
Справа №403/469/18
Провадження №2/403/238/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2018 року Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого: Годованець І. А.
при секретарі: Дорошенко В.В.
з участю:
представника позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 подано до суду позов до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі. Вимоги мотивуються тим, що суд визнає незаконним рішення органу державної влади, якщо воно суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити договір на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк.
В судове засідання 14 листопада 2018 року позивач ОСОБА_2 не з'явився, про день та час судового розгляду справи повідомлений. В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 настоює на позовних вимогах про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі, так як у договорі оренди землі (число та місяць відсутні) 2009 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація 29 грудня 2011 року за №352580004000585 встановлено, що у цьому договорі зазначено усі істотні умови та який відповідає чинному законодавству. В листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 06 червня 2018 року за №М-6404/0-3888/0/17-18 відсутнє будь-яке обґрунтування щодо заперечень орендодавця на поновлення договору оренди землі, що є самостійною підставою для визнання його недійсним. Цей лист Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області за змістом є рекомендаційного характеру та не є листом-відповіддю, так як Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області пропонує ОСОБА_2 звернутись до установи в інший строк. Таким чином, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області в порушення ч.4 ст.15 Закону України «Про звернення громадян», рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), не доведено до відома ОСОБА_2 в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови. Просить визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація 29 грудня 2011 року за №352580004000585.
В судове засідання 14 листопада 2018 року представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ОСОБА_4 не з'явилася, подала письмову заяву про проведення судового розгляду справи у її відсутність, подала відзив на позовну заяву в якій просить відмовити в повному обсязі в позовних вимогах ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі.
Заслухавши представника позивача ОСОБА_1, ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Частиною 2 ст.13 Конституції України встановлено, що кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. За договором оренди землі (число та місяць відсутні) 2009 рокуУстинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (орендодавець) передано ОСОБА_2 (орендар), відповідно до п.п. 1-9 цього договору, на десять років в користування земельну ділянку площею 20.0 га, в тому числі рілля - 20.0 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області; після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити договір на новий строк; у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію; орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік. Договір оренди землі підписаний його сторонами, на якому є печатка орендодавця. Договір оренди землі набрав чинності після його державної реєстрації у відділі Держкомзему у Устинівському районі 29 грудня 2011 року, за №352580004000585. Відповідно до акта прийому-передачі (число та місяць відсутні) 2009 року, представником орендодавця передано, а орендарем прийнято в користування земельну ділянку площею 20.0 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області. Об'єктом права оренди землі між сторонами є земельна ділянка з кадастровим номером: НОМЕР_1. Частиною 3 ст. 640 ЦК України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно правової позиції Верховного суду України у постанові від 19 лютого 2014 року у справі № 6-162цс13, сторони договору, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору. В момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося, і така реєстрація не може змінювати моменту укладання договору. Протягом строку дії договору оренди землі між сторонами, позивач ОСОБА_2 належним чином виконував всі умови цього, що підтверджується поданими до позовної заяви довідками Устинівського відділення Новоукраїнської ОДПІ ГУ ДЕС. У Кіровоградській області від 15 травня 2018 року та Докучаєвської сільської ради від 07 травня 2018 року. Частиною 1 ст.254, ч.1 ст. 638 ЦК України передбачено, що строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку ( ч.1 ст. 254 ЦК України). Частинами 2,3 ст.33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. Позивач ОСОБА_2, відповідно до умов договору оренди землі (права орендаря) та ч.ч. 2,3 ст.33 Закону України «Про оренду землі», більше ніж за один місяць до закінчення дії договору оренди подав до відповідачу Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області лист-повідомлення від 22 травня 2018 року про поновлення договору оренди землі від 29 грудня 2011 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація у відділі Держкомзему у Устинівському районі 29 грудня 2011 року, за №352580004000585. До цього листа-повідомлення ОСОБА_2 додано проект додаткової угоди, який підписаний стороною позивача, та додано письмові додатки. В додатковій угоді ОСОБА_2 зазначено, що договір поновлюється на наступні десять років, тобто на той самий строк і на тих самих умовах. Відповідно до ст.124 ЗК України (в редакції на час укладання договору оренди землі), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Отже, станом на час укладання договору оренди землі між сторонами, повноваження щодо розпорядження землею перебувало в Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області. Згідно ст.3 ЗК України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України «Про оренду землі»). Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування (ч.4 ст.4 Закону України «Про оренду землі»). Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06 вересня 2012 року внесено зміни до ст.122 ЗК України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Зазначені зміни до цього Закону набрали чинності з 01 січня 2013 року. Указом Президента України від 08 квітня 2011 р оку за №445 затверджено Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, за яким Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області, відповідно до Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 травня 2012 року за №258, є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України. Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 січня 2013 року за №40 доповнено пункт 4 Положення про Головне управління Держземагентства в області підпунктом 4.32, яким встановлено, що Головне управління Держземагентства в області передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області. Таким чином, до повноважень Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області відносилося розпорядження земельними ділянками, в тому числі, яка є предметом цього договору оренди землі, так як земельні ділянки належать до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності. Постановою Кабінету Міністрів України за №442 від 10 вересня 2014 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр). Згідно Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року за №15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру, який розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи. Оскільки земельна ділянка, яка передана позивачу ОСОБА_2 в оренду за цим договором землі належать до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, то, відповідно, повноваження по розпорядженню даною земельною ділянкою на даний час належать територіальному управлінню Держгеокадастру, яким є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області. Відповідно до наказу голови Держгеокадастру від 19 травня 2015 року за №77, вирішено погодитися з пропозицією Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03 березня 2015 року за №20 «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру у Кіровоградській області» функцій і повноважень Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, що припиняється. Таким чином, з 20 травня 2015 року функції органу виконавчої влади, який відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України, передає у власність або користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Кіровоградської області, є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області. Відповідно до ст.770 ЦК України, у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі (ч.4 ст.32 Закону України «Про оренду землі»). Таким чином, орендодавцем землі, в тому числі за цим договором оренди землі, є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області. А отже, зазначені зміни не є підставою для припинення дії цього договору оренди землі між сторонами. Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року за №5 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру», реорганізувано територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 2. Таким чином, відповідач є правонаступником Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області. Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ст.631 ЦК України). Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Наслідками закінчення строку договору оренди землі, згідно ст. 31 Закону України «Про оренду землі», є припинення договору оренди землі (ст.19 Закону України «Про оренду землі»). Пунктом 8 цього договору оренди землі між сторонами встановлено, що строк його дії сімнадцять років, а отже строк дії такого Договору закінчується 27 липня 2021 року. Відповідно до ч.ч.1,2,3,4,5,8,9 ст.33 Закону України «Про оренду землі». по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. Позивач ОСОБА_2 в межах встановлених ч.2 ст.33 Закону України «Про оренду землі» строків подано Головному управлінню Держземагентства у Кіровоградській області лист-повідомлення, з додатком трьох примірники проектів додаткової угоди про поновлення Договору. Статтею 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст.16 ЦК України). Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у ч.2 ст.16 ЦК України. Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст.ст.55, 124 Конституції України та ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом. Цивільне законодавство передбачає загальний принцип свободи договору (п.3 ст.3 ЦК України) і не встановлює такого способу захисту цивільного права чи інтересу як зобов'язання примусового укладення договору. Частиною 1 ст.627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Відповідно до положень 6 ЦК України, свобода договору не є безмежною у тих випадках, коли актом цивільного законодавства передбачена обов'язковість положень цього акта для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень. Обов'язковість укладення у місячний строк додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення передбачено ч.8 ст.33 Закону України «Про оренду землі». Згідно ч.8 ст.33 Закону України «Про оренду землі», додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Таким чином, укладення додаткової угоди до цього договору оренди землі про його поновлення є обов'язковим. Частиною 5 ст.33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що наслідком розгляду орендодавцем звернення є вчинення однієї з наступних дій: у разі відсутності заперечень, приймається рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладається з Орендарем додаткова угода про поновлення договору оренди землі; за наявності заперечень Орендодавця щодо поновлення договору оренди землі, в такому випадку Орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. Таким чином, у будь-якому разі, орендодавець приймає рішення або про поновлення договору оренди землі, або рішення про заперечення у поновленні такого договору. 17 листопада 2016 року наказом за №308 Державної служби України з питань геодезії,
