Рішення № 77922368, 12.11.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2018
Номер справи
807/732/18
Номер документу
77922368
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

12 листопада 2018 року м. Ужгород№ 807/732/18

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, яким просить:

1.Прийняти адміністративний позов до проводження.

2.Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.

3.Визнати протиправними дії Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1469), адреса місця знаходження: 65014, м. Одеса, вул. Жуковського 1, код ЄДРПОУ 14321802, щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 червня 2015 року по 14 грудня 2016 року включно.

1.Зобов'язати Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1469), адреса місця знаходження: 65014, м. Одеса, вул. Жуковського 1, код ЄДРПОУ 14321802, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 червня 2015 року по 14 грудня 2016 року включно.

2.Звільнити від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з червня 1995 року проходив військову службу в Прикордонних військах України на посадах осіб офіцерського складу. Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 05 грудня 2016 року №1222-ос «По особовому складу», звільнено з військової служби за пунктом «б» частини 8 статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Наказом начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 14 грудня 2016 року № 489-ос «По особовому складу», виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення полковника ОСОБА_1 (А-059123), заступника начальника штабу - начальника відділу організаційно-мобілізаційної роботи та організації повсякденної діяльності штабу Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, звільненого з військової служби. Однак, Південним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України не було здійснено нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період із 01 червня 2015 року по 14 грудня 2016 року. Невчинення таких дій відповідач пояснює відсутністю бюджетних асигнувань. Такі дії відповідача вважає протиправними та такими, що порушують його конституційні права.

Представник відповідача, 10 серпня 2018 року надіслав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні та зазначив, що виплата індексації грошового забезпечення не проводилась з 01.07.2015 року. Оскільки згідно з межами фінансових ресурсів, виділених Південному регіональному управлінню Державної прикордонної служби України згідно з бюджетними призначеннями за спірний період, кошти на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення не передбачались. Зобов'язання виплатити грошову компенсацію при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності відповідних статей кошторису, не може бути виконано, оскільки відповідач не має такої можливості. Крім того, зазначає, що позивачу була виплачена індексація у грудні 2015 року за червень 2015 року, а отже невиплата індексації позивачу мала місце з липня 2015 року.

21 серпня 2018 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив. Відповідно до якого зазначив, що у відзиві відповідач не спростував твердження та аргументи позивача стосовно суті позовних вимог. У відповідності до тексту відзиву суб'єкт владних повноважень, як на підставу відмови у задоволенні позову посилається на відсутність бюджетних асигнувань. З урахуванням вищенаведеного у даному випадку Відповідачем по справі допущена протиправна бездіяльність, яка полягала у неправомірному не нарахуванні та невиплаті Позивачу по справі індексації грошового забезпечення у період з 01 червня 2015 року по 14 грудня 2016 року, яка в свою чергу призвела до порушення його законних прав та інтересів.

В судове засідання сторони не з'явилися, про час, місце та дату судового розгляду повідомлялися належним чином,що стверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Окрім того, на адресу суду від позивача (клопотання про розгляд справи без участі сторони від 12.11.2018 року) та представника відповідача позивача (клопотання про розгляд справи без участі сторони від 09.11.2018 року) надійшли клопотання про розгляд справи за відсутності сторони, що містяться у матеріалах даної адміністративної справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з червня 1995 року проходив військову службу в Прикордонних військах України на посадах осіб офіцерського складу.

Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 05 грудня 2016 року №1222-ос «По особовому складу», відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, звільнено з військової служби за пунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу) частини 8 статті 26 у запас полковника ОСОБА_1 (А-059123), заступника начальника штабу - начальника відділу організаційно-мобілізаційної роботи та організації повсякденної діяльності штабу Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Наказом начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 14 грудня 2016 року № 489-ос «По особовому складу», відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20 травня 2008 року №425, виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення полковника ОСОБА_1 (А-059123), заступника начальника штабу - начальника відділу організаційно-мобілізаційної роботи та організації повсякденної діяльності штабу Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, звільненого з військової служби в запас наказом Голови Державної прикордонної служби України від 05 грудня 2016 року №1222-ос «По особовому складу» за пунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу) частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». ( а.с.16).

Після звільнення в запас Збройних Сил України, позивач, не отримавши індексацію грошового забезпечення, звернувся 01 червня 2018 року до Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України з відповідною заявою.( а.с.17).

За результатами розгляду звернення Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України листом від 18 червня 2018 року №11/К-46 надало відповідь про те, що нарахування та виплату індексації позивачу проведено у грудні 2015 року. Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік. У зв'язку із зазначеним, нарахування індексації протягом 2016 року не нараховувалась та не виплачувалася.( а.с.17).

Згідно з довідки фінансово економічного відділу Південного регіонального управління (додається до відзиву) протягом служби в Південному регіональному управлінні, виплата індексації грошового забезпечення була проведена позивачу один раз, у грудні 2015 року (в розмірі 170 грн.52 коп.) за червень 2015 року. Та в подальшому, з липня 2015 року і до моменту звільнення (14.12.2016) більше індексація позивачу не виплачувалась ( а.с.29-30).

Таким чином невиплата індексації ОСОБА_1 мала місце з 01.07.2015 року.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру:пенсії;стипендії;оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до ст.ст.4, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).

Відповідно до п.1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до п.6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що нормами Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. Пунктом 6 Порядку № 1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов'язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В Законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів всіх рівнів.

Докази, які б підтверджували нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 14 грудня 2016 року відсутні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про бездіяльність відповідача в частині не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 14 грудня 2016 року.

Суд не погоджується з посиланнями відповідача на п.6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 та ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», якими визначено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах наявних фінансових ресурсів бюджетів на відповідний рік, як на підтвердження правомірності своїх дій по не виплаті позивачу індексації грошового забезпечення, оскільки невиплата індексації є обмеженням його права на оплату праці та не може залежати від наявності або відсутності фінансових ресурсів бюджету.

При цьому суд враховує при розгляді даної справи практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права.

Так, Європейський суд з прав людини у справі «Кечко проти України» зауважив, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у них, доки відповідні положення є чинними. У звязку з цим Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобовязань.

Враховуючи все вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання дій Військової частини А2984 в частині не виплати індексації грошового забезпечення та зобовязання нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 14 грудня 2016 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що відповідачем не доведено правомірності не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення саме за період з 01 липня 2015 року по 14 грудня 2016 року служби в Прикордонних військах України з підстав не передбачення кошторисними призначеннями виплати індексації грошових доходів персоналу, а позовні вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 243 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

3.Визнати протиправними дії Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1469), адреса місця знаходження: 65014, м. Одеса, вул. Жуковського 1, код ЄДРПОУ 14321802, щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 липня 2015 року по 14 грудня 2016 року включно.

1.Зобов'язати Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1469) ( 65014, м. Одеса, вул. Жуковського 1, код ЄДРПОУ 14321802), нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) індексації грошового забезпечення з 01 липня 2015 року по 14 грудня 2016 року включно.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Закарпатський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б. Плеханова

Повний текст судового рішення виготовлений та підписаний 19 листопада 2018 року