
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3082/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
04 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Кременчуцького ОУПФУ від 27 липня 2018 року №234 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії як службовцю органів місцевого самоврядування з 01 серпня 2018 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати посадових осіб місцевого самоврядування згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року №363 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268";
- зобов'язання Кременчуцького ОУПФУ перевести ОСОБА_1 з пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV на пенсію згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року №2493-ІІІ з одночасним перерахунком пенсії відповідно до статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року №2493-ІІІ, статті 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакціях, що діяли на дату призначення пенсії, із сум заробітної плати, на які нараховується єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого службовця органів місцевого самоврядування, виходячи із складових заробітної плати ОСОБА_1 на підставі довідки виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії від 19 липня 2018 року №32 (посадовий оклад - 6500,00 грн, надбавка за ранг - 90,00 грн, надбавка за вислугу років - 2636,00 грн, надбавка за високі досягнення у праці - 4613,00 грн, премія - 8987,53 грн, усього 22826,53 грн) із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011 році в розмірі 80% та провести доплату різниці перерахованої пенсії з 01 серпня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що має право згідно довідки від 10.07.2018 №32, наданої виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради, на підставі статей 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакціях, чинних на дату призначення пенсії, на перерахунок пенсії. Відтак, Кременчуцьке ОУПФУ рішенням від 27.07.2018 №234 протиправно відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії як службовцю органів місцевого самоврядування з 01.08.2018 у зв'язку з підвищенням заробітної плати посадових осіб місцевого самоврядування згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №363 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.08.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
12.10.2018 до суду від Кременчуцького ОУПФУ надійшов відзив на позов (а.с. 31), в якому управління просило відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на те, що перехід на пенсію за віком згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" не є доцільним, оскільки розмір пенсії за документами пенсійної справи складатиме 2256,02 грн (в даний час пенсіонерка отримує 4419,45 грн), перерахунок пенсії за довідкою про заробіток від 19.07.2018 №32 законодавством не передбачений.
10.10.2018 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с. 29), у якій остання заперечує проти твердження відповідача про те, що з набранням чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу" вона втратила право на перерахунок пенсії, оскільки законодавством, яке діяло на момент призначення їй пенсії за віком, було передбачено право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (посадовим особам місцевого самоврядування).
Позивач у судове засідання 07.11.2018 не з'явилася, будучи належно повідомленою про дату, час та місце судового розгляду справи, у матеріалах справи мається заява останньої про розгляд справи за її відсутності (а.с. 116).
Відповідач у судове засідання 07.11.2018 явку уповноваженого представника також не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, у матеріалах справи мається заява представника управління про розгляд справи за його відсутності (а.с. 113).
Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності представників сторін у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) 22.01.2011 призначено пенсію за віком, як посадовій особі органів місцевого самоврядування (а.с. 34). Позивач продовжує працювати на посаді з якої призначено пенсію, що відповідачем не заперечується.
19.07.2018 виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради на ім'я ОСОБА_1 видано довідку №32 про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, за змістом якої ОСОБА_1 дійсно працює у виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради на посаді начальника управління бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера, заробітна плата останньої для перерахунку пенсії з червня 2018 року становить 22826,53 грн (а.с. 95).
23.07.2018 ОСОБА_1 звернулася до Кременчуцького ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки від 19.07.2018 №32 (а.с. 94).
27.07.2018 Кременчуцьким ОУПФУ прийнято рішення №234 (а.с. 93), яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з використанням довідки про заробітну плату від 19.07.2018 №32, що надається для перерахунку пенсії державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію. За аналізом поданих документів відповідач дійшов висновку, що перехід на пенсію за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" не є доцільним, оскільки розмір пенсії за документами пенсійної справи складатиме 2256,02 грн (в даний час пенсіонерка отримує 4419,45 грн), перерахунок пенсії за довідкою про заробіток від 19.07.2018 №32 законодавством не передбачений. З 01.05.2016 відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, якою передбачено право на призначення пенсій державним службовцям. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивач, не погодившись з відмовою Кременчуцького ОУПФУ у перерахунку пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з використанням довідки про заробітну плату від 19.07.2018 №32, звернулась до суду з даним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд приходить до таких висновків.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За змістом статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (далі по тексту - Закон України №3723-XII).
Зокрема, статтею 37 цього Закону, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) передбачалося, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частина перша статті 371 Закону України №3723-XII передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
01.01.2015 набрав чинності Закон України №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, статтю 371 Закону України №3723-XII викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення перерахунку пенсії було визначено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку" (далі по тексту - постанова КМУ №865), згідно якого у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи (пункт 5 постанови КМУ №865).
Отже, станом на дату призначення позивачеві пенсії, як службовцю органів місцевого самоврядування у порядку, визначеному законодавством України про державну службу, чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою. Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1013, яка діє з 01.12.2015, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865, а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Положень, які б надавали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.
10.12.2015 прийнято Закон України "Про державну службу" №889-VIII (далі - Закон України №889-VIII), який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням.
У зв'язку з набуттям з 01.05.2016 чинності зазначеним Законом, положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).
Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Аналогічне визначає стаття 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії).
Стаття 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) передбачає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
Разом з цим, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Суд звертає увагу, що положення статей 37, 37-1 Закону №3723-ХІІ, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача, з 01.05.2016 втратили чинність.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, з 01.12.2015 - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України №1013, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України №889-VIII, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Аналогічний підхід застосування зазначених норм права висловлений Верховним Судом України у постанові від 07.11.2017 у справі № 398/4332/16-а, Верховним Судом у постанові від 23.01.2018 у справі № 745/458/16-а.
Позивач разом із заявою про перерахунок пенсії від 23.07.2018 подала до Кременчуцького ОУПФУ довідку виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 19.07.2018 №32 про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, за змістом якої ОСОБА_1 дійсно працює у виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради на посаді начальника управління бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера, заробітна плата останньої для перерахунку пенсії з червня 2018 року становить 22826,53 грн (а.с. 95).
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 внесені зміни до Постанови №865, які застосовуються з 01.12.2015, а саме пункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.".
Аналіз зазначених положень актів законодавства дозволяє стверджувати, що:
1) з 01.01.2015 законодавець, виклавши статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ у новій редакції, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям делегував Кабінету Міністрів України;
2) до 01.12.2015 положення пункту 5 постанови КМУ №865 передбачали форму довідки про заробітну плату як для призначення пенсії так і для перерахунку пенсії державного службовця;
3) з 01.12.2015 постановою КМУ №1013 було внесено зміни в постанову №865, зокрема, пункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики", отже, починаючи з 01.12.2015 державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
Крім того, суд зазначає, що постанова КМУ №865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян" від 14.09.2016 №622, в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.
Таким чином, на час звернення позивача до Кременчуцького ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта видачі довідки про перерахунок пенсії, не було прийнято.
Даний правовий висновок узгоджується із позицією Верховного Суду, яка викладена в постанові від 14.08.2018 у справі №727/7394/16-а.
Відтак, виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради видано довідку від 19.07.2018 №32 про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, яка за своєю правовою природою, у спірних правовідносинах, не може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1
Суд також звертає увагу позивача, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачеві не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист, оскільки не призвела до зменшення розміру пенсії.
Даний висновок узгоджується із позицією Верховного Суду у справі №711/5980/16-а.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Кременчуцьке ОУПФУ під час розгляду справи довело правомірність своїх дій при прийнятті рішення від 27.07.2018 №234, а тому позов задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судового збору відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_1) до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, буд. 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630, ідентифікаційний код 40367050) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава