
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №813/2895/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів Чабана О.С.,
розглянувши в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В :
На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (79059, АДРЕСА_1) до Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, пл.Львівська, буд.8), із вимогами:
-визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у реєстрації податкових накладних ФОП ОСОБА_3 (податковий номер НОМЕР_1) і скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України №553616/НОМЕР_1 від 10.01.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №119 від 14.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних та рішення №619726/НОМЕР_1 від 28.03.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №256 від 27.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-зобов'язати Державну фіскальну службу України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних ФОП ОСОБА_3 №119 від 14.07.2017 року, №256 від 27.07.2017 року.
Ухвалою суду від 09.07.2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Протокольною ухвалою суду від 19.09.2018 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Державну фіскальну службу України.
Окрім того, у підготовчому засіданні 19.09.2018 року представник позивача подала заяву про уточнення позовних вимог, яку судом прийнято до розгляду. Так, згідно уточнених позовних вимог позивач просить суд:
-визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних №119 від 14.07.2017 року, №256 від 27.07.2017 року ФОП ОСОБА_3 (податковий номер НОМЕР_1) і скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України №553616/НОМЕР_1 від 10.01.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №119 від 14.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних та рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області №619726/НОМЕР_1 від 28.03.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №256 від 27.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-зобов'язати Державну фіскальну службу України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних ФОП ОСОБА_3 №119 від 14.07.2017 року, №256 від 27.07.2017 року.
У підготовчому засіданні, що відбулося 03.10.2018 року представником відповідачів подано відзиви на позовну заяву.
Ухвалою суду 23.10.2018 року підготовче провадження по даній справі закрито та призначено її розгляд по суті на 08.11.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було подано контролюючому органу усі необхідні первинні документи, однак такі не взято останнім до уваги. Щодо відмови у реєстрації податкової накладної №119 від 14.07.2017 року позивач зазначає, що відповідачем не чітко сформульовані підстави відмови у реєстрації податкової накладної. З приводу відмови у реєстрації податкової накладної №256 від 27.07.2017 року, позивач відзначає, що замовлення товару здійснювалося у телефонному режимі, а щодо якісного посвідчення та санітарно-гігієнічного висновку, які передбачені договором стверджує, що у зв'язку із зміною законодавства, станом на момент реалізації продукції вимагалася декларація виробника, яка і була долучена у підтвердження для реєстрації податкової накладної. Більш того, позивачем не вносились зміни до договору і, відповідно, таке прописане станом на момент укладення.
Не погоджуючись з вказаними діями та рішеннями, позивач звернувся до суду з означеним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог підтримав, просив суд позов задоволити.
Позиція відповідачів викладена у відзиві на позовну заяву. Представник відповідачів наголосив, що оскаржувані рішення правомірно, оскільки надані платником податку копії документів не є достатніми та не відповідають установленій формі для прийняття відповідних рішень про реєстрацію. В судовому засіданні представник відповідачів проти позовних вимог заперечив та просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Із наданих пояснень представником позивача, судом з'ясовано, що специфіка вказаних видів діяльності полягає у тому, що для реалізації м'яса та м'ясних продуктів ФОП ОСОБА_3 закуповує сировину, а саме свині та/або поросята на відгодівлі й використовує відповідні послуги для переробки даної сировини у готову продукцію з її подальшою реалізацією (транспортні послуги, послуги по забою живих тварин, послуги по обвалюванню та жилуванню м'яса, послуги по зняттю шкіри та сала з пів туш, послуги оренди приміщень для зберігання готової продукції).
Позивач при здійсненні господарських операцій з поставки м'яса та м'ясних продуктів склав такі податкові накладні №119 від 14.07.2017 року, №256 від 27.07.2017 року та направлено, відповідно, 25.07.2017 року і 14.08.2017 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Надіслані для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №119 від 14.07.2017 року, №256 від 27.07.2017 року були доставлені до центрального рівня ДФС України та прийняті системою, однак їх реєстрація зупинена на підставі п.201.16 ст.201 ПК України, оскільки вказані податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФ України від 13.06.2017 року №567; за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах, згідно з УКТ ЗЕД: 0203, 0206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, відповідно до пункту «в» п.201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу (квитанції від 26.07.2017 року, від 15.08.2017 року).
