
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3119/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гнітько О.О.,
представників відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
06 вересня 2018 року ОСОБА_3 /надалі - позивач; ОСОБА_3./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі - відповідач; Кременчуцьке ОУПФУ Полтавської області/ про: визнання протиправною бездіяльності (дій) Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини 4 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" відносно автоматичного не переведення ОСОБА_3 з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по матеріалам пенсійної справи, з обчисленням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час його перебування в зоні відчуження, тобто з 350,00 карбованців (70,00 крб. х 5); скасування рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 30.07.2018 за № 183411; зобов'язання Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області перевести ОСОБА_3 з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по матеріалам пенсійної справи, з обчисленням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час його перебування в зоні відчуження, тобто з 350,00 карбованців (70,00 крб. х 5), на виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини 4 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФУ Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає, що відповідачем в порушення приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" автоматично не переведено позивача на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по матеріалам пенсійної справи з обчисленням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час його перебування в зоні відчуження, тобто з 350,00 карбованців. Зазначає, що позивач не вбачає перешкоди для такого переведення по матеріалам пенсійної справи з обчисленням пенсії відповідно до частини 1 статті 27 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням пільг по обчисленню середньомісячного заробітку, визначених статтею 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для учасників ЛНА на Чорнобильській АЕС першої категорії.
На підтвердження підстави для такого переведення позивачем до позовної заяви додано розрахунок, у якому зазначено, що розмір пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 повинен становити 4320,58 грн., який розрахований шляхом: 0,00350 грн. /0,00179 грн. х 3764,40 грн. = 7360,56 грн. х 0,36417 ((437 місяців (36 років 5 місяців 4 дні станом на 15.05.2008) = 2680,50 грн. +159,72 грн. (14,52 х 11) = 2840,22 грн. х 0% = 2840,22 грн. (основна пенсія) + 435,60 грн. (1452 х 0,30%, згідно частини 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ) + 284,70 грн. (949 х 0,30%, згідно підпункту 1 пункту 13 Порядку №1210) + 50,00 грн. (інвалідам війни доплата) = 770,30 грн. (всього доплати) =3610,52 грн. + 710,06 грн. (2840,22 х 0,25% згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш уразливих верств населення") = 4320,58 грн. (2840,22 + 435,60 + 284,70 + 50,00 + 710,06), загальний розмір пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно "загального" Закону № 1058 /а.с. 9/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №1640/3119/18, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02 жовтня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /а.с. 24-26/, у якому представник Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що розпорядженням №183411 від 30.07.2018 ОСОБА_3 переведено на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017. Після перерахунку розмір пенсії складає 3267,00 грн. Вказує, що в силу частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (тобто до 01 січня 2004 року), може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, (з 01 січня 2004 року), відповідно до цього Закону. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальний розмір пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, що діяли на день набрання чинності цим Законом. При обчисленні розміру пенсії по першій складовій враховується трудовий стаж, набутий до 01.01.2004 і обчислений на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідно до п. 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2013 №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" при призначенні пенсій відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується максимальний і мінімальний розміри пенсій, що встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 №544 "Про підвищення розміру трудових пенсій" збільшені на 12%, тобто в сумі 168 грн. Отже, частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом, може бути обчислена із заробітної плати за роботу на території радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як це було передбачено раніше діючим законодавством, але при цьому розмір пенсії обчислюється із застосуванням обмеження максимальним розміром пенсії 168 грн. Відповідач вважає, що позивач вибірково виокремлює певні права, не враховуючи сукупних умов, за обов'язкової наявності яких можливе настання певних прав та просить здійснити розрахунок, виходячи із заробітної плати 590 карбованців, одержаної в одному із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження ЧАЕС за 5 днів травня 1986 року. Звертає увагу суду, що на виконання пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідачем переведено ОСОБА_3 на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017, а тому відсутня протиправна бездіяльність, яку оскаржує позивач.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2018 року постановлено перейти до розгляду адміністративної справи №1640/3119/18 у спрощеному провадженні в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено по даній справі судове засідання на 15:00 29 жовтня 2018 року.
Протокольними ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2018 року витребувано докази та оголошено перерву у судовому засіданні до 10:00 12 листопада 2018 року.
Позивач у судове засідання 12 листопада 2018 року повторно не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, у якому також зазначив, що повністю підтримує позовні вимоги /а.с. 162/.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно пунктів 1, 2 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі:1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; 2) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності позивача.
Суд, заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФУ та з 25.03.2001 позивач отримував пенсію за віком згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підтверджується протоколом №346 від 23.05.2001, копія якого наявна у матеріалах справи /зворот а.с. 138, а.с. 138, зворот а.с. 137/. Як вбачається з вказаного протоколу №346 від 23.05.2001, призначена позивачу пенсія за віком була розрахована за 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі, тобто відповідно до статті 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (чинного на час призначення пенсії позивачу) на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії, виданої ОСОБА_3 Дочірнім підприємством "Автомобільне виробництво "КРАЗ" від 15.02.2001 №1659 /зворот а.с. 130/.
Матеріалами пенсійної справи ОСОБА_3. підтверджується, що з 19.03.2009 позивач був переведений на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /зворот а.с. 93/.
