
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1774/18
14 листопада 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
за участю: секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.
представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю "Емімакс" Апостол О.С., довіреність від 27.06.2018 №2
представника відповідача Державної фіскальної служби України Олексюка Р.З., довіреність від 30.05.2018 №99-99-11-17/19/17
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Емімакс" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Емімакс" (надалі - позивач, ТОВ "Емімакс") із адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач, ДФС України), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області, в якій позивач просить:
- визнати рішення №427325/40965892 комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про відмову в реєстрації податкової накладної №8069 протиправним та скасувати його;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю "Емімакс" від 31.10.2017 №8069 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Емімакс" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Хорольський завод дитячих продуктів харчування" укладено дистиб'юторський договір №Д-2 В, відповідно до умов якого позивач є уповноваженим дистиб'ютором на території м. Тернополя та Тернопільської області, м. Рівне та Рівненської області, м. Луцьк та Волинської області.
На виконання умов вказаного договору, позивач надав послуги ТОВ "Торговий дім "Хорольський завод дитячих продуктів харчування" відповідно до Додатку №1 від 10.01.2017 на суму 36413,700 грн., в тому числі ПДВ 6068,95 грн., про що заявником надано відомість нарахування послуг від 31.10.2017 та складено Акт наданих послуг по реалізації від 31.10.2017 та Акт №ЕМ-0000081 від 31.10.2017.
31 жовтня 2017 року ТОВ "Емімакс" було подано на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних податкову накладну №8069 від 31.10.2017 на суму 36413,70 грн. в тому числі ПДВ 6068,95 грн.
14.11.2018 за допомогою програми електронного документообігу "М.Е.Doc" отримано квитанцію №9239705501 з повідомленням про зупинення реєстрації вищезазначеної податкової накладної: "виявлені помилки відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (далі - Критерії). Також в квитанції зазначено, що за результатами опрацювання СМОКР було виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТЗЕД: 73.20. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК" (арк.спр.14).
На виконання рекомендацій податкової служби, позивачем 10.12.2017 надано пояснення та копії документів в електронному вигляді, за допомогою електронного документообігу "М.Е.Doc", що підтверджували товарність операції.
15.12.2017 комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення за №427325/40965892 про відмову в реєстрації податкової накладної №8069 від 31.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для відмови зазначено те, що надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (арк.спр.15).
Не погодившись із рішенням №427325/40965892 від 15.12.2017 позивач звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 17.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі №1940/1774/18 та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 17.10.2018.
17.10.2018 в судовому засіданні виключено третю особу Тернопільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Тернопільській області зі складу учасників, розгляд справи відкладено до 06.11.2018 о 11:00 год., а 06.11.2018 оголошено перерву на 14.11.2018 о 11:00 год.
В судовому засіданні 14.11.2018 представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позові та у запереченні на відзив від 22.10.2018 (арк.спр.148-149), просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні 14.11.2018 проти позову заперечив, свою позицію виклав у відзиві на адміністративний позов від 11.10.2018 (арк.спр.130-139)
Зокрема зазначив, що підставою для прийняття рішень про відмову у реєстрації податкової накладної було надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкових накладних. ТОВ "Емімакс" не надано належних та достатніх документів, передбачених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, що підтверджують господарські операції з "Торговий дім "Хорольський завод дитячих продуктів харчування", а саме не надано:
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг (копії Плану закупівлі продукції зі складу постачальника на жовтень 2017, копії цільових задач наданих постачальником на жовтень 2017 року та докази їх виконання, копії задач по підвищенню, показників кількісної та якісної дистрибуції наданих постачальником на жовтень 2017 року та докази їх виконання, копії задач по підвищенню попиту продукції та докази їх виконання за жовтень 2017 року, щотижневих чи місячного звіту згідно з Додатком № 3 до Договору тощо);
- документів щодо зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (товарно-транспортні накладні, подорожні листи автомобіля, акти списання пального тощо);
- розрахункові документи (платіжні доручення, банківські виписки з особових рахунків).