Судом з'ясовано, що позивачем на адресу контролюючого органу були надіслані повідомлення про подання пояснень щодо вказаних податкових накладних, реєстрація яких була зупинена, а також копії документів, що підтверджують реальність здійснення операцій за вищевказаними податковими накладними:
-повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій ПН/РК, реєстрація якої/го була зупинена №3, стосовно податкової накладної №119 від 14.07.2017 року, в якому зазначено пояснення з приводу того, що ФОП ОСОБА_3 здійснює закупівлю свиней за прямими контрактами, укладеними із рядом підприємств України, що здійснюють вирощування та відгодівлю свиней: ТзОВ «Галичина-Захід», ТОВ «Аграрна компанія-2004» тощо; послуги перевезення живих свиней для збою, послуги по збою тварин, послуги по обвалці, лізовці пів туш, по зберіганню готової продукції та перевезення готової продукції до покупців надає ТОВ «ЛембергМіт», а отримана в результаті переробки м'яса продукція реалізовується покупцям. До повідомлення №3 від 02.01.2018 року долучено 18 документів довільного формату із зазначенням переліку документів, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій, а саме: договори підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання-передачі товарів, довіреності, декларація виробника.
На підтвердження подання вказаних документів позивачем було отримано квитанцію №1 від 26.04.2018 року.
-повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій ПН/РК, реєстрація якої/го була зупинена №1, стосовно податкової накладної №256 від 27.07.2017 року, в якому зазначено пояснення з приводу того, що ФОП ОСОБА_3 здійснює закупівлю свиней за прямими контрактами, укладеними із рядом підприємств України, що здійснюють вирощування та відгодівлю свиней: ТОВ «Аграрна компанія-2004», ТОВ «Перейми» тощо; послуги перевезення живих свиней для збою, послуги по збою тварин, послуги по обвалці, лізовці пів туш, по зберіганню готової продукції та перевезення готової продукції до покупців надає ТОВ «ЛембергМіт», а отримана в результаті переробки м'яса продукція реалізовується покупцям. До повідомлення №1 від 27.03.2018 року долучено 18 документів довільного формату із зазначенням переліку документів, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій, а саме: договори підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання-передачі товарів, довіреності, декларація виробника.
На підтвердження подання вказаних документів позивачем було отримано квитанцію №1 від 27.03.2018 року.
Однак, за результатами розгляду вищевказаних пояснень та документів Комісією ДФС України та Комісією ГУ ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято, відповідно, рішення від 10.01.2018 року №553616/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної №119 від 14.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; від 28.03.2018 року №619726/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної №256 від 27.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач, не погоджуючись із вищезазначеними рішеннями Комісій ДФС України та ГУ ДФС у Львівській області, оскаржив їх в адміністративному порядку, однак за наслідками їх розгляду, скарги позивача залишені без задоволення, а рішення комісій контролюючого органу - без змін.
Не погоджуючись із діями і прийнятими рішеннями відповідачів, позивач звернувся до суду про визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії щодо реєстрації податкових накладних.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин між учасниками справи), при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №341, далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Згідно із пунктом 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року №753/30621, далі - Критерії оцінки, який був чинним станом на момент зупинення вищевказаних податкових накладних), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних /розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Суд звертає увагу на те, що визначення фіскальним органом у квитанціях конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у наказі Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, котрим затверджено Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Вичерпний перелік документів).
Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв, такими документами є:
1) договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Як вбачається з квитанцій про зупинення реєстрації за податковими накладними від 14.07.2017 року №119 та від 27.07.2017 року №256, реєстрація вказаних накладних була зупинена на підставі п.201.16 ст.201 ПК України, оскільки останні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФ України від 13.06.2017 року №567; за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах, згідно з УКТ ЗЕД: 0203, 0206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, відповідно до пункту «в» п. 201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу (квитанції від 26.07.2017 року, від 15.08.2017 року).
Аналізуючи зміст вказаних квитанцій, слід дійти висновку про те, що фіскальним органом в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (з тим визначенням, яке наведене у пункті 6 Критеріїв оцінки), ані конкретного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у такому виді, який би унеможливив неоднозначне розуміння цієї пропозиції платником податків.
У свою чергу, абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» (далі - Постанова №190) передбачено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з абзацом 2 Постанови №190, підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Проте, в рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
Судом встановлено, що позивачем надіслало в електронному вигляді повідомлення щодо подачі документів за податковими накладними, реєстрація яких зупинена. У кожному випадку у повідомленнях надано роз'яснення стосовно господарських операцій. Разом із поясненнями надано документи, що розкривають зміст операцій щодо походження (придбання) товару, його переробки та продажу продукції контрагентам позивача (договори підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання-передачі товарів, довіреності, декларація виробника тощо).
На час подання позивачем письмових пояснень та документів до них за спірними податковими накладними діяв Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 (набрав чинності 22.03.2018 року, далі - Порядок зупинення реєстрації податкових накладних).
Пунктом 2 зазначеної вище постанови Кабінету Міністрів України обумовлено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», та які станом на 1 грудня 2017 року не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних/розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/ розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних/розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Відповідно до пункту 14 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Як визначено пунктом 18 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Пунктом 19 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних визначено, що комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Відповідно до пункту 23 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних, комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:
щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/ розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;
щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Відповідно до пунктів 20, 21 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пункт 27 вказаного Порядку).
