Рішення № 77920332, 24.10.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
0840/3032/18
Номер документу
77920332
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24 жовтня 2018 року 16:34Справа № 0840/3032/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О.

та представників:

позивача: Хомутова Г.В.;

відповідача: Кравченко М.С.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «БІЗОН-ТЕХ 2006»

до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби

про скасування податкового повідомлення-рішення в частині

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

27.07.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «БІЗОН-ТЕХ 2006» (далі - позивач) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 18.07.2018 №0003474708 в сумі 25 918,08 грн.

Ухвалою суду від 01.08.2018 відкрито провадження в адміністративній справі № 0840/3032/18, призначено підготовче засідання на 04.09.2018.

Підготовче засідання відкладено до 27.09.2018.

В зв'язку з перебування судді Бойченко Ю.П., в період часу з 27.09.2018 по 29.09.2018, у відрядженні, що підтверджується наказом від 20.09.2018 №60 «Про відрядження», підготовче засідання перенесено на 01.10.2018 (перший робочий день після відрядження).

Ухвалою суду від 01.10.2018 продовжено строк підготовчого провадження до 31.10.2018 та відкладено підготовче засідання до 24.10.2018.

24.10.2018 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в той же день.

В обґрунтування позовних вимог представник Приватного підприємства «БІЗОН-ТЕХ 2006» зазначає, що відповідачем проведено камеральну перевірку даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість за травень 2018 року, за результатами якої складено акт перевірки від 26.06.2018 № 363/28-10-47-08/34216986. Перевіркою встановлено порушення позивачем граничного терміну реєстрації податкових накладних за травень 2018 року на суму ПДВ 273 382,81 грн. На підставі акту перевірки відповідачем складено податкове повідомлення-рішення від 18.07.2018 року № 0003474708 (форми „Н"), яким до позивача застосовано штраф у сумі 27 338,29 грн. за затримку реєстрації 7 податкових накладних на 3 дні. Позивач не погоджується із вказаним податковим повідомленням-рішенням в частині застосування штрафу у розмірі 25 918,08 грн., оскільки податкові накладні на загальну суму ПДВ 259 180,81 грн. складені ПП «БІЗОН-ТЕХ 2006» і направлені на сервер поштової скриньки ДФС України в межах граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України, тобто до 20:00 15.06.2018, а тому відсутні підстави для застосування штрафу за затримку їх реєстрації. В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у своєму відзиві (від 29.08.2018 вх. №26982) зазначає, що датою та часом подання податкової накладної є дата та час, зафіксовані у квитанції. У зв'язку із тим, що направлені позивачем на реєстрацію податкові накладні одержано ДФС 18.06.2018, і у квитанціях зафіксовано саме цю дату, то позивач порушив термін реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування на 3 дні. На підставі викладеного вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення правомірним та просить відмовити у задоволенні позову.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Акорд».

У судовому засіданні 24.10.2018 на підставі ст.250 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «БІЗОН-ТЕХ 2006» (код ЄДРПОУ 34216986) зареєстровано в якості юридичної особи.

Відповідачем, на підставі п. 75.1.1 п. 75 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість ПП «БІЗОН-ТЕХ 2006» за травень 2018 року, за результатами якої складено акт перевірки від 26.06.2018 № 363/28-10-47-08/34216986.

Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пункту 3 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, п. 2 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246, а саме порушено граничний термін реєстрації податкових накладних за травень 2018 року у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 273 382,81 грн., з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів.

Позивачем подано заперечення на акт перевірки (вих. від 05.07.2018 № 78/18-юр), які залишено без задоволення відповіддю Офісу великих платників податків ДФС від 17.07.2018 вих. № 30208/10/28-10-47-08.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.07.2018 № 0003474708 (форми „Н"), за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 273 382,81 грн., яким до позивача застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 27 338,29 грн.

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 18.07.2018 № 0003474708 в частині застосування штрафу у розмірі 25 918,08 грн., ПП «БІЗОН-ТЕХ 2006» звернулось до суду із даним позовом.

Розглядаючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України; тут та надалі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Положеннями пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абз.13 п. 201.10 ст. 201).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі, у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 14 Порядку №1246).

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем складено податкові накладні від 23.05.2018 №6973 на загальну суму ПДВ 141 945,44 грн.; від 20.05.2018 №6974 на загальну суму ПДВ 41 648,00 грн.; від 29.05.2018 №6975 на загальну суму ПДВ 12 705,11 грн.; від 16.05.2018 №6976 на загальну суму ПДВ 14 176,65 грн.; від 24.05.2018 №6977 на загальну суму ПДВ 48 705,61 грн., та направлено їх на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.06.2018 (граничний термін реєстрації) о 19 год. 55 хв., про що свідчать повідомлення з програмного забезпечення (а.с. 23-24, 26-27, 29-32, 34-36, 38-40).

При цьому відповідач зазначає, що ДФС отримано вказані податкові накладні 18.06.2018 (наступного операційного дня) о 08:04, про що сформовано Квитанції №1, які того ж дня надіслано позивачу.

Суд, скасовуючи спірне податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафу у розмірі 25 918,08 грн., виходить з того, що імперативними приписами Податкового кодексу України зобов'язано платника податків скласти податкову накладну та своєчасно зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, підтвердженням чого є отримання від податкового органу відповідної квитанції.

Позивачем дані вимоги дотримано, податкові накладні від 23.05.2018 №6973, від 20.05.2018 №6974, від 29.05.2018 №6975, від 16.05.2018 №6976, від 24.05.2018 №6977 направлено на реєстрацію своєчасно (15.06.2018), надіслання ж органом ДФС квитанцій про їх прийняття наступного операційного дня (18.06.2018) не може свідчити про порушення платником термінів реєстрації податкових накладних, що узгоджуються з приписами абз. 13 п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 23 січня 2018 року по справі № 806/832/17 (К/9901/1807/17).

Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Приватного підприємства «БІЗОН-ТЕХ 2006» задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 18.07.2018 №0003474708 в частині застосування штрафу на суму 25918,08 грн.

3. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок присудити на користь Приватного підприємства «БІЗОН-ТЕХ 2006» (70605, Запорізька обл., м. Пологи, вул. Лесі Українки, буд. 162, кв. 11, код ЄДРПОУ 34216986) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11 г, код ЄДРПОУ 39440996).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 02.11.2018.

Суддя Ю.П. Бойченко