
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3120/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,
представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 03.09.2018 № 737),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
08.10.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2П.) до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі - відповідач, УПФУ в Попаснянському районі Луганської області), в якому позивач просить: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності позивачу на підставі довідки про його заробіток за дні роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС від 21.08.2017 № 01-03/667, виданої відокремленим підрозділом шахти «Золоте» Державного підприємства «Первомайськвугілля»; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності позивачу на підставі довідки про його заробіток за дні роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 21.08.2017 № 01-03/667, виданої відокремленим підрозділом шахти «Золоте» Державного підприємства «Первомайськвугілля» з 15 червня 2018 року та виплатити різницю в пенсії, яка склалася з 15.06.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з жовтня 2014 року позивач знаходиться на обліку в відповідача та отримував пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1. Після отримання інвалідності позивач звернувся до відповідача з заявою про переоформлення пенсії за віком на пенсію по інвалідності.
Відповідачем було здійснено переоформлення пенсії позивача, однак пенсію по інвалідності було призначено у мінімальному розмірі, та при розрахунку пенсії не було враховано заробітну плату за період роботи під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
На звернення позивача УПФУ в Попаснянському районі Луганської області листом від 12.09.2018 повідомило, що довідку про заробітну плату, отриману за роботу в зоні відчуження, від 21.08.2017 № 01- 03/667, видану ВП шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля», не було враховано при переоформленні йому пенсії, оскільки вона видана з порушенням норм чинного законодавства.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності на підставі довідки про заробіток за дні роботи в зоні Чорнобильської АЕС від 21.08.2017 № 01-03/667 неправомірними та такими, які порушують його право на призначення належної пенсії.
Ухвалою суду від 12.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
05.11.2018 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позов (арк. спр. 36-37), в обґрунтування якого останній послався на таке. ОСОБА_2 перебував на обліку в УПФУ в Попаснянському районі Луганської області та отримував пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1. 15.06.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про перехід на пенсію по інвалідності ІІІ групи захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормами статті 54 Закону № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач вважає, що довідка про заробітну плату, отриману в зоні відчуження, від 21.08.2017 № 01-03-/667, видана ДП «Первомайськвугілля» ВП шахта «Золоте» з порушенням норм чинного законодавства про оплату праці на час робіт в зоні відчуження, а саме: розрахунок проведено із завищеної в два рази тарифної ставки з урахуванням кратності та з безпідставно встановленими максимальною премією в розмірі 60% та премією в розмірі 400 крб., тому провадити за нею обчислення пенсії немає підстав.
Відповідно до заяви позивача від 15.06.2018 останнього переведено з одного виду пенсії на інший - по інвалідності ІІІ групи захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормами статті 54 Закону 796, без урахування заробітної плати. Пенсію обчислено в гарантованому мінімальному розмірі, що визначений пунктом 12 Порядку особам з інвалідністю ІІІ групи - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
03.10.2018 відповідач звернувся до ГУПФУ в Луганській області за наданням консультації щодо можливості врахування зазначеної довідки від 14.09.2018 № 01-17/1383 про заробітну плату ОСОБА_2 для здійснення йому перерахунку пенсії, однак на теперішній час відповідь не отримано.
Відповідач вважає дії щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності позивачу на підставі довідки про його заробіток за дні роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 21.08.2017 № 01-03/667, виданої ДП «Первомайськвугілля» ВП шахта «Золоте», правомірними, тому просив у задоволенні позову відмовити.
07.11.2018 відповідач надав суду доповнення до відзиву, копію оновленої довідки від 14.09.2018 № 01-17/1383 про заробітну плату позивача та копію відповіді ГУПФУ в Луганській області від 01.11.2018 № 14941/02-04 щодо перерахунку пенсії із заробітної плати, одержаної позивачем за роботу в зоні відчуження.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі (арк. спр. 56).
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, є пенсіонером, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями: паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, посвідченнями від 18.07.2018 № НОМЕР_2 та від 30.07.2018 № НОМЕР_3 (арк. спр. 8-10, 16-17).
З матеріалів справи установлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Попаснянському районі Луганської області та отримував пенсію за віком.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців від 03.05.2018 № 160 захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_2, «так», пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС (арк. спр. 13).
06.06.2018 медико-соціальною експертною комісією Луганської області ОСОБА_2 було встановлено 3 групу інвалідності з 14.05.2018 безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК № 781212 та довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги (арк. спр. 14-15).