Відповідно до пунктів 1, 13, 18 Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117, розгляд скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - скарга) здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг, яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.
За результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін; залишає скаргу без розгляду.
Рішення комісії ДФС з питань розгляду скарг не підлягає подальшому адміністративному оскарженню та може бути оскаржене в судовому порядку.
У даному випадку рішення відповідачів були залишені без змін.
Разом з тим, на думку суду, подані до контролюючого органу та до Комісії з питань розгляду скарг позивачем письмові пояснення та копії документів підтверджують реальність здійснення господарських операцій, по яких складено спірні податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття Комісією контролюючого органу рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних в ЄРПН.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_3 зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14.08.2008 року. Профільними видами діяльності позивача є: виробництво м'яса (код КВЕД 10.11); оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами (код КВЕД 46.32).
Так, на підтвердження вказаного представником позивача надано копії договорів та первинних документів, укладених з підприємствами, які здійснюють поставку позивачу відповідну сировину для подальшої переробки, які досліджено судом, а саме:
-договору поставки №06/01/2016 від 06.01.2016 року, укладеного між постачальником - ТОВ «Перейми» та покупцем - ФОП ОСОБА_3 Предметом договору є поставка у власність покупця свинини у живій вазі. Асортимент, кількість і ціна товару вказується постачальником у видаткових накладних. На виконання умов даного договору постачальником передано у власність покупця товарно-матеріальні цінності, згідно із видатковими накладними та ветеринарними свідоцтвами, яку передано покупцю, згідно відомостей переміщення, довіреностей та товарно-транспортних накладних;
-договору купівлі-продажу №9.09/2 від 09.09.2013 року, укладеного між постачальником ПП «Аграрна компанія 2004» та ФОП ОСОБА_3 Предметом договору є поставка у власність покупця свиней живих. Асортимент, кількість і ціна товару вказується постачальником у видаткових накладних. На виконання умов даного договору постачальником передано у власність покупця товарно-матеріальні цінності, згідно із видатковими накладними та ветеринарними свідоцтвами, яку передано покупцю, згідно відомостей переміщення, довіреностей та товарно-транспортних накладних.
Для здійснення перевезення придбаної сировини, переробки придбаної сировини у готову продукцію, збереження готової продукції й перевезення уже готової продукції до покупців, ФОП ОСОБА_3 було укладено наступні договори:
-договір перевезення №12/13-п від 06.09.2013 року, предметом якого є те, що перевізник - ТОВ «ЛембергМіт» зобов'язується направити у розпорядження замовника - ФОП ОСОБА_3 автотранспорт для здійснення перевезення вантажів, як живих свиней, так і готової м'ясної продукції. На виконання умов цього договору перевізником здійснено перевезення товарно-матеріальних цінностей від постачальників сировини до ФОП ОСОБА_3, а також перевезення по ланцюгу операцій товарно-матеріальних цінностей від позивача до покупців;
-договір підряду №13/13 від 09.09.2013 року, предметом укладення якого є те, що виконавець - ТОВ «ЛембергМіт» зобов'язується власними силами виконати певний обсяг робіт, зокрема, забій свиней, а замовник ФОП ОСОБА_3 - прийняти та оплатити дані роботи. На виконання умов цього договору замовником передано у переробку (забій) сировину, згідно видаткових накладних, а виконавцем - виконано забій і передано замовнику продукцію з забою, згідно із видатковими накладними, актами виконаних робіт;
-договір підряду №02/14 від 28.03.2014 року, предметом укладення якого є те, що виконавець - ТОВ «ЛембергМіт» зобов'язується власними силами виконати певний обсяг робіт: обвалювання та жилування свинних півтуш, а замовник ФОП ОСОБА_3 - прийняти та оплатити дані роботи. На виконання умов такого договору замовником передано у переробку для обвалювання та жилування свинні пів туші, згідно із видатковими накладними, а виконавцем виконано відповідні роботи і передано замовнику продукцію, згідно із видатковими накладними , актами виконаних робіт;
-договір оренди №10/16 від 02.09.2016 року, предметом укладення якого є те, що орендодавець - ТОВ «ЛембергМіт» передає у тимчасове володіння орендарю - ФОП ОСОБА_3 морозильну камеру, площею 498,3 кв.м. за адресою: с.Старий Яричів, вул.Галицька, 143. Розмір орендної плати становить 94677,00 грн. на місяць.
Водночас, з метою подальшої реалізації готової продукції ФОП ОСОБА_3 було укладено договори поставки з покупцями, одним із яких є ПАТ «Львівський холодокомбінат».
