
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 541/1569/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
24 липня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області з позовною заявою до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про:
- визнання протиправною бездіяльності Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не розгляду відповідно до вимог пенсійного законодавства заяви ОСОБА_1 від 10.01.2018 про перерахунок пенсії;
- зобов'язання Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.01.2018 про перерахунок пенсії та прийняття рішення відповідно до вимог пенсійного законодавства.
Ухвалою Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 27.07.2018 справу №541/1569/18 передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Вказана справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 31.08.2018, що підтверджується відбитком вхідного штампу.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
01.10.2018 до суду від позивача засобами поштового зв'язку (конверт датований 24.09.2018) надійшли документи на усунення недоліків позовної заяви.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем при розгляді її заяви від 10.01.2018 про призначення/перерахунок пенсії в порушення частини п'ятої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункту 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, якими встановлено порядок та строки розгляду такої заяви, рішення про призначення (перерахунок) пенсії або відмову у такому призначенні (перерахунку) не приймалося, чим фактично допущено протиправну бездіяльність.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.10.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 30.10.2018 на 10:00.
23.10.2018 відповідач надав відзив на позов (а.с. 67-68), у якому заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 та зазначає, що заява останньої від 10.01.2018 не відповідає вимогам, встановленим нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. Вказує, що для задоволення вимог про розгляд заяви позивача щодо зарахування стажу її роботи в районах Крайньої Півночі останній необхідно особисто звернутися до Миргородського ОУПФУ та надати документи, передбачені Порядком, а саме: заяву про призначення пенсії; паспорт; документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, трудовий договір, в якому зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та поширення пільг на особу, щодо обрахунку стажу в кратності; документи, які засвідчують особливий статус (при наявності). Відтак, на переконання управління, останнє не допускало протиправної бездіяльності щодо не розгляду заяви від 10.01.2018.
В судове засідання 30.10.2018 учасники справи не з'явилися, будучи належно повідомленими про дату, час та місце розгляду справи.
Позивач про причини неявки суд не повідомила.
Відповідач у відзиві на позов просив проводити розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідно до приписів частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Враховуючи положення частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішив розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) є пенсіонером, перебуває на обліку в Миргородському ОУПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
17.01.2018 у Миргородському ОУПФУ за вх.№591/01-21 зареєстровано заяву ОСОБА_1 від 10.01.2018 про призначення/перерахунок пенсії, у якій в якості підстави для її подання заявник вказала на отриманням нею відповідних документів з Муніципального архіву м. Мончегорська, Мурманської області, які свідчать про роботу останньої в районах Крайньої Півночі (а.с. 70-71).
У відповідь на вказану заяву Миргородське ОУПФУ листом від 25.01.2018 за вих.№905/02-24 (а.с. 69) повідомило ОСОБА_1, що її заява від 10.01.2018 не відповідає вимогам, встановленим нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. Стаж роботи за період з 28.11.1978 по 30.09.1990 при розрахунку пенсії ОСОБА_1 враховано в одинарному розмірі. Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими нормами Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960, постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10.02.1960 №148, Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967. З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 необхідно особисто звернутись до Миргородського ОУПФУ та надати документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: заяву про призначення пенсії; паспорт; документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, трудовий договір, в якому зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та поширення пільг на особу, щодо обрахунку стажу в кратності; документи, які засвідчують особливий статус (при наявності).
ОСОБА_1, вважаючи протиправною бездіяльністю не прийняття відповідачем за її заявою від 10.01.2018 жодного рішення з тих, які передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент подання заяви) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За приписами частин 4, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; - у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.5 Порядку №22-1 (в редакції, чинній на момент подання заяви) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Пунктом 2.7 Порядку №22-1 визначено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з пунктом 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 Порядку №22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
За змістом пункту 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Виходячи з аналізу наведених норм, суд доходить висновку, що у разі надходження до органу пенсійного фонду заяви особи про перерахунок пенсії таким органом має бути прийняте відповідне рішення - про перерахунок пенсії чи про відмову у перерахунку пенсії. При цьому, ані Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ані Порядок №22-1 не передбачають можливості пенсійного органу не розглядати з прийняттям відповідного рішення заяву особи про перерахунок пенсії у разі якщо така заява не відповідає формі додатку 2 до Порядку №22-1 чи подана не особисто особою, а надійшла до пенсійного органу засобами поштового зв'язку.
Як слідує з матеріалів справи, до заяви від 10.01.2018 в якості додатків додана заява про призначення/перерахунок пенсії від 09.01.2018 з відповідними документами (а.с. 71).
Разом з тим, відповідачем в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку №22-1 за заявою ОСОБА_1 від 10.01.2018 жодного із таких рішень прийнято не було. При цьому, не зважаючи на відсутність законодавчо визначених підстав, управлінням на адресу ОСОБА_1 був направлений лист від 25.01.2018 №905/02-24.
З огляду на викладене, суд вважає, що в даному випадку мало місце допущення Миргородським ОУПФУ протиправної бездіяльності, що виразилося у не розгляді заяви ОСОБА_1 від 10.01.2018 та не прийнятті за результатами її розгляду жодного з тих рішень, які передбачені пенсійним законодавством.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37600, рнокпп НОМЕР_1) до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Гоголя, 107, м. Миргород, Полтавська область, 37600, код ЄДРПОУ 37844949) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не розгляду відповідно до вимог пенсійного законодавства заяви ОСОБА_1 від 10 січня 2018 року про перерахунок пенсії.
Зобов'язати Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 січня 2018 року про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до вимог пенсійного законодавства.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( рнокпп НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 37844949).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава