Рішення № 77896163, 12.11.2018, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
12.11.2018
Номер справи
521/19053/18
Номер документу
77896163
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 521/19053/18

Провадження № 2-о/521/431/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2018 року

Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Бобуйка І.А.

секретаря судового засідання - Богуш М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Одесі справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: 65074, АДРЕСА_1), заінтересована особа - Малиновський районний у місті Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Успенська, 60) про встановлення факту смерті особи у порядку статті 257` Цивільного процесуального кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Аккерман Одеської області, померлої за адресою: АДРЕСА_3 яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5 року. В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 вказала наступне. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, є онукою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт серії НОМЕР_1, виданий Торезьким МВ УМВС України в Донецькій області 28.12.2001 року).

ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2.) була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3. З 18.11.2014 року ОСОБА_2 проживала разом зі мною та була зареєстрована як вимушено переміщена особа за адресою: 65074, АДРЕСА_2.

Під час відвідування свого нерухомого майна 08.07.2018 року ОСОБА_2 померла за адресою: АДРЕСА_3.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.05.2016 року № 1351-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» місто Торез Донецької області перейменовано на місто Чистякове.

Місцем смерті ОСОБА_2 є місто Чистякове Донецької області, яке є тимчасово окупованою територією України відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-УІІІ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».

Згідно лікарської довідки про причини смерті від 09.07.2018 року № 80 ОСОБА_2 померла внаслідок хронічної серцево-судинної недостатності.

За фактом смерті ОСОБА_2 Торезьким міським відділом запису громадянського стану було видано свідоцтво про смерть від 09.07.2018 року мерії НОМЕР_2. Однак цей документ не може створювати будь-яких правових наслідків, оскільки виданий на тимчасово окупованій території України органом, утвореним не у спосіб, визначений законами України.

Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 р. за № 719/4940, встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є:

а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о) установленої форми;

б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о) установленої форми;

в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;

г) рішення суду про оголошення особи померлою;

г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;

д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;

е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Після смерті ОСОБА_3 заявником були отримані наступні документи:

- свідоцтво про смерть від 09.07.2018 на ім'я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року в місті Чистякове, Донецької обл.;

- довідка про причину смерті від 09.07.2018 р.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» місто Торез Донецької області відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Враховуючи викладене, заявниця не може у встановлений законодавством України спосіб зареєструвати смерть своєї бабусі ОСОБА_2

Встановлення факту смерті бабусі заявниці ОСОБА_2 необхідно їй для державної реєстрації її смерті у встановлений законодавством України спосіб та для отримання спадщини, що залишилась після її смерті.

Тому заявниця вимушений звернутись з цією заявою до суду за захистом своїх законних інтересів.

Представник заявниці у судовому засіданні заяву підтримав та просив її задовольнити.

Заінтересована особа - Малиновський районний у місті Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області у судове засіданняне з'явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлялись належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомили.

Згідно ч. 2 ст. 257-1 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Дослідивши всі матеріали справи, суд вважає, що заява про встановлення факту смерті особи підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, є онукою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт серії НОМЕР_1, виданий Торезьким МВ УМВС України в Донецькій області 28.12.2001 року).

ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2.) була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3. З 18.11.2014 року ОСОБА_2 проживала разом зі мною та була зареєстрована як вимушено переміщена особа за адресою: 65074, АДРЕСА_2.

Під час відвідування свого нерухомого майна 08.07.2018 року ОСОБА_2 померла за адресою: АДРЕСА_3.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.05.2016 року № 1351-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» місто Торез Донецької області перейменовано на місто Чистякове.

Місцем смерті ОСОБА_2 є місто Чистякове Донецької області, яке є тимчасово окупованою територією України відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-УІІІ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».

Згідно лікарської довідки про причини смерті від 09.07.2018 року № 80 ОСОБА_2 померла внаслідок хронічної серцево-судинної недостатності.

За фактом смерті ОСОБА_2 Торезьким міським відділом запису громадянського стану було видано свідоцтво про смерть від 09.07.2018 року мерії НОМЕР_2. Однак цей документ не може створювати будь-яких правових наслідків, оскільки виданий на тимчасово окупованій території України органом, утвореним не у спосіб, визначений законами України.

Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 р. за № 719/4940, встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є:

а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о) установленої форми;

б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о) установленої форми;

в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;

г) рішення суду про оголошення особи померлою;

г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;

д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;

е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Після смерті ОСОБА_3 заявником були отримані наступні документи:

- свідоцтво про смерть від 09.07.2018 на ім'я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року в місті Чистякове, Донецької обл.;

- довідка про причину смерті від 09.07.2018 р.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» місто Торез Донецької області відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Враховуючи викладене, заявниця не може у встановлений законодавством України спосіб зареєструвати смерть своєї бабусі ОСОБА_2

Встановлення факту смерті бабусі заявниці ОСОБА_2 необхідно їй для державної реєстрації її смерті у встановлений законодавством України спосіб та для отримання спадщини, що залишилась після її смерті.

Відповідно до постанови Верховної ради України від 17.03.2015р. №254-VІІІ «Про визнання окремих районів міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», селище міського типу Краснодон, міста Краснодон Луганської області з 17 березня 2015 року та на сьогодні є тимчасово окупованою територією.

Частиною 2 статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (за внесеними змінами від 05.04.2015 року), підставою для проведення державної реєстрації документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (за внесеними змінами від 05.04.2015 року) про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.

Пунктом «а» статті 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, є зокрема лікарське свідоцтво про смерть 9форма №106/о), форма якого затверджена наказом МОЗУ від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.

При відсутності підстав для державної реєстрації смерті, визначених у цьому пункті державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були позивачами при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду.

Відповідно до ст. 234 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до п. 2 ст. 257-1 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно з ч. 2 ст. 259 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

За таких обставин, суд вважає, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка свідчать про наявність підстав для встановлення факту смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Аккерман Одеської області, померлої за адресою: АДРЕСА_3 яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5 року, причина смерті: хронічна серцево - судинна недостатність.

Відповідно до вимог ч .2 ст.259 ЦПК України дане рішення є підставою для державної реєстрації смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 257-1 ЦПК України дане рішення підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 234, 256, 257-1, 259 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: 65074, АДРЕСА_1), заінтересована особа - Малиновський районний у місті Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Успенська, 60) про встановлення факту смерті особи у порядку статті 257` Цивільного процесуального кодексу України- задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Аккерман Одеської області, померлої за адресою: АДРЕСА_3 яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5 року, причина смерті: хронічна серцево - судинна недостатність.

Вказане рішення є підставою для Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області для державної реєстрації смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Аккерман Одеської області, померлої за адресою: АДРЕСА_3 яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5 року, причина смерті: хронічна серцево - судинна недостатність та видачі свідоцтва про смерть.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Повний текст рішення виготовлено 16.11.2018 року.

СУ Д Д Я: І.А. Бобуйок