Також звертає увагу суду на те, що ряд документів наданих до позовної заяви ТОВ "Емімакс" не надсилались до ДФС України та відповідно не розглядались комісією ДФС України, яка приймала рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, тому є неналежними доказами та не можуть братись судом до уваги при розгляді позовної вимоги щодо протиправності дій комісії.
Вважає, що комісією ДФС правомірно прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.10.2017 № 8069 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
ТОВ "Емімакс" 17.11.2016 включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.(арк.спр.8)
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Емімакс" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Хорольський завод дитячих продуктів харчування" укладено дистиб'юторський договір №Д-2 В, відповідно до умов якого позивач є уповноваженим дистиб'ютором на території м. Тернополя та Тернопільської області, м. Рівне та Рівненської області, м. Луцьк та Волинської області.(арк.спр.17-20)
На виконання умов вказаного договору, позивач надав послуги ТОВ "Торговий дім "Хорольський завод дитячих продуктів харчування" відповідно до Додатку №1 від 10.01.2017 на суму 36413,700 грн., в тому числі ПДВ 6068,95 грн.(арк.спр.21-22), про що заявником надано відомість нарахування послуг від 31.10.2017 та складено Акт наданих послуг по реалізації від 31.10.2017 та Акт №ЕМ-0000081 від 31.10.2017 (арк.спр.28).
31 жовтня 2017 року ТОВ "Емімакс" було подано на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних податкову накладну №8069 від 31.10. 2017 на суму 36413,70 грн. в тому числі ПДВ 6068,95 грн.
14.11.2018 за допомогою програми електронного документообігу "М.Е.Doc" отримано квитанцію №9239705501 з повідомленням про зупинення реєстрації вищезазначеної податкової накладної: "виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567. Також в квитанції зазначено, що за результатами опрацювання СМОКР було виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТЗЕД: 73.20. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК" (арк.спр. 14).
На виконання рекомендацій податкової служби, позивачем 10.12.2017 надано пояснення та копії документів в електронному вигляді, за допомогою електронного документообігу "М.Е.Doc", що підтверджували товарність операції:
- опис співпраці за Договором № Д-2В (арк.спр.16);
- дистриб'юторський договір з TOB "Хорольський ЗДПХ" № Д-2_В (разом з Додатками) (арк.спр.17-20);
- акт наданих послуг від 31.10.2017;
- акт №ЕМ-0008069 від 31.10.17 (арк.спр.28);
- видаткові накладні від TOB "Хорольський ЗДПХ (арк.спр.33-37)";
- платіжні доручення (оплата за воду TOB «"Хорольський ЗДПХ")(арк.спр.46-49);
- платіжні доручення (оплата ОККО за паливо, що використовувалось для автотранспорту товариства та доставки продукції (арк.спр.50-55).
А також:
- Договір оренди легкового автомобіля Volkswagen caddy з ОСОБА_4(арк.спр.68-70);
- Договір оренди легкового автомобіля ВАЗ 11183-110-20 з ОСОБА_5.(арк.спр.71-73);
- Договір оренди легкового автомобіля CHEVROLET Lacetti з ОСОБА_6.(арк.спр.74-76);
- Договір оренди легкового автомобіля ЗАЗ 110307 з ОСОБА_7.(арк.спр.77-79);
- Договір оренди легкового автомобіля CHEVROLET Aweo з ОСОБА_8.(арк.спр.80-82);
- Договір оренди легкового автомобіля ВАЗ 2109 з ОСОБА_9(арк.спр.83-85);
- Договір оренди легкового автомобіля з Mazda 323 з ОСОБА_10.(арк.спр.86-88);
- Договір оренди легкового автомобіля з Fiat scudo з ОСОБА_11;
Всього до пояснення було прикріплено 46 додатків.
15.12.2017 позивач за допомогою електронного сервісу "Електронній кабінет платника" отримав Рішення №427325/40965892 комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, стосовно відмови в реєстрації податкової накладної №8069 на суму 36413,70 грн., в тому числі ПДВ 6068,95 грн.
Підставою для відмови зазначено те, що надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (арк.спр.15).
Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
У відповідності до підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У відповідності до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до підпунктів 1, 2 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (далі - Наказ №567) оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).
Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).
Пунктом 6 Критеріїв передбачено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Згідно пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України (чинного на час винесення оскаржуваного рішення), згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Суд зазначає, що абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29.03.2017 встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку в рішенні № 427325/40965892 від 15.12.2017 підставою для відмови у реєстрації податкової накладною зазначено "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування".
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог пунктів 201.16.1 - 201.16.2 статті 201 ПК України та пропозиціях викладених у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №8069 від 14.11.2017 позивачем були надані документи, пояснення, якими підтверджується реальність здійснення операцій по відмовленій у реєстрації податковій накладній. Перелік наданих документів відповідає вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 13.06.2017 №567.
Проте, відповідачем всупереч вимогам підпункту "в" пункту 201.16 статті 201 ПК України не було визначено вичерпного переліку документів, надання якого дало б позивачеві можливість реєстрації податкової накладної, а відмова у прийнятті до реєстрації податкової накладної з підстав недостатності документів для прийняття рішення можлива виключно за умови наявності вичерпного переліку таких документів.
При відмові у прийнятті до реєстрації податкової накладної з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, комісія має навести дані щодо документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.
Із оскаржуваного рішення ДФС України про відмову в реєстрації податкової накладної встановлено, що підставою для відмови у її реєстрації є надання позивачем копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, однак відповідачем не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено позивачем при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної (арк.спр.15).
Посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
Суд також звертає увагу на те, що реєстрація податкової накладної була зупинена відповідачем на підставі пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, однак не конкретизовано підпункт пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, тобто не вказано якому саме критерію ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не відповідає податкова накладна №8069 від 14.11.2017, а отже, не конкретизовано підставу зупинення її реєстрації, що є порушенням норм чинного законодавства.
Тобто відповідач зупинив реєстрацію розрахунку коригування без передбачених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 підстав.
Крім того, судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Тернопільській області було проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Емімакс" податкового, валютного законодавства та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 17.11.2016 по 31.03.2018. За результатами вказаної перевірки складено акт №1780/14-01/40965892 від 02.07.2018 (арк.спр.113-124), у пункті 3.1.2.1 якого констатовано, що перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань з ПДВ за період з 17.11.2016 по 31.03.2018 не встановлено їх заниження чи завищення. Пунктом 3.1.2.2 зазначеного акту встановлено, що перевіркою правомірності визначення податкового кредиту за період з 17.11.2016 по 31.03.2018 не встановлено його завищення чи заниження. Крім того, в пункті 3.1.2.3 Акту перевірки зазначено, що перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню за період з 17.11.2016 по 31.03.2018 не встановлено заниження чи завищення ПДВ.
Оскаржуване рішення винесено про відмову у реєстрації податкової накладної №8069 від 31.10.2017, тобто податкове зобов'язання на підставі якого складено зазначену податкову накладну перевірялось податковим органом в ході документальної перевірки позивача, порушень встановлено не було.
Таким чином, суд дійшов висновку, що контролюючий орган не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної №8069 від 31.10.2017.
Відтак, суд вважає, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої було відмовлено, а тому є таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути сплачений позивачем судовий збір в сумі 3524,00 грн. згідно платіжного доручення №1225 від 17.09.2018
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Емімакс" (місцезнаходження: вул. Збаразька, будинок 16, м. Тернопіль, 46010, код ЄДРПОУ 40965892) до Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: пл. Львівська, 8, м. Київ-53, 04655, код ЄДРПОУ 39292197) задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 15.12.2017 №427325/40965892 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.10.2017 №8069.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю "Емімакс" від 31.10.2017 №8069 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ-53, 04655, код ЄДРПОУ 39292197) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Емімакс" (46010, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Збаразька, будинок 16, код ЄДРПОУ 40965892) сплачений судовий збір в сумі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 (нуль) коп. згідно платіжного доручення №1225 від 17.09.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19 листопада 2018 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.