
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2018 р. Справа№0540/6006/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
23 липня 2018 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач протиправно припинив виплату пенсії позивачу, внутрішньо переміщеній особі, з 01 червня 2014 року. З посиланням на статті 22, 55, 56, 58, 64 Конституції України, «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач просив:
- визнати дії відповідача про припинення виплати пенсії неправомірними;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити пенсію починаючи з 01 червня 2014 року.
27 липня 2018 року відкрито провадження у справі та її розгляд був призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
30 липня 2918 року від відповідача були витребувані докази.
31 липня 2018 року провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №805/402/18 (провадження № Пз/9901/20/18).
14 вересня 018 року провадження у справі поновлено.
18 жовтня 2018 року ухвалою суду було продовжено розгляд справи з повідомленням сторін, справу призначено на 16 листопада 2018 року.
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначила, що вона є пенсіонером та отримує пенсійні виплати по інвалідності і перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. У 2015 році позивач змінив місце реєстрації та відмовився від довідки внутрішньо переміщеної особи. Проте всупереч чинному законодавству відповідач припинив пенсійні виплати. Позивач вважає дії відповідача неправомірними.
16 серпня 2018 року отримані витребувані від відповідача докази та відзив на адміністративний позов, в якому відповідач зазначив, що позивач звернувся до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, його було взято на облік та одночасно нарахована сума заборгованості. З серпня 2014 року позивачу було припинено виплату пенсії у зв'язку з не підтвердженням фактичного місця проживання на підконтрольній території. З посиланням на постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Постанова КМУ № 509), від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова КМУ № 637) та від 08 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова КМУ № 365). Також відповідач зазначив що, з 01.07.2016 року нарахування пенсії позивачу було припинено у зв'язку із не проходженням комісії МСЕК, група інвалідності в пенсійній справі встановлена по 30.06.2016. У задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.
У судове засідання сторони не з'явилися про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені, про причини неявки суд не повідомили.
Дослідивши докази та з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується копією її паспорта громадянина України НОМЕР_2.
21 червня 2017 року відповідно до запиту №22336/02 Слов'янським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області було витребувано пенсійну справу ОСОБА_1.
23 серпня 2017 року розпорядженням 73070 Слов'янським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області було призначено позивачу пенсійні виплати по інвалідності.
Згідно довідки від 08.08.2018 «Про розмір призначеної та фактично виплаченої пенсії» ОСОБА_3 були нараховані пенсійні виплати по інвалідності з 01.06.2014 по 30.06.2016, у липні 2014 року було виплачено суму пенсійних виплат за червень та липень 2014 року.
З серпня 2014 року Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплату пенсії позивачу de facto припинило.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу з серпня 2014 року на підставі встановленого факту відсутності реєстрації позивача в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Згідно статті 1 Конституції Україна є соціальною та правовою державою.
За приписами частини 2 статті 3 Основного Закону України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 47 Закону України від 09.07.2003 №1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-VI) пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Підстави припинення виплати пенсії передбачені статтею 49 Закону №1058-VI, зокрема, згідно частини 1 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Враховуючи наведені норми, суд дійшов висновку про порушення відповідачем вимог частини 1 статті 49 Закону №1058-VI, оскільки з серпня 2014 року позивачеві припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав.
Право на отримання пенсії є конституційною гарантією. Суми пенсії є власністю позивача, оскільки з його заробітної плати протягом трудової діяльності здійснювалися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні особою пенсійного віку та набуття страхового трудового стажу.
Суд враховані положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд застосовує положення Конституції України, згідно яких в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України). Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається міст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
З огляду на викладене суд вважає, що припинення виплати пенсії позивачу з серпня 2014 року було здійснено не у спосіб, передбачений Законом №1058-IV, а з точки зору положень статті 1 «Першого протоколу до «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, приходить до висновку, що слід прийняти рішення про зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії з серпня 2014 року.
Проте, позивач помилково вважає, що відповідач припинив виплату пенсії з червня 2014 року, оскільки згідно довідки «Про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії» пенсійні виплати припинені з серпня 2014 року, але нарахування пенсії відбувалося по червень 2106 року включно.
Згідно розпорядження 73070 від 23.08.2017 ОСОБА_1 призначена пенсія по 3 групі інвалідності, яка встановлена по 30.06.2016, а тому з 01.07.2016 нарахування та виплата пенсії позивачу була припинена.
Відповідно до статті 34 Закону №1058-VI пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.
За приписами частини 2 статті 26 Закону №1058-VI позивач набуде права на призначення пенсії по інвалідності довічно після досягнення 60 років, тобто в 2021 році.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, приходить до висновку, що слід прийняти рішення про зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії з серпня 2014 року по червень 2016 року (включно).
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Питання розподілу судових витрат вирішити відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 159, 241-246, 250, 251, 255, 257-263, 295, 297, 371, 382, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення пенсійних виплат по інвалідності ОСОБА_1 з серпня 2014 року.
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_3 за період з серпня 2014 року по червень 2016 року включно.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок на користь Державного бюджету (стягувач - Державна судова адміністрація України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету 22030106).
Повне рішення складено 16 листопада 2018 року.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Циганенко А.І.