Рішення № 77920297, 16.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
808/2440/18
Номер документу
77920297
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16 листопада 2018 року Справа № 808/2440/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, буд. 245)

про зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач або Пологівське ОУПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд зобов'язати відповідача виплатити позивачу грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до п. 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на 19.01.2017, тобто на день призначення пенсії за віком.

Ухвалою суду від 25 червня 2018 року позовну заяву залишено без руху; позивачем усунені недоліки позову.

Ухвалою суду від 23 липня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/2440/18.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з 30.08.2010 вона перебуває на обліку в Пологівському ОУПФУ в Запорізькій області у зв'язку з призначенням пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як працівнику освіти. З 01.09.2010 виплату пенсії за вислугу років припинено у зв'язку з працевлаштуванням на посаду вчителя. У червні 2016 року позивач набула право на пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на підставі чого 06.06.2016 звернулась із заявою про призначення пенсії. Відповідачем здійснено не призначення, а переведення з одного виду пенсії на інший, при цьому застосовано показник середньої заробітної плати за 2009 рік, а не за 2013-2015 роки, як передбачено законодавством при призначенні пенсії за віком. На виконання постанови Куйбишевського районного суду від 31.08.2017 по справі №319/891/17, відповідачем розпорядженням від 17.04.2018 здійснено перерахунок пенсії за віком з 19.01.2017 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2013-2015 роки. Крім того, відповідачем відмовлено у виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій, з підстав, що їй вже призначалася та виплачувалася пенсія за вислугу років, а отже дія п. 71 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на неї не розповсюджується. З урахуванням того, що нараховану пенсію за вислугу років вона фактично не отримувала, вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.

Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві (від 13.08.2018 №25765) проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що з 06.06.2016 відповідно до поданої заяви позивача переведено на пенсію за віком. Переведення проводилось відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає, що позивач не має права на виплату грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій, оскільки їй у 2010 році призначалася пенсія за вислугу років, яку вона отримала у жовтні 2010 року у розмірі 35,44 грн. Щодо дати призначення зазначає, що пенсію за віком позивачу призначено 06.06.2016, а з 19.01.2017 рішенням суду зобов'язано здійснити перерахунок пенсії, а не її призначення. Також зазначає про пропущення позивачем строку звернення до суду. Просить залишити позовну заяву без розгляду.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 30.08.2010 перебуває на обліку в Пологівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області у зв'язку з призначенням пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як працівнику освіти.

З 01.09.2010 виплату пенсії за вислугу років припинено у зв'язку з працевлаштуванням позивача на посаду вчителя початкових класів (наказ по Куйбишевському РВО від 31.08.2010 №124-К).

З 2010 по 2016 роки позивач продовжувала працювати та отримувати заробітну плату, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З червня 2010 року ОСОБА_1 набула права на вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

06.06.2018 позивачем подано заяву про призначення/перерахунок пенсії, на підставі якої Пологівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснило переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, при цьому застосувавши показник середньої заробітної плати за 2009 рік.

Позивач звернулась до Куйбишевського районного суду Запорізької області із вимогою провести перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки (2013-2015), що передують року звернення за призначенням пенсії, з 06.06.2016. Постановою суду від 31.08.2017 по справі №319/891/17, залишеною в силі ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017, адміністративний позов задоволено; зобов'язано перерахувати пенсію за віком з 19.01.2017. Ухвалою від 31.08.2017 позовні вимоги за період з 06.06.2016 по 18.01.2017 залишено без розгляду.

На виконання рішення суду розпорядженням від 17.04.2018 №125060 здійснено перерахунок пенсії позивача за віком з 19.01.2017.

29.11.2017 позивач звернулась до органу Пенсійного фонду із заявою про виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до п. 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на що листом від 06.12.2017 за №128/Т-9 отримала відмову із посиланням на отримання нею пенсії за вислугу років у сумі 35,44 грн. у жовтні 2010 року.

Позивач звернулась до Куйбишевського районного суду Запорізької області із вимогами зобов'язати Пологівське ОУПФУ в Запорізькій області виплатити їй грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, проте ухвалою від 14.12.2017 по справі №319/1602/17 позовну заяву залишено без розгляду у зв'язку із пропущенням строку.

18.06.2018, після проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до рішення суду від 31.08.2017 по справі №319/891/17 позивач повторно звернулась до відповідача з аналогічною заявою та отримала відмову, оформлену листом від 18.06.2018 №99/Т-07.