15.06.2018 ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив перевести його з пенсії за віком на інший вид пенсії - по інвалідності ЧАЕС (арк. спр. 40). До вказаної заяви позивачем, окрім іншого, було додано довідку ВП шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля» від 21.08.2017 № 01-03/667 про заробіток ОСОБА_2 за дні роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (арк. спр. 19).
Розпорядженням УПФУ в Попаснянському районі Луганської області від 20.08.2018 № 158166 позивача переведено на пенсію по інвалідності (арк. спр. 40 зв.).
03.09.2018 ОСОБА_2 звернувся до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області з заявою, в якій просив повідомити його про те, чи врахована при розрахунку пенсії по інвалідності його заробітна плата, вказана у довідці від 21.08.2017 № 01- 03/667, якщо ні, то чому. Також позивач просив здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, яка вказана у довідці від 21.08.2017 № 01-03/667, та виплатити різницю у пенсії, починаючи з 15.06.2018 (арк. спр. 21).
Листом від 12.09.2018 № 88/Г-14 УПФУ в Попаснянському районі Луганської області повідомило позивача про те, що довідка про заробітну плату від 21.08.2017 № 01-03/667 видана з порушенням норм чинного законодавства, тому при переоформленні пенсії зазначену довідку не було враховано. Управлінням надіслано запит до ДП «Первомайськвугілля» ВП шахта «Золоте» щодо видачі нової довідки про заробітну плату (арк. спр. 22).
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законах України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), зокрема, у статтях 1 і 8 відповідно.
Зазначеними нормами Законів визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом № 1788-XII. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом № 1058-IV пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV регламентовано, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до частини другої статті 5 Закону № 1058-IV виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Статтею 15 Закону № 1788-XII визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до матеріалів справи судом установлено, що в заяві від 03.09.2018 ОСОБА_2, окрім іншого, просив відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, яка вказана у довідці від 21.08.2017 № 01-03/667, та виплатити різницю у пенсії, починаючи з 15.06.2018 (арк. спр. 21).
Вказану заяву позивача УПФУ в Попаснянському районі Луганської області розглянуло та листом від 12.09.2018 № 88/Г-14 повідомило, що довідка про заробітну плату від 21.08.2017 № 01-03/667 видана з порушенням норм чинного законодавства, тому при переоформленні пенсії зазначену довідку не було враховано, а управлінням надіслано запит до ДП «Первомайськвугілля» ВП шахта «Золоте» щодо видачі нової довідки про заробітну плату (арк. спр. 22).
Тобто, заяву ОСОБА_2 від 03.09.2018 про перерахунок пенсії відповідачем розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян».
З такою позицією відповідача суд не погоджується з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Статтею 45 Закону № 1058-IV врегульовано питання щодо строків призначення (перерахунку) та виплати пенсії.
Так, частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Відповідно до положень пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 1.7 Порядку 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку 22-1).
Оскільки зі змісту заяви ОСОБА_2 від 03.09.2018 вбачається, що, по-перше, вона містить всю основну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а по-друге, містить чітку вимогу позивача про перерахунок пенсії, тому суд дійшов висновку, що відповідач повинен був розглянути заяву ОСОБА_2 від 03.09.2018, та в порядку статті 45 Закону № 1058-IV, пункту 4.3 Порядку 22-1 не пізніше 10 днів з дня її надходження прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що УПФУ в Попаснянському районі Луганської області, отримавши заяву ОСОБА_2 від 03.09.2018 про перерахунок пенсії (арк. спр. 21), не вчинило дії, передбачені п. 4.3 Порядку 22-1 та статтею 45 Закону № 1058-IV, щодо прийняття рішення.
Також суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Отже, відповідачем протиправно розглянуто заяву позивача від 03.09.2018 в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку відповідачем не доведено суду правомірності своїх дій при розгляді заяви ОСОБА_2 від 03.09.2018 про перерахунок пенсії.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправної бездіяльності відповідача щодо нерозгляду заяви ОСОБА_2 від 03.09.2018 про перерахунок пенсії, тому правильним та ефективним способом захисту порушеного права буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 03.09.2018 про перерахунок пенсії.
Вимоги позивача про перерахунок пенсії є передчасними, оскільки УПФУ в Попаснянському районі Луганської області не прийнято рішення за заявою, як це передбачено Порядком 22-1 та Законом № 1058-IV.
На підставі викладеного позовні вимоги належать до часткового задоволення.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивача звільнено від їх сплати в установленому законом порядку.
Суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що він має право звернутися до суду з заявою про повернення надміру сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (Луганська область, м. Попасна, вул. Шкільна, буд. 2, код за ЄДРПОУ 21792608) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 03 вересня 2018 року про перерахунок пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19 листопада 2018 року.
Суддя І.О. Свергун