
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
19 листопада 2018 р. м. Чернівці справа № 824/1028/18-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув матеріали
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 паспорт громадянина України Серія НОМЕР_1 виданий підрозділом №2400 УМВС України в Чернівецькій області, адреса для листування: АДРЕСА_2)
до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вулиця Оренбурзька, 7-А, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345)
про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з вказаним позовом, в якому з урахуванням адміністративного позову у новій редакції, просить: визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, які полягають у нарахуванні та виплаті пенсії в неналежному розмірі, а саме в розмірі 117,00 грн, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплачувати їй пенсію у розмірі передбаченому діючим законодавством з урахуванням віку, трудового стажу, інвалідності із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених чинним пенсійним законодавством України, як не працюючому пенсіонеру та дитині війни, але не менше мінімального розміру пенсії, встановленого у державі, починаючи з 27.11.2018 р., тобто дати, вказаної в судовому рішенні від 12.03.2018 р. у справі №727/54/18.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.10.2018 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачці строк для усунення недоліків. В строки визначені судом представник позивачки подав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, адміністративний позов у новій редакції та клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, суд вважає, що позовна заява приведена у відповідність до вимог ст. ст. 159 - 161 КАС України.
Згідно ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно ст. 1 цього Закону судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платники судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (ч. 1 ст. 2 Закону № 3674-VI).
Згідно ст. 9 Закону № 3674-VI суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Розміри ставок судового збору визначено ст. 4 цього Закону. Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2018 р." з 1 січня 2018 р. розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1762,00 грн.
Частиною 3 ст. 6 Закону № 3674-VI передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Судом встановлено, що в позовній заяві позивачкою заявлено взаємопов'язані та взаємовиключні між собою вимоги, які складають дві вимоги немайнового характеру, а саме: 1) визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплачувати їй пенсію в належному (осучасненому) розмірі, із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених чинним пенсійним законодавством України, як непрацюючому пенсіонеру, інваліду 2-ї групи та дитині війни, але не менше мінімального розміру пенсії, встановленого законом на день її перерахунку.
Отже, при поданні позову до суду позивачці, необхідно сплатити судовий збір за одну вимогу немайнового характеру у сумі 704,80 грн.
При цьому, суд звертає увагу позивачку, що судовий збір повинен бути сплачений на наступні банківські реквізити: отримувач коштів та код платежу Чернівецьке УК/м.Чернівці/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37978173; рахунок отримувача 34317206084013; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача 899998; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу за подання адміністративного позову (із зазначенням позивача, відповідача, предмету спору).
Як видно з матеріалів справи позивачкою за звернення до суду з позовом судовий збір не сплачено, однак, представником позивачки в позовній заяві заявлено клопотання про звільнення позивачки від сплати судового збору.
В обґрунтування клопотання вказував, що відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи те, що позивачка є пенсіонером за віком, інвалід 2-ї групи, ніде не працює, не має інших джерел існування окрім мізерної пенсії (117,00 грн на місяць), звертаюся до суду за соціальним захистом своїх прав і свобод та у зв'язку із очевидними порушеннями закону з боку державного органу, неправомірність рішень та дій (бездіяльності) якого доведена попередніми судовими рішеннями.
Розглянувши клопотання про звільнення від сплати судового збору, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Згідно з приписами ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною 1 ст. 8 Закону № 3674-VI передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону № 3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати, а єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.
Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст. ст. 73, 74 КАС України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Як зазначив представник позивачки в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору, позивачка є пенсіонером за віком, інвалід 2-ї групи, ніде не працює, не має інших джерел існування окрім мізерної пенсії (117,00 грн на місяць), звертаюся до суду за соціальним захистом своїх прав і свобод та у зв'язку із очевидними порушеннями закону з боку державного органу, неправомірність рішень та дій (бездіяльності) якого доведена попередніми судовими рішеннями.
На підтвердження того, що майновий стан позивачки перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі, позивачкою подано до суду довідку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №12494 від 26.10.2018 р. Відповідно до змісту, якої судом встановлено, що у листопаді 2017 р. позивачці нарахована пенсія у розмірі 31,20 грн, з грудня 2017 р. по вересень 2018 р. пенсія позивачці нараховувалася у розмірі 117,00 грн, загальна сума 1201,20 грн.
На підтвердження того, що позивачка є інвалідом 2-ї групи, позивачка не надала до суду посвідчення, які визначено в ст. 4 Закону №875-XII. Водночас, позивачка приєднала до позову копію довідки до акту огляду МСЕК серія 2-18 АЗ №220008.
