
Справа № 1540/3305/18
УХВАЛА
12 листопада 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соколенко О.М.
при секретарі судового засідання Любімовій О.Є.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення 22.06.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р., з урахуванням підвищення, яке обчислено в розмірі 70% від грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. з урахуванням підвищення грошового забезпечення:
- посадовий оклад -7610,00 грн.;
- оклад за військове звання - 1480,00 грн.;
- робота з таємними виробами, носіями, документами 15% -1141,50 грн.;
- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 6817,50 грн.;
- виконували Миротворчу Місію за рішенням Державних органів, УЧАСНИК
БОЙОВИХ ДІЙ (ст.6) - 2907,50 грн., (КМУ от 28.07.2010 р. №656, учасник
бойових дій 165% від мінімально прожиткового);
- Учасник Бойових дій - 40грн.;
- Премія 10% - 761грн., всього - 25302,30 грн., яке обчислювати в розмірі 90 процентів від грошового забезпечення, визначеного на 01.01.2018 року без обмеження максимальним розміром;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України.
01 листопада 2018 року за вх. №32878/18 через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі № 1540/3305/18 до набрання законної сили рішення по справі № 826/3783/18.
Вказане клопотання обґрунтоване представником відповідача тим, що підставою подання позовної заяви по справі № 1540/3305/18 є:
- не врахування при перерахунку з 01.01.2018 пенсії позивачу, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами, та премії;
- виплата пенсії з урахуванням лише 50 % суми підвищення пенсії.
Як вказує відповідач у клопотанні про зупинення провадження у справі, станом на момент звернення до суду з відповідним адміністративним позовом у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва перебуває справа № 826/3783/18, предметом розгляду якої є визнання незаконними пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконними змін до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службиста деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103; про визнання незаконним Додатку № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Посилаючись на те, що у справі № 826/3783/18 предметом розгляду є визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, на підставі яких Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачу, з яким він не погоджується, а також зважаючи на те, що судове рішення у справі №826/3783/18 не лише вирішить спір між сторонами у даній справі, а й вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, Головне управління вважає, що справу № 1540/3305/18 об'єктивно неможливо розглядати до вирішення справи №826/3783/18.
Таким чином, зважаючи на положення п.3 ч.1 ст.236 КАС України, відповідач просить суд зупинити провадження в адміністративній справі № 1540/3305/18 до набрання законної сили рішення по справі № 826/3783/18.
У підготовчому судовому засіданні 12.11.2018 року позивач не заперечував проти зупинення провадження у справі.
Представник відповідача у підготовче судове засідання 12.11.2018 не з'явився, про дату, час та місце проведення засідання повідомлений належним чином та своєчасно.
Водночас, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у клопотанні про зупинення провадження у справі просив суд здійснити розгляд даного клопотання за відсутності відповідача.
Зважаючи на вищевикладене, суд розглядав клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за відсутності представника відповідача.
Розглянувши клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі 1540/3305/18 до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва в адміністративній у справі № 826/3783/18, виходячи з наступного.
Предметом розгляду у даній справі є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення 22.06.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р., з урахуванням підвищення, яке обчислено в розмірі 70% від грошового забезпечення та похідні вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р., з урахуванням підвищення грошового забезпечення, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України
Судом встановлено, що 22.06.2018 року згідно подання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року (т.1 а.с.58).
Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії, дії щодо здійснення якого є предметом розгляду у даній справі, підставою для його здійснення є п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/3783/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Згідно подання Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2018 року у справі № 826/3783/18 із проханням прийняти до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення справу № 826/3783/18, ОСОБА_2 звернувся з позовом про визнання незаконними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103; про визнання незаконним Додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
Ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 826/3783/18 відмовлено у відкритті провадження за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи № 826/3783/18 як зразкової. При цьому, у вказаній ухвалі Верховного Суду зазначено, зокрема, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Крім того, в ухвалі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 1540/3974/18, якою відмовлено у відкритті провадження за поданням Одеського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи №1540/3974/18 як зразкової, зазначено, зокрема, що як видно з немалої кількості судових рішень, внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, зокрема, у справах №№0640/4526/18, 0640/4453/18, в яких позивачами також заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо проведення їм перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 у неповному обсязі, зупинено провадження до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3783/18, щодо якої за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд як зразкової ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року відмовлено у відкритті провадження та зроблено висновок, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови КМУ № 103.
Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень станом на 12.11.2018 року рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 не прийнято.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Як встановлено з матеріалів адміністративної справи №1540/3305/18, не включення відповідачем додаткових видів грошового забезпечення позивача при перерахунку пенсії здійснювалось у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, правомірність положень якої є предметом розгляду та оскарження в адміністративній справі №826/3783/18.
Відтак, прийняття рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 щодо відповідності закону встановленого порядку перерахунку пенсій може вплинути на подальший розгляд адміністративної справи №1540/3305/18 по суті.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав, визначених п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, для зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва.
Керуючись ст.120, п.3 ч.1 ст.ст.236, 243, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача - задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі №1540/3305/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішенням по справі №826/3783/18.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 19.11.2018 року.
Суддя О.М. Соколенко