 від 03.12.2014р. виплачено 4725 грн. за здану сільськогосподарську продукцію (хряк);
ОСОБА_5 згідно видаткового касового ордеру №608 від 13.10.2015р. виплачено 480 грн. за здану сільськогосподарську продукцію.
Документів, що підтверджують державну реєстрацію вказаних осіб як фізичних осіб - підприємців, самостійне вирощування, розведення відгодовування, довідок про наявність земельних ділянок, тощо для проведення перевірки та до суду не надано. На лист Нововодолазької ОДПІ №1654/10/20-20-13-20 від 08.04.2016 р. з проханням надати пояснення та належним чином завірені копії документів стосовно можливих порушень вимог податкового законодавства відповіді не надано.
Відповідно до п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010 року при продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок, зазначених в абзацах другому та третьому цього підпункту, якщо платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Таким чином, суд погоджується із встановленням порушення п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165, п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010 року, та донарахуванням податку з доходів фізичних осіб із сум виплачених доходів фізичним особам за продану сільськогосподарську продукцію на загальну суму 33883,55 грн., в тому числі за березень 2014р. в сумі 540,00 грн., травень 2014р. в сумі 22706,40 грн., серпень 2014р. в сумі 9856,40 грн., грудень 2014р. в сумі 708,75 грн., жовтень 2015р. в сумі 72,00 грн.
Як встановлено в ході перевірки. підприємством укладено договори з фізичними особами на оренду земельних часток (паїв).
Договорами на оренду земельних часток (паїв) передбачено плату у розмірі не менше 3% нормативної грошової оцінки.
Підприємством проведено нарахування та виплата орендної плати за користування земельними частками (паями):
в період 01.10.2013р. - 31.12.2013 р. нараховано 1504752,98грн., виплачено 1382089,04 грн., в тому числі утримано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 223437,45 грн.;
в 2014р. нараховано 1550306,78 грн., виплачено 1585375,54 грн., в тому числі утримано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 228875,48 грн.;
в 2015р. нараховано 2862184,52 грн., виплачено 2835763,87 грн., в тому числі утримано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 447355,59 грн.;
При цьому, згідно наданих для перевірки документів, зокрема даних рахунку 672.1 (розрахунки по паях) встановлено, що виплата орендної плати за користування земельними частками (паями) проводилась:
у 2013 р. в період вересень - грудень 2013 року, а нарахування орендної плати та утримання податку на доходи фізичних осіб проведено у грудні 2013 р.,
у 2014 р. в період січень - грудень 2014 року, а нарахування орендної плати та утримання податку на доходи фізичних осіб проведено у жовтні - грудні 2014 р.
Згідно вимог п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755 податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку визначену ст. 167 «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 року №2755.
У п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755 податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Зокрема п.п. 170.1.4 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755 передбачено, що доходи від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) оподатковуються під час їх нарахування (виплати) за ставками, визначеними пунктом 167.1 статті 167 Податкового кодексу України.
Підпункт «а» п. 176.2 ст. 176 «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 року №2755 передбачає, що особи, які мають статус податкового агенту, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Таким чином, підприємством в порушення вимог п.п. 168.1.1, п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, п.п. 170.1.4 п. 170.1 ст. 170, п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 року №2755 ненараховано, неутримано та несплачено (неперераховано) податки під час виплати доходу фізичним особам у вигляді орендної плати за користування земельними частками (паями), що призвело до заниження суми податку на доходи фізичних осіб за жовтень 2013р. на суму 4280,67 грн., за листопад 2013р. на суму 71499,72 грн., за лютий 2014р. на суму 671,88 грн., за березень 2014р. на суму 1710,59 грн., за квітень 2014р. на суму 1671,88 грн., за травень 2014р. на суму 970,5 грн., за червень 2014р. на суму 2424,6 грн., за липень 2014р. на суму 5904,22 грн., за серпень 2014р. на суму 4225,94 грн., за вересень 2014р. на суму 3491,51 грн., за жовтень 2014р. на суму 30043,07 грн., за листопад 2014р. на суму 3815,9 грн.
Також контролюючим органом під час перевірки питань щодо пропорційності сплати єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, встановлено: порушення ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI підприємством у травні 2015 р. при граничному терміну сплати по 20.05.2015 р. суму 1089, 12 грн. сплачено 21.05.2015 р., у липні 2015 р. при граничному терміну сплати по 20.07.2015 р. суму 1750, 41 грн. сплачено 23.07.2015 р.
