
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2018 року Справа № 2340/2895/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати дії відповідача щодо зменшення розміру понаднормового стажу роботи при нарахуванні пенсії незаконними;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок надбавки за понаднормовий стаж роботи в розмірі 1% від заробітку за кожний рік роботи понад 15 років починаючи з 01.01.2018.
Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що позивач дізналась про порушення своїх прав з відповіді відповідача від 27.12.2017 №1844/Ф-10, 1893/Ф-10, то строк на пред'явлення позову сплинув 27.06.2018, як свідчить поштовий штамп на конверті, в якому надіслана позовна заява, позивач направила останню 19.07.2018, а отже з пропуском встановленого Законом строку.
Проте, як свідчать матеріали справи, позивачем подано до суду заяву про поновлення пропущеного строку, в якому позивач аргументуючи пропуск строку зазначає про довгий період лікування внаслідок незадовільного стану здоров'я та скрутний фінансовий стан внаслідок постійного лікування в лікарні та на підтвердження своїх аргументів надала суду докази, а саме виписку з історії хвороби №05052, виписку №08590, витяг з історії хвороби №6654.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Суд з урахуванням обставин справи, доказів поданих позивачем вважає причини її пропуску поважними та вважає за необхідне поновити процесуальний строк на пред'явлення позовної заяви.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Звенигородського районного суду Черкаської області від 20.07.2011 у справі №2-а-4414/11 залишеного без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, яким зобов'язано здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ з 17.10.2011 шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік за кожний понад установлений мінімальний трудовий стаж (15 років для жінок) для призначення пенсії. Проте, на думку позивача, відповідач з 01.01.2018 позбавив її пільг визначених ч. 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ.
Крім того позивач вказує на рішення Звенигородського районного суду Черкаської області від 20.07.2011 у справі №2-а-4414/11 залишеного без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, яким зобов'язано здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ.
Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній вважає вимоги позивача необґрунтованими з огляду на те, що пенсія призначена на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахування ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідач зазначає, що на виконання рішення суду №2-а-4414/11 управліннм за період з 17.11.10 по березень 2013 перераховано та виплачено пенсію та з 01.04.2013 пенсія позивачу виплачувалась у визначеним судом розмірі, проте оскільки відбулись зміни в законодавстві пенсію позивачу з 01.01.2018 обчислено з урахуванням доплати за кожний рік стажу понад 20 років, як визначено ст. 28 Закону №1058.
Від позивача надійшла відповідь на відзив в якій остання не погодилась з жодним твердженням відповідача та просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Суд, керуючись положеннями ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України постановив ухвалу від 08.10.2018, із занесенням до протоколу судового засідання, про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження без повідомлення сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позивача, викладені ним в позовній заяві, та письмові заперечення відповідача, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданого Черкаською облдержадміністрацією від 02.12.1992.
ОСОБА_1 призначено пенсію з 26.04.1995 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», проте із застосуванням пільги щодо зниження пенсійного віку, передбаченої ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Звенигородського районного суду Черкаської області від 20.07.2011 №2-а-4414/11 залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2013 зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Звенигородській області здійснити нарахування позивачу пенсії згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне стархування» шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок), здійснити виплату з 17 листопада 2010, з урахуванням проведених виплат.
06.12.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку розміру її пенсії відповідно до вищевказаного рішення.
27.12.2017 листом №1844/Ф-10 Головне управління Пенсійного фонду в Черкаській області відмовило в задоволенні заяви позивача, з підстав змін в законодавстві.
Вирішуючи спір по суті суд враховує, відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про пенсійне забезпечення» або спеціальним Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дія положень цього закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Частиною 3 статті 55 цього Закону передбачено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
У відповідності до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 03.10.2017 р. №2148-VIII) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи для жінок здійснюється за наявності не менше 15 років стажу роботи, а не 20 років, як помилково стверджує відповідач.
Згідно ч. 2 ст. 56, ст. 57 України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Крім цього починаючи з 01.01.2004, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим і навпаки, застосування окремих положень Закону України» «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Судом встановлено, що жодних дій на застосування ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачем не вчинено.
При цьому, застосування відповідачем ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», під час перерахунку надбавки за стаж понад встановлену норму, призводить до звуження її прав передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що полягає у зменшенні стажу роботи.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії із її збільшенням на 1% середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до положень ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Разом з тим, судом встановлено, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулась до пенсійного органу лише 06.12.2017.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначаються строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, наведені норми Закону пов'язують початок строку на перерахунок пенсії з дати звернення пенсіонера за її перерахунком, тому право на перерахунок пенсії у позивача виникає з 06.12.2017.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 139, 241-246, 255, 263 КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення розміру понаднормового стажу роботи при нарахуванні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРОПУ 2136653) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (20200, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1) з 06.12.2017 із її збільшенням на 1% середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРОПУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (20200, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 1200 (тисячу двісті) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя В.В. Гаращенко