Ухвала суду № 77923284, 19.11.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2018
Номер справи
620/3523/18
Номер документу
77923284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

19 листопада 2018 року Чернігів Справа № 620/3523/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Кашпур О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні виправлення описки в рішенні суду по справі за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Чернігові ради до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

Судом 09 листопада 2018 року по справі № 620/3523/18 за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Чернігові ради до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області про визнання протиправною та скасування постанови було винесено рішення суду, в якому описова і мотивувальна частини викладені в помилковій редакції.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 253 КАС України суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.

Питання про внесення виправлень суд може вирішити в порядку письмового провадження. У разі необхідності суд може розглянути питання внесення виправлень у судове рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Керуючись статтею 253 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Виправити описку у описовій і мотивувальній частинах рішення суду у справі за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Чернігові ради до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області про визнання протиправною та скасування постанови, вказавши наступне:

«Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області і просить скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області про накладення штрафу від 11.10.2018 у виконавчому провадженні № 56864830 за виконавчим листом № 825/581/18, виданим 18.07.2018 Чернігівським окружним адміністративним судом.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на виконання судового рішення ОСОБА_1 було здійснено розрахунок пільг та компенсацій, які передбачені пунктами 1, 4, 15, 19, 22 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пільги та компенсації були розраховані в грошовому еквіваленті, оскільки вони належали стягувачу за минулий періоди. Водночас зазначені компенсації може бути виплачено тільки після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України. При цьому позивач вважає, що відсутність коштів з державного бюджету є поважною причиною невиконання рішення суду в повному обсязі. З огляду на зазначене просить задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.10.2018 позовну заяву УПСЗН Деснянської районної в м. Чернігові ради було залишено без руху, надано 10-денний термін для усунення недоліків. Протягом встановленого терміну позивачем виконано вимоги ухвали суду.

Ухвалою суду від 05.11.2018 відкрито провадження в справі, слухання призначено за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ, відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

Під час судового засідання 09.11.2018, ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, було допущено заміну первинного неналежного відповідача на Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області

Управлінням ДВС Головного територіального управління юстиції було подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позовних вимог УПСЗН Деснянської районної в м. Чернігові ради. Відповідач зазначив, що оскільки рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 (Справа № 825/581/18), у частині виплати ОСОБА_1 компенсації пільг, передбачених пунктами 1, 4, 15, 19, 22 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з травня 2012 року по липень 2017 року виконано не було, то у державного виконавця були наявні усі правові підстави, передбачені Законом України "Про виконавче провадження", для винесення оскаржуваної постанови.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, просив в їх задоволенні відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що Чернігівським окружним адміністративним судом 18.07.2018 було видано виконавчий лист № 825/581/18 про зобов'язання Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (вул. Шевченка, 44, м. Чернігів,14027, код ЄДРПОУ 03196191) надати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14032, ІН НОМЕР_1) пільги та сплатити компенсації, передбачені пунктами 1, 4, 15, 19, 22 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з травня 2012 року по липень 2017 року.

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області Данілевського О.М. від 27.07.2018 відкрито виконавче провадження № 56864830 з виконання виконавчого листа № 825/581/18, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом 18.07.2018.

Копії постанови про відкриття виконавчого провадження направлені сторонам рекомендованими листами з повідомленням про вручення.

Листом від 10.08.2018 № 11-07/18444 УПСЗН Деснянської районної в м. Чернігові ради повідомлено Начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області про те, що управлінням 04.07.2018 було добровільно частково виконано рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 825/581/18, а саме, ОСОБА_1:

здійснено розрахунок вартості ліків ОСОБА_1, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 2013 року по 2016 рік, відповідно до розрахунку, який був долучений позивачем до матеріалів справи. Згідно вищевказаного розрахунку до виплати ОСОБА_1 належить 1560,05 грн.;

здійснено розрахунок грошової компенсації ОСОБА_1 у розмірі середньої вартості путівки в Україні, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 2012 року по 2016 рік ( розмір середньої вартості путівки в Україні визначений постановою КМУ № 838 від 08.11.2017 року «Про розмір середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та наказу Міністерства соціальної політики України від 20.02.2018 № 257 «Про встановлення середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, та дітям, яким установлено інвалідність, пов'язану з Чорнобильською катастрофою»). Згідно вищевказаного розрахунку до виплати ОСОБА_1 належить 2405,00 грн.;

