
Тальнівський районний суд Черкаської області
704/1322/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.11.2018 року Тальнівський районний суд Черкаської області в складі головуючого-судді Фролова О.Л., за участі:секретаря судового засідання ОСОБА_1, позивача ОСОБА_2, представника позивача ОСОБА_3, розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до міського голови Юрченко Олексія Віталійовича, треті особи Тальнівська міська рада, ОСОБА_5, Виконавчий комітет Тальнівської міської ради про визнання протиправними та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Тальнівського міського голови №249-Рк від 03.08.2017 року «Про тимчасове покладання виконання обов'язків керуючого справами виконавчого комітету на ОСОБА_5.»., зобов'язати Тальнівського міського голову подати звіт про виконання судового рішення протягом 3-х днів та стягнути на користь позивача судові витрати по справі. На підставу своїх вимог посилається на те, що розпорядженням Тальнівського міського голови №249-Рк від 03.08.2017 року тимчасово, з 03.08.2017 року на ОСОБА_6 фахівця із соціальної роботи служби надання соціальних послуг апарату управління Тальнівської міської ради та її виконавчого комітету, до призначення в установленому порядку, покладено виконання обов'язків керуючого справами виконавчого комітету. Приймаючи дане розпорядження міський голова не подав на затвердження міської ради кандидатури ОСОБА_5 і позивач вважає, що міський голова вийшов за межі своїх повноважень та здійснив повноваження, які надані Тальнівській міській раді, а не міському голові, в зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали повністю та просили суд його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоч завчасно повідомлявся про час і місце розгляду справи.
Представники третіх осіб в судове засідання не з'явилися, хоч завчасно повідомлялися про час і місце розгляду справи.
Заслухавши позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до вимог ч.ч.1-3 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно розпорядження Тальнівського міського голови №249-Рк від 03.08.2017 року «Про тимчасове покладання виконання обов'язків керуючого справами виконавчого комітету на ОСОБА_5.» покладено тимчасово з 03.08.2017 року на ОСОБА_5, фахівця із соціальної роботи служби надання соціальних послуг апарату управління Тальнівської міської ради та її виконавчого комітету, до призначення в установленому порядку, виконання обов'язків керуючого справами виконавчого комітету.
Тобто, даним Розпорядженням міським головою було призначено ОСОБА_5 керуючою справами виконавчого комітету, вона набула відповідних повноважень посадової особи місцевого самоврядування, зокрема, щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій та отримання за це заробітної плати за рахунок місцевого бюджету.
Виходячи з положень ст.ст.19, 144 Конституції України, ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, керуватися у своїй діяльності Конституцією України, Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. А це означає, що орган чи посадова особа органу місцевого самоврядування не має права робити те, що чітко не передбачено Конституцією України або законами України. Тим більше з цього конституційного положення випливає той факт, що орган чи посадова особа органу місцевого самоврядування не має законного права збільшувати свої повноваження, адже повноваження такого органу чи посадової особи встановлюються виключно Конституцією України та законами України.
Повноваження міського голови встановлені ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої у останнього відсутні повноваження щодо призначення, затвердження чи покладання виконання обов'язків керуючого справами виконавчого комітету міської ради. Відповідно до п.19 ч.4 цієї статті міський голова здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів.
В оскарженому розпорядженні відсутнє нормативно-правове обґрунтування його прийняття. Посилання у цьому розпорядженні на п.20 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вказує лише на те, що міський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень. Разом з цим, за відсутності повноважень щодо призначення керуючого справами виконавчого комітету міської ради (за відсутності змісту) прийняття рішення міським головою у формі оскаржуваного Розпорядження є незаконним. Відповідно до положень чинного законодавства повноваження щодо затвердження керуючого справами закріплені за місцевими радами.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Оцінюючи законність рішення суд вважає, що повноваження щодо призначення керуючого справами виконавчого комітету міської ради є виключними повноваженнями міської ради. Так, відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно міського голови, заступника (заступників) міського голови, керуючого справами виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. На підставі п.3 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск є виключною компетенцією міської ради. Порядок призначення посадових осіб місцевого самоврядування визначений Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Згідно ст.2 цього Закону посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Відповідно до ст.3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Також, на підставі ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: … на посади керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою. Таким чином, питання затвердження на такі посади місцевого самоврядування як керуючого справами виконавчого комітету міської ради віднесено до виключних повноважень місцевих рад.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.5 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» стосовно осіб, які обрані (затверджені) відповідною радою на посади, зазначені в абзаці третьому статті 3 цього Закону, а також стосовно осіб, які претендують на зайняття зазначених в абзаці четвертому статті 3 цього Закону посад в органах місцевого самоврядування, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».
Однак, в порушення зазначених вище вимог Закону покладання виконання обов'язків та фактичний вступ на посаду керуючого справами виконавчого комітету міської ради було здійснено без проведення спеціальної перевірки.
Таким чином, за наведеними критеріями посада керуючого справами виконавчого комітету міської ради відноситься до посадових осіб місцевого самоврядування та відповідно до змісту статей 3,10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» такі посади є виборними, оскільки особа на цій посаді затверджується міською радою. Виходячи з цього, у міського голови відсутні повноваження щодо призначення, затвердження або покладання виконання обов'язків на таких посадових осіб місцевого самоврядування як керуючого справами виконавчого комітету міської ради без попереднього їх затвердження міською радою, і ці дії міського голови суперечать вимогам ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Приймаючи розпорядження № 249-Рк від 03.08.2017 року Тальнівський міський голова діяв за межами своїх повноважень, здійснюючи повноваження, наданих чинним законодавством України іншому органу - Тальнівській міській раді.
Таким чином, суд вважає, що розпорядження Тальнівського міського голови № 249-Рк від 03.08.2017 року не відповідає чинному законодавству та підлягає скасуванню.
Також суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання Тальнівського міського голови подати звіт про виконання судового рішення протягом 3-х днів підлягають до задоволення, оскільки згідно ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Крім того, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати по справі за рахунок бюджетних асигнувань Тальнівської міської ради.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до міського голови Юрченко Олексія Віталійовича, треті особи Тальнівська міська рада, ОСОБА_5, Виконавчий комітет Тальнівської міської ради про визнання протиправними та скасування розпорядження - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Тальнівського міського голови №249-Рк від 03.08.2017 року «Про тимчасове покладання виконання обов'язків керуючого справами виконавчого комітету на ОСОБА_5.».
Зобов'язати Тальнівського міського голову подати звіт про виконання судового рішення протягом 3-х днів.
Стягнути на користь ОСОБА_2 1280 (одну тисячу двісті вісімдесят) грн. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Тальнівської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16.11.2018 р.
Головуючий суддя О. Л. Фролов