З 01.05.2017 розмір пенсії ОСОБА_3 по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" становив 2952,00 грн., що підтверджується розпорядженням №183411 від 09.06.2017, копія якого наявна у матеріалах справи /зворот а.с. 37, а.с. 37/.
11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон №2148), яким внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в тому числі в результаті таких змін була визначена можливість автоматичного переведення осіб з пенсії, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо в результаті перерахунку такої пенсії її розмір за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" буде більшим.
Позивач звернувся до Кременчуцького ОУПФУ зі скаргою, яка одержана відповідачем 10.07.2018, щодо протиправного не виконання приписів пункту 4-7 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини 4 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 /а.с. 29/. У вказаній скарзі позивачем зазначено, що з 2009 року він перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФУ Полтавської області, як пенсіонер і одержувач державної пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір якої визначено в мінімальному розмірі для чорнобильців ІІ групи інвалідності, тобто на час виплати пенсії не менш як 255 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність. Посилався на те, що згідно листа Пенсійного фонду України за №36213/02-12 від 16.11.2017 при переведенні на пенсію згідно Закону №1058, застосовується показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн. Заробітна плата, з якої було обчислено пенсію, за документами пенсійної справи за умови, що період, за який обчислено заробітну плату, визначено згідно вимог законодавства, що діяло на час призначення пенсії за "спеціальним" Законом або перерахованої відповідно до статті 40, 43 Закону №1058. Просив перевести його з 01.10.2017 з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, призначеної, згідно Закону №796, на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону №1058 по матеріалам пенсійної справи на виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058, частини 4 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381.
Кременчуцьке ОУПФУ Полтавської області листом від 20.07.2018 №225/Т-14 /а.с. 11/ повідомило позивача, що на теперішній час пенсійну справу з відповідним розпорядженням направлено до управління з координації та контролю за виплатою пенсії Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області для перевірки та формування виплатних документів. Зазначено, що після повернення пенсійної справи копію розпорядження про нарахування пенсії, розрахунок стажу та заробітної плати буде направлено на адресу заявника. Щодо надання копії довідки про заробітну плату ОСОБА_3., одержану за роботу в зоні відчуження, повідомлено, що пенсійна справа запитуваної довідки не містить.
30.07.2018 позивачем прийнято розпорядження №183411, яким ОСОБА_3 переведено з 01.10.2017 на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", загальний розмір пенсії складає 3267,00 грн. /а.с. 202-204/.
Листом Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області від 23.08.2018 №225/Т-14 позивача додатково повідомлено, що з 01.10.2017 ОСОБА_3 переведено на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії складає 3267,00 грн. /а.с. 12, 30/.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо автоматичного не переведення ОСОБА_3 з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по матеріалам пенсійної справи, з обчисленням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час його перебування в зоні відчуження, тобто з 350,00 карбованців (70,00 крб. х 5), а також вважаючи протиправним рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 30.07.2018 № 183411, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі по тексті Закон 1058) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
За змістом ч. 1 ст. 10 Закону 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон №2148), який набув чинності 11.10.2017, внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", доповнивши розділ XV "Прикінцеві положення" пунктами 4-3, 4-7.
Так, пунктом 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно із пунктом 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", Про статус народного депутата України, "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України", Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Таким чином особі, якій пенсію призначено відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (надалі по тексту - Закон № 796), розмір якої з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 (із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %), розрахований за нормами Закону 1058, буде більший, проводиться автоматичне, без її звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Частиною першою статті 33 Закону №1058 встановлено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (стаття 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Розмір пенсії за двоскладовою формулою розраховується, із двох частин: частина, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та частина пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перша частина розміру пенсійної виплати визначається за нормами і правилами, передбаченими Законом України "Про пенсійне забезпечення", та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набуття чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №312 від 11 березня 2004 року) передбачено застосування під час призначення пенсії за двоскладовою формулою мінімального та максимального розміру пенсій (з врахуванням цільової грошової допомоги), встановлених постановою Кабінету Міністрів України №544 від 15 квітня 2003 року "Про підвищення розмірів трудових пенсій", (відповідно 50 і 150 гривень), збільшених на 12% (відповідно 56 і 168 гривень).
Друга складова - частина пенсії за період роботи з 1 січня 2004 року обчислюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обраховуються місячні коефіцієнти заробітку за кожний місяць зарплати, починаючи з 01 січня 2004 року і до моменту звернення за пенсією та середньоарифметичний коефіцієнт заробітку, визначається заробітна плата для обчислення пенсії шляхом множення середньої заробітної плати для обчислення пенсії за рік, який передує року звернення за призначенням пенсії, на середньоарифметичний коефіцієнт, визначається коефіцієнт страхового стажу теж за період роботи з 01 січня 2004 року та розмір пенсії за новою формулою (П=3п х Кс).
Відповідно до статті 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком призначаються у розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії. Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості. Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв'язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.
Згідно статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України 1058 пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Згідно із абз. 1,2 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Абзацами 1,2 ч. 2 ст. 27 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (частина перша статті 40 Закону №1058).