здійснено розрахунок вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад ОСОБА_1, відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 2013 року по 2016 рік, відповідно до розрахунку, який долучений позивачем до матеріалів справи. Згідно вищевказаного розрахунку до виплати ОСОБА_1 належить 476,60 грн.;

здійснено розрахунок вартості проїзду у міському транспорті ОСОБА_1, відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з травня 2012 року по червень 2017 року, відповідно до копії квитків, які долучені до матеріалів справи. Згідно вищевказаного розрахунку до виплати ОСОБА_1 належить 604,25 грн.;

здійснено розрахунок додаткової відпустки ОСОБА_1, відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 2012 року по 2013 рік, відповідно до розрахунку, який долучений до матеріалів справи. Відшкодування витрат пов'язаних з виплатою ОСОБА_1 за додаткову відпустку із збереженням заробітної плати строком 14 робочих днів на рік, за період з 2015 року по 2017 рік, вже було здійснено управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради. Згідно вищевказаного розрахунку до виплати ОСОБА_1 належить 3053,28 грн.

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області Данілевським О.М. 11.10.2018 винесено постанову, якою на Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Чернігові ради було накладено штраф за невиконання рішення суду без поважних причин в сумі 5100,00 грн. Копії постанови направлені сторонам рекомендованими листами з повідомленням про вручення

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено. ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначені ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження".

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для застосування до боржника у виконавчому провадженні штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.

Поважними, у розумінні вищенаведених норм Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ПФУ у Чернігівській області рішення Чернігівського районного суду від 19.06.2018 по справі № 825/581/18 виконано у частині розрахунку належної до виплати ОСОБА_1 компенсації пільг, що передбачені пунктами 1, 4, 15, 19, 22 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується розпорядженням № 292 від 03.07.2018 (а.с. 8).

Крім того, під час судового засідання встановлено, що позивачем виконано рішення суду в частині перерахування ОСОБА_1 вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 2013 року по 2016 рік, в сумі 476,60 грн. Зазначене підтверджується платіжним дорученням № 3703 від 30.10.2018 (а.с. 30).

Щодо невиконання позивачем рішення Чернігівського районного суду від 19.06.2018 в частині виплати ОСОБА_1 нарахованих компенсацій за пільги, що передбачені пунктами 1, 4, 15, 22 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд зазначає наступне.

У відповідності до частини 1 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: нецільове використання бюджетних коштів (пункт 24 частини 1 статті 116 БК України).

У свою чергу, як встановлено судом, Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Чернігові ради не виконало у повному обсязі рішення суду у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету України.

На підставі системного аналізу вищевказаних норм, суд погоджується з доводами позивача про те, що невиконання УПСЗН Деснянської районної в м. Чернігові ради судового рішення, в частині виплати ОСОБА_1 нарахованих компенсацій за пільги, що передбачені пунктами 1, 4, 15, 22 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та у подальшому - до отримання відповідного фінансування виконати рішення суду.

Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічний висновок викладений в постановах Верховного Суду від 24.01.2018 (справа № 405/3663/13-а) та від 13.06.2018 (справа №757/29541/14-а).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що УПСЗН Деснянської районної в м. Чернігові ради виконало судове рішення не в повному обсязі за наявності поважної, обґрунтованої причини, суд вважає, що застосування до позивача штрафних санкцій є безпідставним.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про те, що постанова про накладення на Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Чернігові ради від 11.10.2018 у виконавчому провадженні № 56864830 винесена за відсутності підстав для накладання штрафу, а тому позовні вимоги про скасування постанови головного державного виконавця про накладення штрафу підлягають задоволенню.

При цьому частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Чернігові ради є суб'єктом владних повноважень та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, то, у даному випадку, підстави для відшкодування судових витрат позивачеві відсутні.

Керуючись статтями 139, 242-246, 287 КАС України, суд».

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у строк, передбачений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Кашпур