Крім того. суд відзначає, що відповідно до положень п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Пунктом 44.2. ст. 44 ПК України визначено, що для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування
Пункт 44.3 зазначеної статті встановлює, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
Згідно з п. 44.4. даної статті якщо документи, визначені у пункті 44.1 цієї статті, пов'язані з предметом перевірки, проведенням процедури адміністративного оскарження прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення або судового розгляду, такі документи повинні зберігатися до закінчення перевірки та передбаченого законом строку оскарження прийнятих за її результатами рішень та/або вирішення справи судом, але не менше строків, передбачених пунктом 44.3 цієї статті.
Відповідно до п. 44.5. даної статті у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
Пункт 44.6 даної статті встановлює, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Крім того, положення п.44.7. ст.44 ПК України зазначено, що у разі якщо посадова особа контролюючого органу, яка здійснює перевірку, відмовляється з будь-яких причин від врахування документів, наданих платником податків під час проведення перевірки, платник податків має право до закінчення перевірки надіслати листом з повідомленням про вручення та з описом вкладеного або надати безпосередньо до контролюючого органу, який проводить перевірку, копії таких документів (засвідчені печаткою платника податків (за наявності печатки) та підписом платника податків - фізичної особи або посадової особи платника податків - юридичної особи).
Протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта перевірки, платник податків має право подати контролюючому органу, що проводив перевірку, заперечення та/або додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності.
У разі якщо під час проведення перевірки платник податків надає документи менше ніж за три дні до дня її завершення або коли надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу менше ніж за три дні до дня завершення перевірки, проведення перевірки продовжується на строк, визначений статтею 82 цього Кодексу.
У разі якщо надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу після завершення перевірки або у разі надання таких документів відповідно до абзацу другого цього пункту, контролюючий орган має право не приймати рішення за результатами проведеної перевірки та призначити позапланову документальну перевірку такого платника податків.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем до контролюючого органу на його запити документів, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності надано не було.
Суд відзначає, що надання до суду копій первинних документів вже поза термінами, встановленими контролюючим органом та нормами Податкового кодексу України для їх подання до перевірки не може свідчити про можливу відсутність встановлених контролюючим органом в акті перевірки порушень податкового законодавства, оскільки зазначені копії документів до перевірки надані не були, інспектори їх не досліджували, а суд не може перебирати на себе функції контролюючого органу задля встановлення за цими документами наявності чи відсутності порушень податкового та іншого законодавства, предметом якого була перевірка, зазначені повноваження у суду відсутні.
Згідно з ст. 2 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 №99б-ХІV (далі - Закон №996) дія цього Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно - правових форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Виходячи з вимог п. 2 ст. 3 цього ж Закону бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 9 Закону №996 встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документи; зміст та обсяг господарської операції. одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
На платників податків покладаються такі обов'язки, як вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансову - господарську діяльність, так і забезпечувати її зберігання в терміни, встановлені законами (лише дійсно проведених господарських операцій).
Таким чином, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України.
Зважаючи на те, що позивач під час перевірки та після її завершення (зокрема, після ознайомлення з висновками акту та під час процедури адміністративного оскарження) мав можливість надати податковому органу будь-які документи бухгалтерського обліку, а також інші документи, які, на його думку, підтверджують здійснення ним відповідних операцій, у суду відсутні підстави для їх врахування при прийнятті рішення, оскільки дані документи не були предметом дослідження під час перевірки контролюючим органом внаслідок їх ненадання, і не можуть враховуватися при розгляді даної справи та братися до уваги як доказ на підтвердження задекларованих витрат, оскільки в силу вимог пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України такі документи вважаються відсутніми на час складання звітності платником. Суд в такому випадку не може перебирати на себе функції податкового органу та перевіряти правильність та достовірність наданих суду первинних документів.
Вказана позиція відображена, зокрема, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17.03.2015 року по справі № К/800/18024/14.
З огляду на викладені обставини, суд погоджується з висновками податкового органу, викладеними в акті перевірки № 214/20-20-13-09/30615242 від 22.04.2016 р.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку про правомірність податкового повідомлення-рішення № 0003231300 від 11 травня 2016 р. про збільшення податкових зобов'язань ТОВ «ЛАН» (ідентифікаційний номер 30615242) на суму 90 411, 90 грн., нарахування штрафних санкцій у розмірі 365022,38 грн., та суми пені у розмірі 16274, 94 грн.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст.); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 90); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90).
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність прийнятого ним рішення.
Згідно статті 139 КАСУ в даному випадку відсутні підстави для стягнення судового збору.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 243, 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан" (вул. Колгоспна, буд. 22, с. Шляхове, Харківська область, 63120, код ЄДРПОУ 30615242) до Південної ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Короленко, буд. 85, м. Красноград, Харківська область, 63304, код ЄДРПОУ 39856317) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 19.11.2018 р.
Суддя Бадюков Ю.В.