Предметом договору поставки №140645 від 23.06.2014 року є те, що постачальник ФОП ОСОБА_3 зобов'язується поставити та передати у власність покупцю - ПАТ «Львівський холодокомбінат» товар - свинина, сало, свинна шкіра. На виконання умов договору постачальником передано у власність покупця товарно-матеріальні цінності, відповідно до видаткових накладних.
Загалом, якість виготовленої та реалізованої м'ясної продукції підтверджується деклараціями виробника №Р0000001499 від 14.07.2017 року та №Р0000001634 від 27.07.2017 року.
При цьому, транспортування реалізованої продукції, як стверджується матеріалами справи, здійснювалося на підставі товарно-транспортних накладних №Р1499 від 14.07.2017 року та №Р1634 від 27.07.2017 року.
Суд зауважує, що для підтвердження взаєморозрахунків між постачальниками сировини та ФОП ОСОБА_3, між ФОП ОСОБА_3 та надавачем послуг - ТОВ «ЛембергМіт», між ФОП ОСОБА_3 та ПАТ «Львівський холодокомбінат» позивачем представлено копії банківських виписок щодо оплати та оборотно-сальдову відомість по рахунку 26.
Підставою для відмови у реєстрації спірних податкових накладних стало: 1)надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (рішення від 10.01.2018 року №553616/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної №119 в ЄРПН);
2)не надано додатки до договору (специфікації або замовлення), наявність яких передбачена договором ПАТ «Львівський холодокомбінат», а також якісне посвідчення та санітарно-гігієнічний висновок, які також передбачені договором з ПАТ «Львівський холодокомбінат» (рішення від 28.03.2018 року №619726/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної №256 від 27.07.2017 року в ЄРПН).
Судом досліджено первинні документи, що надавалися контролюючому органу та встановлено, що вони оформлені у відповідності до вимог їх складення, не мають дефекту форми, змісту або походження, які в силу ст.ст.198, 201 Податкового кодексу України, ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.1995 року №88) спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості.
Разом із тим, суд звертає увагу на те, що за наявності інших первинних документів відсутність документів само по собі не свідчить про нездійснення фактичної поставки чи фіктивність правочину як такого.
Що стосується якісного посвідчення та санітарно-гігієнічного висновку, судом встановлено, що товар, який постачається відповідає сертифікатам якості (аналізу) підприємства (фірми) виробника (декларація виробника на продукцію тваринного походження).
Отже, позивачем на підтвердження реальності здійснення господарських операцій з ПАТ «Львівський холодокомбінат» подано письмові пояснення (повідомлення щодо подачі документів) та скарги на рішення контролюючого органу, в яких зазначено про умови господарських операцій, та необхідні документи для реєстрації податкових накладних.
Суд вважає, що господарські операції, за наслідками яких складено спірні податкові накладні, здійснені позивачем в межах його господарської діяльності, є фактичними та підтверджуються первинними документами. При цьому, контролюючим органом не враховано специфіку діяльності позивача та не взято до уваги письмові пояснення платника податків.
На думку суду, відповідачами не було надано належної оцінки документам і письмовим поясненням позивача щодо господарських операцій та виписаних ним податкових накладних від 14.07.2017 року №119 та від 27.07.2017 року №256. У той же час, відповідачі виявили надмірний формалізм, відступивши від оцінки суті господарської операції.
За приписами частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку із вказаним, суд вважає, що оскаржені рішення відповідачів про відмову у реєстрації податкових накладних прийняті не у спосіб, визначений законом, а тому, є протиправними та підлягають скасуванню.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
З огляду на те, що протиправність дій відповідача є підставою для скасування спірних рішень відповідачів, що є достатнім захистом прав позивача, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій контролюючих органів.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Аналізуючи дані положення Кодексу адміністративного судочинства України, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Таке ж формулювання резолютивної частини судового рішення узгоджується з приписами п.п.201.16.4 ст.201 Податкового кодексу України, згідно з яким визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на висновок суду щодо протиправності рішень відповідачів, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 14.07.2017 року №119 та від 27.07.2017 року №256.
Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів. А тому, вважає, що покладання на відповідача 2 в даному випадку обов'язку зареєструвати податкові накладні не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідачами, як cуб'єктами владних повноважень, не спростовано у повній мірі встановлені судом обставини та не доведено правомірності прийнятих ними рішень, тому суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Щодо судових витрат, то такі, у відповідності до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають частковому поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України №553616/НОМЕР_1 від 10.01.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №119 від 14.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області №619726/НОМЕР_1 від 28.03.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №256 від 27.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 №119 від 14.07.2017 року, №256 від 27.07.2017 року датою їх подання для реєстрації.
У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних №119 від 14.07.2017 року, №256 від 27.07.2017 року фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 відмовити.
Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (79059, АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (79059, АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 19 листопада 2018 року.