Суд вважає, що вказана довідка не є належним доказом звільнення позивачки від сплати судового збору, оскільки згідно вимог ст. 4 Закону №875-XII не є документом, на підставі, якого особам з інвалідністю надаються пільги.
Дослідженням матеріалів справи, судом встановлено, що доказів на підтвердження того, що майновий стан позивачки перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі, окрім довідки №12494 від 26.10.2018 р. представником позивачки до суду не надано.
З огляду на зміст позовних вимог, суд приходить до висновку, що представником позивачки не надано до суду достатніх доказів, які б підтвердили відсутність доходів з інших джерел, отримання соціальної допомоги тощо.
Разом з тим, суд зазначає, що за змістом положень ч. 1 ст. 8 Закону № 3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі з підстав вказаних у цій статті.
Враховуючи вищевикладене, майновий стан позивачки, а також, те, що предметом позову є захист соціальних прав позивачки, суд приходить до висновку про можливість відстрочення сплати судового збору за подання позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі.
Звертаючись до суду, представник позивачки заявив клопотання про витребування з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, наступних документів: пенсійну справу позивачки; довідку-розрахунок пенсії позивачки станом на дату 23.11.2017 р.; довідку-розрахунок пенсії позивачки станом на дату ухвалення рішення Чернівецьким окружним адміністративним судом від 12.03.2018 р.; довідку-розрахунок пенсії позивачки станом на 16.10.2018 р. (дату подання адміністративного позову).
Вирішуючи клопотання представника позивачки про витребування доказів, суд зазначає наступне.
В силу вимог ч. 1 та ч. 4 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на зміст позовних вимог, клопотання про витребування доказів підлягає задоволенню, а тому з метою з`ясування всіх обставин у справі, суд вважає за необхідне витребувати з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1, а оригінали - для огляду в судовому засіданні. Крім того, суд вважає за необхідне витребувати з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області: довідку-розрахунок пенсії позивачки станом на дату 23.11.2017 р.; довідку-розрахунок пенсії позивачки станом на дату ухвалення рішення Чернівецьким окружним адміністративним судом від 12.03.2018 р.; довідку-розрахунок пенсії позивачки станом на 16.10.2018 р. (дату подання адміністративного позову).
Беручи до уваги наведене, суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надати витребувані докази (документи, що надаються в копіях мають бути належним чином посвідчені та придатні для читання) в п'ятнадцятиденний строк з дати отримання копії ухвали.
За приписами ст. 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання. Принцип обов'язковості судових рішень закріплений і у ст. 14 КАС України, відповідно до змісту якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 72, 77, 159 - 164, 171, 241, 243, 248, 257-263 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. В задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовити.
2. Відстрочити сплату судового збору за подання позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі.
3. Відкрити провадження в адміністративній справі.
4. Справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
5. Призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження на 10 грудня 2018 року об 15 год. 00 хв.
Справа розглядатиметься суддею Левицьким В.К. одноособово. Засідання відбудеться у приміщенні Чернівецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Чернівці, вул. Садова, 1-"І".
6. Витребувати з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (м. Чернівці, вул. Оренбурська, 7-а, код ЄДРПОУ 40329345) наступні документи:
- копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1, а оригінали - для огляду в судовому засіданні;
- довідку - розрахунок пенсії позивачки станом на дату 23.11.2017 р.;
- довідку - розрахунок пенсії позивачки станом на дату ухвалення рішення Чернівецьким окружним адміністративним судом від 12.03.2018 р.;
- довідку - розрахунок пенсії позивачки станом на 16.10.2018 р. (дату подання адміністративного позову).
7. Для подання до суду витребуваних доказів встановити п'ятнадцятиденний строк з дати отримання копії ухвали.
8. Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов з врахуванням положень ст. 162 КАС України. Одночасно з наданням (надісланням) відзиву до суду, його копія та додані до нього документи повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
9. У разі подання відповідачем відзиву на позовну заяву, встановити позивачу дводенний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив з врахуванням вимог ст. 163 КАС України.
10. У разі подання позивачем відповіді на відзив, встановити відповідачеві дводенний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення з врахуванням положень ст. 164 КАС України.
11. Повідомити учасникам справи про можливість отримати інформацію по справі на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: adm.cv.court.gov.ua/sud2470/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку в частині визначення підсудності даної справи Чернівецькому окружному адміністративному суду за правилами, встановленими ст. 295-297 КАС України.
Суддя В.К. Левицький