Водночас, стаття 43 Закону №1058 визначає, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Відповідно до приписів абз. 1, 2 частини 1 статті 28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Як встановлено судом, з 25.03.2001 позивач отримував пенсію за віком згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підтверджується протоколом №346 від 23.05.2001, копія якого наявна у матеріалах справи /зворот а.с. 138, а.с. 138, зворот а.с. 137/. Як вбачається з вказаного протоколу №346 від 23.05.2001, призначена позивачу пенсія за віком була розрахована за 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі, тобто відповідно до статті 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (чинного на час призначення пенсії позивачу) на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії, виданої ОСОБА_3 Дочірнім підприємством "Автомобільне виробництво "КРАЗ" від 15.02.2001 №1659, яка міститься у матеріалах пенсійної справи позивача /зворот а.с. 130/.
З 19.03.2009 позивач був переведений на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /зворот а.с. 93/. З 01.05.2017 розмір пенсії ОСОБА_3 по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" становив 2952,00 грн., що підтверджується розпорядженням №183411 від 09.06.2017, копія якого наявна у матеріалах справи /зворот а.с. 37, а.с. 37/.
30.07.2018 позивачем прийнято розпорядження №183411, яким ОСОБА_3 переведено з 01.10.2017 на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", загальний розмір пенсії складає 3267,00 грн. /а.с. 202-204/.
Відповідачем надано письмовий розрахунок пенсії ОСОБА_6 по інвалідності, здійсненого на підставі пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2018 року №1058-IV у вигляді формули розрахунку пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.02.2001 №1659 за період роботи з 01.01.1990 по 31.12.1994 /а.с. 205-206/:
Коефіцієнт стажу 437/1200 = 0,36417 - (437 міс - 36 р. 05 міс. 03 дн.) (Кс);
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 3764,40 грн. х 1,24571 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати) = 4689,35 грн. (Зп);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку - 1,24571;
Розмір пенсії за віком - 4689,35 грн. (Зп) х 0,36417 (Кс) = 1707,72 грн.;
Доплата за понаднормовий стаж (стаття 28 частина 1 абзац 2) (1452,00 х 11% - за 11 років) - 159,72 грн.;
Загальний розмір пенсії - 1867,44 грн.;
Додаткова пенсія інв. 3 гр. внасл. ЧК, ліквідатор (ст.49) (30 % від 949,00 з 01.12.2013)-284,70 грн.;
Підвищення інв. війни (ст. 7) 3 грн. (30 % від 1452,00) - 435,60 грн.;
Збільшення ст. 27,42 інвалідам війни (1707,72 х 25%) - 426,93 грн.;
Щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інв. війни 3 гр. - 50,00 грн.;
Щомісячна державна адресна допомога до пенсії інвалідам війни - 202,33 грн.
Всього - 3267,00 грн.
Мінімальний розмір пенсії інвалідам війни 3 групи 225% мінімального розміру пенсії за віком (1452,00 х 225%=3267,00).
Отже, підсумковий розмір пенсії по інвалідності у сумі 3267,00 грн., розрахований за нормами Закону №1058, є більшим, ніж розмір пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, яку позивач отримував на підставі Закону № 796 в розмірі 2952,00 грн.
Приписами пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 визначено, що автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених цим Законом без звернення особи, здійснюється лише на умовах збільшення розміру пенсії після такого перерахунку.
Розпорядженням №183411 від 30.07.2018 відповідачем здійснено переведення позивача з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017.
Щодо посилання позивача на необхідність застосовувати при обчисленні пенсії по інвалідності розмір заробітної плати в розмірі 350,00 карбованців (70,00 крб. х 5), виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час його перебування в зоні відчуження, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 57 Закону України №796, особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Разом з тим, пунктом 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 визначено, що при перерахунку пенсії за цією нормою слід застосовувати приписи пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058, тобто здійснювати перерахунок із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015,2016 роки.
Так, листом Пенсійного Фонду України №36213/02-12 від 16.11.2017 "Щодо реалізації окремих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" /том 1 а.с. 27-28/ роз'яснено, що при переведенні на пенсію згідно Закону №1058 застосовується показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн.
Зокрема вказаний показник і було застосовано відповідачем при здійснені розрахунку пенсії позивача на підставі підпункту 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058.
Щодо посилання позивача на те, що на підставі п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058 при автоматичному переведенні з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків призначеної їй згідно Закону № 796 на пенсію по інвалідності згідно Закону № 1058, остання має бути обчислена відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 із врахуванням пільг по обчисленню середньомісячного заробітку, визначених Законом № 796, суд зазначає, що наведене позивачем не слідує із норми, встановленої п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення", за змістом якої розмір пенсії для переведення розраховується виключно за нормами Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, та не передбачає одночасного застосування двох різних законів.
За змістом ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення від 30.07.2018 №183411 та дій відповідача щодо переведення позивача з 01.10.2017 на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", протиправна бездіяльність у спірних відносинах з відповідачем, якою би порушувалися права ОСОБА_3, відсутня.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_3 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 39611) до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40367050, вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 19 листопада 2018 року.
Суддя C.С. Сич