Не погоджуючись з такими діями органу Пенсійного фонду, ОСОБА_1 звернулась до суду із даним позовом.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону №1058-ІV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Не заперечуючи досягнення позивачем на час звернення з заявою про призначення пенсії за віком пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону №1058-ІV, не заперечуючи того, що позивач на день досягнення пенсійного віку працював на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1058-ІV, не заперечуючи наявності у позивача страхового стажу 30 років, пенсійний орган вказує на те, що право на грошову допомогу мають особи за умови, якщо до часу призначення пенсії за віком їм не призначалась будь-яка інша пенсія.

Тобто, позиція відповідача полягає у тому, що оскільки позивачу раніше призначалася та виплачувалася пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», то під час призначення пенсії за віком у неї відсутнє право на отримання грошової допомоги, яка передбачена 7-1 розділу XV Закону №1058-ІV.

Таку позицію органу Пенсійного фонду України суд вважає необґрунтованою з наступних підстав.

Пунктом 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Синтаксичний аналіз пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 5 Порядку № 1191 дає підстави для висновку, що умовою наявності права на отримання вказаної грошової допомоги є відсутність факту отримання особою будь-якого іншого виду пенсії до моменту виходу на пенсію за віком, при цьому законодавство не ставить право особи на отримання такої допомоги в залежність від розміру або тривалості отримання нею пенсії та часу її призначення, якщо такі обставини мали місце до виходу на пенсію за віком.

Як зазначає ОСОБА_1 в адміністративному позові, пенсію за вислугу років вона не отримувала, її було лише призначено, проте не виплачено.

Натомість відповідач зазначає про отримання позивачем у жовтні 2010 року пенсії за віком у розмірі 35,44 грн., на підтвердження чого надає протокол від 20.09.2010.

Судом досліджено вказаний протокол та встановлено, що в графі «Сума призначена» зазначено суму 35,44 грн., в графі «Сума виплачена» - 0,00 грн., в графі «Борг за місяць» - 35, 44 грн. Зазначено, що після візування виплата буде здійснена основним способом в ближчий період в 10 місяці 2010 року. Будь-яких доказів, які б підтверджували факт проведення виплати у жовтні 2010 року, відповідачем не надано.

За таких обставин, враховуючи, що поняття «нарахування» та «отримання» не є тотожними, а саме факт отримання позивачем будь-якого іншого виду пенсії до 06.06.2016 відповідачем не доведено, дана позовна вимога є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Стосовно дати призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Позивач звернулась із заявою про призначення пенсії за віком 06.06.2016, дата 19.01.2017, на яку посилається ОСОБА_1 у позовній заяві, визначає період, з якого необхідно провести перерахунок пенсії за рішенням суду, отже грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій має призначатися позивачу станом на день її призначення, а саме 06.06.2016.

Щодо строку звернення до суду слід зазначити наступне.

Згідно з частинами першою та другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Згідно положень статті 1 Конвенції, статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Положеннями статті 14 Конвенції регламентовано, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Таким чином, право позивача на отримання грошової допомоги є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Одним з основних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який, зокрема, вимагає дотримання норм, які регламентують строки подання скарг. У той же час, такі норми або їх застосування мають відповідати принципу юридичної визначеності та не перешкоджати сторонам використовувати наявні засоби правового захисту (рішення у справі «Мельник проти України» № 23436/03).

У рішенні «Стагно проти Бельгії» Європейський Суд з прав людини дійшов до висновку, що при застосуванні законодавчого строку давності національні суди мають приймати до уваги конкретні обставини справи, таким чином, щоб обмеження на доступ до суду було пропорційним щодо цілі забезпечення правової визначеності та належного здійснення правосуддя (Stagno v. Belgium № 1062/07).

Відповідно до ч. 4 ст. 240 КАС України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

З урахуванням того, що перерахунок пенсії позивача за рішенням суду здійснено 17.04.2018, а розмір грошової допомоги прямо залежить від розміру пенсії, строк звернення до суду має обчислюватись з 17.04.2018.

У зв'язку із тим, що позовна заява надійшла до суду 20.06.2018, строк звернення є дотриманим.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, буд. 245; код ЄДРПОУ 40386712) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Зобов'язати Пологівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, буд. 245; код ЄДРПОУ 40386712) виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти її місячних пенсій, станом на день призначення 06.06.2016, відповідно до п. 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

3. В решті позовних вимог - відмовити.

4. Судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) гривень 80 копійок присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) за рахунок бюджетних асигнувань Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, буд. 245; код ЄДРПОУ 40386712).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 16.11.2018.

Суддя Ю.П. Бойченко