Рішення № 77912272, 05.07.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2018
Номер справи
810/1329/18
Номер документу
77912272
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2018 року м. Київ № 810/1329/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Касьянової О.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

від відповідача - Газунов А.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області

про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 2.2.1-39-234 від 17.08.2017; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2017, виходячи з розміру 100 відсотків від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 2.2.1-39-234 від 17.08.2017 без обмеження максимального розміру пенсії.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що був звільнений з посади техніка із зв'язку Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв'язку з прийняттям Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказу від 30.06.2017 № 228, яким були підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії.

Разом з цим, здійснити перерахунок пенсії з вказаних підстав орган Пенсійного фонду відмовився.

Позивач стверджує, що прийняття Украерорухом наказу про підвищення посадових окладів є безумовною підставою для перерахунку пенсії, а відмова відповідача не ґрунтується на положеннях закону.

03.05.2018 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову та зазначив, що Кабінетом Міністрів України з 12.04.2008 не приймалося рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення. Крім того, позивач отримує пенсію як військовослужбовець, а наказ ДП «Украерорух» є внутрішнім нормативно-правовим актом, а тому не дає право позивачу на перерахунок пенсії.

У судовому засіданні 10.05.2018 представником відповідача було долучено до матеріалів справи пенсійну справу позивача. При наданні усних пояснень, відповідач доповів суду, що позивач просить суд нарахувати йому 100 % грошового забезпечення, проте, як стверджує відповідач, це не підтверджується оскільки його грошове забезпечення складає 56 %. Також, відповідач зазначив, що матеріали пенсійної справи містять запит позивача щодо нарахування йому грошового забезпечення та відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

У судовому засіданні 05.07.2018 позивач уточнив позовні вимоги та просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 2.2.1-39-234 від 17.08.2017;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2017, виходячи з розміру 56 відсотків від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 2.2.1-39-234 від 17.08.2017.

Під час судового розгляду справи позивач підтримав уточнені позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у ході судового розгляду справи підтримав доводи викладені Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області у відзиві на адміністративний позов та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 01.01.2006 є пенсіонером Міністерства оборони України, що підтверджується даними наявного в матеріалах справи посвідчення позивача Серія НОМЕР_1 від 19.01.2006 та з 01.01.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та одержує пенсію за вислугу років згідно норм ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 56 відсотків від сум грошового забезпечення.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_2 від 06.11.1992.

ОСОБА_1 у період з 14.04.1979 по 31.12.2005 проходив військову службу у складі Збройних сил України.

Наказом Міністерства оборони України від 08.12.1999 № 13-ПМ та згідно з наказом ДП обслуговування повітряного руху України з особового складу від 30.12.1999 №294/о ОСОБА_1 був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі в Збройних Силах України.

Наказом першого заступника начальника Генерального Штабу Збройних Сил України від 09.12.2005 №32-ПМ позивача було звільнено з військової служби у запас за пунктом 63 підпункт «в» (за станом здоров'я) з правом носіння військової форми одягу.

Наказом генерального директора ДП обслуговування повітряного руху України № 618/о від 23.12.2005 старшого прапорщика ОСОБА_1, техніка із зв'язку 2-ї категорії районного диспетчерського центру РСП «Київцентраеро» з 31.12.2005 виключено зі списків особового складу Украероруху.

Наказом Украероруху від 30 червня 2017 року № 228 «Про підвищення посадових окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до «Украероруху» були змінені розміри посадових окладів військовослужбовців Збройних сил України, які відряджені до Украероруху для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі.

Згідно довідки Украероруху від 17 серпня 2016 року № 2.2-39-234 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, розмір грошового забезпечення на місяць за вказаною посадою становить 11063,25 грн.

У січні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі цієї довідки.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 05 лютого 2018 року № 447/Ф-01 повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців Кабінетом Міністрів України з 12.04.2008 не приймалося, а тому підстави для здійснення перерахунку відсутні.

Вважаючи відмову у перерахунку пенсії з вказаних підстав неправомірною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, правовою підставою для здійснення перерахунку є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, пенсійне забезпечення звільнених в запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених для військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Також Кабінет Міністрів України своєю постановою від 11.02.2009 №74 вніс зміни до пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установивши, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені зі служби у зв'язку із виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, а тому наказ Украероруху від 30.06.2017 № 228, яким збільшено розмір посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії, відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки такий наказ змінює розмір однієї із складових грошового забезпечення зазначених осіб.

Отже, оскільки наказами Державного підприємства «Украерорух» від 30 червня 2017 року № 228 «Про підвищення посадових окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, й позивачу видано довідку для перерахунку пенсії, суд дійшов висновку, що пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, зокрема позивача, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі зазначених наказів державного органу (Державного підприємства обслуговування повітряного руху України), якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів; відмова ж відповідача у перерахунку пенсії, мотивована тим, що вказані вище накази не є підставою для перерахунку пенсії, не ґрунтується на законі.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом України у постанові від 05 липня 2016 року у справі 461/2167/14-а та Верховним Судом у постанові від 24 квітня 2018 року у справі № 461/939/17.

Отже, вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 згідно довідки від 17.08.2017 №2.2.1-39-234 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.06.2017, суд зазначає наступне.

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З матеріалів справи, зокрема листа ДП «Украерорух» від 24.07.2017 № 1-32.1-2740 убачається, що наказом Украероруху від 30.06.2017 № 228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відряджених до Украероруху» з 01.06.2017 збільшено розмір грошового забезпечення за посадою техніка із зв'язку 2-ї категорії РСП згідно, яка прирівнюється до тієї, яку обіймав позивач до звільнення.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивачу не проведений з 01.06.2017 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії. Тому, право позивача щодо перерахунку пенсії із 01.06.2017 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-XII.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Будь-яких доказів, які б спростували викладені у позовній заяві доводи про неправомірність відмови у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач під час розгляду справи не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України у рішенні суд також вирішує питання щодо судових витрат.

Приписами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У свою чергу, судом встановлено, що позивач відповідно до пункту 10 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, витрати позивача, пов'язані з залученням свідків та проведенням судових експертиз також відсутні, отже, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 2.2.1-39-234 від 17.08.2017.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2017, виходячи з розміру 56 відсотків від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 2.2.1-39-234 від 17.08.2017.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 10 липня 2018 р.