
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2018 р. Справа № 1840/3232/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради, треті особи - ОСОБА_2, ОСОБА_3, про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що на підставі договору купівлі-продажу квартири від 15.09.2003 р. вона має частку у спільній власності на квартиру за адресою: м. Суми, вул. Героїв Крут (колишня Черепіна)АДРЕСА_1. Співвласниками квартири є ОСОБА_3 та ОСОБА_2. Позивач зареєстрована за даною адресою. Позивач вийшла заміж і проживає за межами України в ОСОБА_4 Федерації, м. Самара, вул. Черногорська, 7, та є громадянкою ОСОБА_4 Федерації.
20.08.2018 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про зняття її з реєстрації за адресою: м. Суми, вул. Героїв Крут (колишня Черепіна)АДРЕСА_1, та додала документи, що підтверджують реєстрацію за іншою адресою та громадянство іншої держави, сплатила відповідні послуги, проте відповідачем відмовлено у знятті ОСОБА_1 з реєстрації у зв’язку з тим, що заявником не подано всіх документів, однак не зазначено яких саме. Зазначає, що такими діями відповідача вона як співвласник квартири жодним чином не обмежена у реалізації нею права власності, однак на підставі статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" виявила бажання знятися з реєстрації за вказаною адресою з метою не створювати перешкод у користуванні спільною власністю іншим співвласникам квартири. Просить суд позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивачці було відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання у зв’язку з неподанням нею документу, до якого вносяться відомості про місце проживання, що є порушенням норм Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні". За таких обставин у відповідача не було правових підстав здійснювати зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 Просив у задоволенні позву відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу квартири від 15.09.2003 р. позивач має частку у спільній власності на квартиру за адресою: м. Суми, вул. Героїв Крут (колишня Черепіна)АДРЕСА_1. Співвласниками квартири є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с.13,14). Позивач зареєстрована за даною адресою.
20.08.2018 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про зняття її з реєстрації за адресою: м. Суми, вул. Героїв Крут (колишня Черепіна)АДРЕСА_1, до якої додано документи, що підтверджують реєстрацію за іншою адресою та громадянство іншої держави, проте відповідачем відмовлено у знятті ОСОБА_1 з реєстрації у зв’язку з тим, що заявником не подано всіх документів (а.с.8).
Суд вважає відмову Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради у знятті позивачки з реєстрації місця проживання правомірною з огляду на таке.
Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні регулюються Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", який також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження (далі – Закон).
За змістом статті 6 Закону громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані зареєструвати своє місце проживання.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні визначають Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. N 207.
Позивач зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (колишня Черепіна)АДРЕСА_1.
Порядок зняття з реєстрації місця проживання визначений у статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", відповідно до якої зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації. Разом із заявою особа подає документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження.
Відповідно до ст. 3 Закону документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, – паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання визначені у статті 9-1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", за якою орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, зокрема, якщо особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію.
Відповідно до п. 11 Правил реєстрації місця проживання орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, зокрема, якщо особа не подала необхідних документів або інформації.
Як зазначає позивач у позовній заяві та підтверджується матеріалами справи, позивач до заяви про зняття її з реєстрації за адресою: м. Суми, вул. Героїв Крут (колишня Черепіна)АДРЕСА_1, додала документи, що підтверджують реєстрацію за іншою адресою та громадянство іншої держави (а.с.6,17), при цьому позивачем не додано документу, до якого вносяться відомості про місце проживання, що не відповідає приписам ст. 7 Закону.
Оскільки відповідач є суб’єктом владних повноважень, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати зняття позивачки з реєстрації за вказаною адресою за відсутності правових підстав для зняття особи з реєстрації місця проживання.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (40035, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради (40030, м. Суми, вул. Горького, 21, ідентифікаційний код 23823253), треті особи - ОСОБА_2 (40035, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2), ОСОБА_3 (40035, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_3), про зобов'язання вчинити дії – відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах