Рішення № 77908002, 16.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
1540/3373/18
Номер документу
77908002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3373/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Балабан М.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю “Одеса Транс 2017” про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та, уточнивши позовні вимоги, просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Одеса Транс 2017” суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2017 році у розмірі 47 020,28 грн. та пені за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 2 569,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказує, що відповідачем не виконано відповідно до чинного законодавства норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів протягом 2017 року, оскільки згідно «Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2017 рік середньооблікова чисельність штатних працівників на ТОВ “Одеса Транс 2017” склала 158 осіб та у відповідності з нормативом місць призначених для працевлаштування інвалідів відповідач повинен був створити 6 робочих місць, проте було створено лише 5 робочих місць.

Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву в якому представник вказує, що обов’язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Відповідачем надано в лютому 2017 року до державної служби зайнятості звітність за формою 3-ПН про наявність 2-х вакансій для працевлаштування інвалідів та в подальшому за телефоном її підтверджував. Крім того, відповідачем також була подана аналогічна звітність в серпні 2017 року і продовжував щомісячно підтверджувати свою потребу в інвалідах. Таким чином, відповідач щомісячно належним чином інформував державну службу зайнятості про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів та про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Ухвалою суду від 10 липня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та призначено перше судове засідання.

24 липня 2018 року винесено ухвалу про розгляд справи № 1540/3373/18 в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 19 вересня 2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, від 22.10.2018 року прийнято до провадження уточнення до позовних вимог та зроблено заміну відповідача з ТОВ «Катрал Оіл» (код ЄДРПОУ 40164742) на ТОВ “Одеса Транс 2017” (код ЄДРПОУ 40164742).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідач до суду не з’явився, про розгляд справи сповіщений належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомив.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, 08.12.2015 року проведено державну реєстрацію “Одеса Транс 2017” (ТОВ «Катрал Оіл»), код ЄДРПОУ 40164742, за № 1 556 102 0000 056719 (а.с. 22, 96-101).

Позивач відповідно до Положення про Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом бюджетної установи - Фонду соціального захисту інвалідів. Одним із покладених на відділення Фонду завдань є збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч. 9 ст. 19 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Згідно ч. 3 ст. 18 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

При цьому, відповідно до пункту 3.2.5 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 N 286 середньооблікова чисельність працівників за період з початку року (в тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та діленням одержаної суми на кількість місяців 12 (тобто місяців).

Згідно п. 3.4. Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ поштова-річна Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, затвердженою Наказом Мінпраці України 10.02.2007 року № 42 дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).

Відповідно до ч. 2 ст. 20 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Судом встановлено, що відповідачем до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік форми № 10-ПІ, в якому зокрема зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) - 158, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 5, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 6 (а.с. 7).

На підставі даних звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було складено розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2017 звітний рік в розмірі 53541,77 грн., яку відповідач повинен був сплатити (а.с. 9).

У зв’язку з несплатою відповідачем суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 53541,77 грн., Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів нараховано пеню виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України, у розмірі 2 569,60 грн.

20 липня 2018 року відповідачем частково сплачено адміністративно-господарські санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2017 звітний рік у розмірі 6 521,49 грн. (а.с. 25, 42).

Так, судом встановлено, що ТОВ «Катрал Оіл» (ТОВ “Одеса Транс 2017”), код ЄДРПОУ 40164742, подавало до Одеського міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів по формі 3-ПН, які надані до суду з відміткою про їх отримання у відповідному територіальному органі Державної служби зайнятості. (а.с. 50-54).

При цьому, Одеським міським центром зайнятості листом від 18.07.2018 року № 1330/19/06 повідомлено, що ТОВ «Катрал Оіл», код ЄДРПОУ 40164742, у 2017 році надано чотири звітності за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)». На протязі 2017 року з метою працевлаштування безробітних на ТОВ «Катрал Оіл» було видано п’ять направлень на працевлаштування, особам без статусу інваліда. Осіб з інвалідністю до ТОВ «Катрал Оіл» не направляли (а.с. 48-49).

Відповідно до приписів п. 2.1 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики від 31.05.2013 № 316, (у редакції чинній до 07.02.2017) форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії (й).

Згідно з приписами пункту 5 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики від 31.05.2013 № 316, (у редакції чинній з 07.02.2017) форма N 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

При цьому, згідно приписів п. 4 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» актуальність зазначених у формі № 3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, у телефонному режимі або через засоби електронного зв’язку.

Так, суд погоджується з доводами позивача про те, що норматив по працевлаштуванню відповідачем в повному обсязі не виконано, однак, враховуючи те, що відповідачем вживались передбачені діючим законодавством заходи для працевлаштування інвалідів, а саме подавались до Одеського міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій за формою 3 – ПН, працевлаштування особи, якій встановлено інвалідність за направленням центру зайнятості додатково свідчить про направлення дій відповідача на виконання встановленого законодавством обов’язку щодо виконання нормативу працевлаштування інвалідів. Доказів того, що підприємство відмовляло у працевлаштуванні інвалідів за направленням центру зайнятості позивачем до суду не надано.

Таким чином, на підставі вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Отже, своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, яка викладена в постановах від 11 вересня 2018 року по справі № 812/1127/18 (№ К/9901/58913/18), від 26 червня 2018 у справі № 806/1368/17 (№ К/9901/5558/17).

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов до висновку, що позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю “Одеса Транс 2017” про стягнення адміністративно-господарських санкцій є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 13901271, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) до товариства з обмеженою відповідальністю “Одеса Транс 2017” (код ЄДРПОУ 40164742, адреса місцезнаходження: 65005, м. Одеса, вул. Дальницька, 41) про стягнення сум адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2017 році у розмірі 47 020,28 грн. та пені за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 2 569,60 грн., в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 16 листопада 2018 року.

Суддя О.А. Левчук

.