
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2018 р. Справа№0540/9600/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаш Г.П.,
при секретарі - Оголь В.К.
за участю
представника позивача - Бутко О.О. (за довіреністю №7),
представника відповідача -Лещенка О.С. (за довіреністю від 01.06.2018 року№91),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального судового провадження адміністративну справу за позовом Ради адвокатів Донецької області (ЄДРПОУ: 38532263, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дружби, 9) до Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 39406028, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114) про скасування рішення №0040384410 від 14 вересня 2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 136 876,43 грн.,-
ВСТАНОВИВ
Рада адвокатів Донецької області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області, у зв`язку з чим, просила скасувати рішення Краматорського управління Головного управління ДФС у Донецькій області від 14 вересня 2018 року №0040384410 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 136876,43 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05.11.2015 року Державною податковою інспекцією у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області було сформовано вимогу про сплату боргу(недоїмки) №Ю-472-23, відповідно якої недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску станом на 31.10.2015 року складала 105 825,44 грн.
Позивачем було прийнято спробу досудового оскарження вищевказаної вимоги у податковому органі, проте рішенням ГУ ДФС у Донецькій області від 22.12.2015 року за наслідками розгляду скарги позивача, вимога державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області від 05.11.2015 року №Ю-472-23 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування була залишена без змін, а скарга - без задоволення.
Листом №743/10/05-15-23-013 від 19.01.2016 року ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області позивачу було відмовлено у прийнятті рішення про списання боргу та скасування вимоги про сплату боргу зі сплати єдиного внеску.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2016 року по справі №805/236/16-а адміністративний позов Ради адвокатів Донецької області було задоволено, визнано протиправною відмову у списанні недоїмки ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області по сплаті єдиного соціального внеску викладену в листі ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області №743/10/05-15-23-013 від 19 січня 2016 року та зобов`язано прийняти рішення про списання недоїмки по сплаті ЄСВ в сумі 105 825,44 грн. за період з серпня 2014 року по червень 2015 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2016 року по справі №805/236/16-а рішення суду першої інстанції скасовано. Прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Ради адвокатів Донецької області відмовлено.
Також позивач звертає увагу на той факт, що за період з серпня 2014 року по теперішній час до контролюючого податкового органу ним були подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відповідно до яких позивачем самостійно визначені зобов`язання зі сплати страхових внесків.
14 вересня 2018 року Краматорським управлінням Головного управління ДФС у Донецькій області прийнято рішення №0040384410, яким на підставі ч.10 а п.2 ч.11 ст.25 закону №2464 застосовано до позивача штраф (10% до 01.01.2015 року) у розмірі 3 269,16 грн за період з 23.09.2014 року д 19.05.2016 року, штраф (20% з 01.01.2015 року) у розмірі 67787,21 грн за період з 20.05.2016 року до 31.08.2018 року та нараховано пеню (0,1 % суми недоїмки) у розмірі 65 820,06 грн., у загальній сумі 136 876,43 грн.
Отже, позивач вважає рішення Краматорського управління Головного управління ДФС у Донецькій області №0040384410 від 14 вересня 2018 року незаконними та такими, що порушують його права та законні інтереси.
Просив скасувати рішення Краматорського управління Головного управління ДФС у Донецькій області від 14 вересня 2018 року №0040384410 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 136 876,43 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами загального судового провадження та призначено підготовче судове засідання у справі на 17 жовтня 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду по суті на 07 листопада 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач без будь-яких законних підстав прийняв оскаржувану вимогу, оскільки на відокремлений підрозділ підприємства розповсюджується дія пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» в частині звільнення від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Представник позивача у судовому засіданні доводи позовної заяви підтримав, просив позовні вимоги задовольнити з підстав, викладених в адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав, викладених у відзиві.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.
Відповідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, позивач - Рада адвокатів Донецької області, зареєстрована в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 38532263, місцезнаходження:84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дружби, 9. Перебуває на обліку в ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області.
Матеріалами справи встановлено, що ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області сформовано вимогу від 05.11.2015 року №Ю-472-23 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування станом на 31.10.2015 року у сумі 105 825,44 грн.
Позивачем прийнято спробу досудового оскарження вищевказаної вимоги у податковому органі.
Рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області від 22.12.2015 року №12553/10/05-99-10-03-12-1 залишено без змін вимогу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області від 05.11.2015 рок №Ю-472-23 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а скаргу - без задоволення.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2016 року по справі №805/236/16-а адміністративний позов Ради адвокатів Донецької області було задоволено, визнано протиправною відмову у списанні недоїмки ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області по сплаті єдиного соціального внеску викладену в листі ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області №743/10/05-15-23-013 від 19 січня 2016 року та зобов`язано прийняти рішення про списання недоїмки по сплаті ЄСВ в сумі 10 825,44 грн за період з серпня 2014 року по червень 2015 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2016 року по справі №805/236/16-а апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2016 року у справі №805/236/16-а задоволено. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2016 року у справі №805/236/16-а скасовано. Прийнято нову постанову. В задоволенні адміністративного позову Ради адвокатів Донецької області до Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання відмови у списанні недоїмки по сплаті ЄСВ викладену в листі ДПІ м. Краматорська № 743/10/05-15-23-013 від 19 січня 2016 року неправомірною та незаконною, зобов'язання визнати недоїмку по сплаті ЄСВ в сумі 105 825,44 грн за період з серпня 2014 року по червень 2015 року безнадійною та списати відмовлено.
14 вересня 2018 року Краматорським управлінням Головного управління ДФС у Донецькій області прийнято рішення №0040384410, яким на підставі ч.10 а п.2 ч.11 ст.25 закону №2464 застосовано до позивача штраф (10% до 01.01.2015 року) у розмірі 3 269,16 грн за період з 23.09.2014 року д 19.05.2016 року, штраф (20% з 01.01.2015 року) у розмірі 67787,21 грн за період з 20.05.2016 року до 31.08.2018 року та нараховано пеню (0,1 % суми недоїмки) у розмірі 65 820,06 грн., у загальній сумі 136 876,43 грн.
04 квітня 2016 року позивачем отримано сертифікат Торгово промислової палати №6127 про настання обставин непереробної сили.
Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону України Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ), зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Разом з цим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02 вересня 2014 року прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" ( далі - Закон № 1669-VII), згідно до статті 1 якого період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених положень, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Тобто, аналізуючи вищевикладене, сам факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення за порушення Закону.
На виконання приписів Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Серед цього переліку зазначено м. Краматорськ (місто державної реєстрації підприємства позивача).
З 16 травня 2016 року позивач перебуває на обліку Краматорського управління ГУ ДФС у Донецькій області, який знаходиться у м. Краматорськ Донецької області, тобто, позивач перебуває на обліку в органі доходів та зборів, який був розташований на території проведення антитерористичної операції.
Статтею 10 Закону України № 1669-VII встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Позивачем надано у якості доказів настання форс-мажорних обставин сертифікат Торгово-промислової палати України від 04.04.2016 року №6127 про настання обставин непереборної сили на підприємстві позивача за період з 01.08.2014 року по 07.07.2015 року.
Разом з цим, суд зазначає, що прийняття Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" забезпечило підтримку всіх суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, не розділяючи при цьому суб'єктів господарювання в залежності від обсягу сплати ними податків.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" № 3477-IV від 23.02.2006 року встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
За приписами статті 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у справі Darby v. Sweden (заява № 11581/85) рішенням від 23 жовтня 1990 року визнав порушення статті 14 Конвенції взятої спільно зі статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції, щодо дискримінації у податкових правовідносинах. В своєму рішенні суд констатував, що заявник мав право на звільнення від податку, оскільки його статус аналогічний статусу будь-яких інших нерезидентів Швеції. Через відсутність законної мети в сенсі Конвенції проведення відмінностей у користуванні цим правом, з одного боку, особами які формально зареєстровані як такі, що постійно проживають в Швеції, і з іншого боку, особами, які такого статусу не мають, не може вважатись обґрунтованим.
У зв'язку з чим, суд вважає, що в даному випадку відбулась дискримінація у податкових правовідносинах відносно позивача, яка призвела до порушень його законних прав на звільнення від сплати єдиного соціального внеску, наданих позивачу Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".
З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що у відповідності до приписів Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" позивач на період проведення антитерористичної операції звільнений від обов'язків платника єдиного внеску та від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.
На підставі вищевикладеного та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що рішення Краматорського управління Головного управління ДФС у Донецькій області №0040384410 від 14.09.2018 року є протиправним, тому підлягає скасуванню, на підставі чого позовні вимоги, з урахуванням частини 2 статті 162 КАС України, підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, ст. 7 - 15, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122 - 154, ст. 158 - 163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Ради адвокатів Донецької області (ЄДРПОУ: 38532263, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дружби, 9) до Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 39406028, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114) про скасування рішення Краматорського управління Головного управління ДФС у Донецькій області №0040384410 від 14 вересня 2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 136 876,43 грн. - задовольнити.
Скасувати рішення Краматорського управління Головного управління ДФС у Донецькій області №0040384410 від 14 вересня 2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 136 876,43 грн.
Стягнути з Головного управління ДФС у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень) на користь Ради адвокатів Донецької області (ЄДРПОУ: 38532263, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дружби, 9) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 2 054,00 грн.
Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 07 листопада 2018 року.
Повний текст рішення складено 16 листопада 2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч.ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаш Г.П.