картографії та кадастру затверджено Положення про Головне управління
Держгеокадастру у Кіровоградській області. Підпунктом 13 п.4 цього Положення передбачено, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному, чинним законодавством, на території Кіровоградської області. При цьому, розпорядчі функції Головне управління
Держгеокадастру у Кіровоградській області реалізовує через прийняття ним актів у межах своїх повноважень та видає накази організаційно-розпорядчого характеру (п. 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області). Отже, відмова у поновленні договору оренди землі - це розпорядча дія Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, яка повинна бути оформлена наказом. Таким чином, рішення Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про відмову в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі, що зазначена листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 06 червня 2018 року за №М-6404/0-3 892/0/17-18, є незаконною з наступних підстав. Позивачем ОСОБА_2 подано до Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області лист-повідомлення від 22 травня 2018 року про поновлення договору оренди землі. Цей лист-повідомлення Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області отримано 22 травня 2018 року (відповідна відмітка на зверненні). До цього листа-повідомлення ОСОБА_2 було додано проект додаткової угоди підписаний орендарем ОСОБА_2 та додано до нього письмові додатки. Відповідно до ч.5 ст.33 Закону України «Про оренду землі», орендодавець зобов'язаний у місячний термін розглянути надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди. Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області з 22 травня 2018 року протягом місячного терміну не надано ОСОБА_2 рішення, в тому числі у формі наказу, щодо розгляду його листа-повідомлення від 22 травня 2018 року. Отже, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області не надано рішення про розгляд звернення ОСОБА_2 та пропущено місячний термін щодо прийняття такого рішення, в тому числі відсутній відповідний наказ. Отже, це є підставою для визнання незаконним рішення, викладеного в листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 06 червня 2018 року за № М-6403/0-3892/0/17-18, щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі. Таким чином, відповідач в порушення вимог ч.5 ст. ст.33 Закону України «Про оренду землі» не прийняв рішення у місячний строк щодо звернення позивача про поновлення договору оренди землі. Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України «Про звернення громадян» рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. В листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 06 червня 2018 року за №М-6404/0-3888/0/17-18 відсутнє будь-яке обґрунтування щодо заперечень орендодавця на поновлення договору оренди землі, що є самостійною підставою для визнання його недійсним. Цей лист Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області за змістом є рекомендаційного характеру та не є листом-відповіддю, так як Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області пропонує ОСОБА_2 звернутись до установи в інший строк. Таким чином, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області в порушення ч.4 ст.15 Закону України «Про звернення громадян», рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), не доведено до відома ОСОБА_2 в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови. Позивач ОСОБА_2, як орендар, який належно виконував обов'язки за цим договором, що підтверджується письмовими доказами, з дотриманням вимог Закону України «Про оренду землі», скористався своїм правом на поновлення договору, та подав відповідачу Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області у встановленому чинним законодавством порядку відповідне клопотання. Однак, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області, всупереч положенням ч.8 ст.33 Закону України «Про оренду землі», відмовлено в поновленні цього договору оренди землі без будь-якого належного обґрунтування. У письмовій відповіді Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області з посиланням на ст.33 Закону України «Про оренду землі», зазначено, що орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. Позивачем ОСОБА_2 у відповідності до рекомендацій відповідача Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області подано письмове звернення про поновлення договору оренди землі не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі, але орендодавцем відмовлено орендарю у поновленні договору. Законодавством України та договором оренди землі не встановлено обмежень щодо часу подання звернення орендарем щодо поновлення договору оренди землі. Частиною 2 ст.33 Закону України «Про оренду землі» та пунктом 8 цього договору оренди землі встановлено, що таке звернення необхідно подати не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. Таким чином, орендарем ОСОБА_2 виконано передбачену Законом та договором вимогу. Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч.1 ст. 8 Конституції України, в Україні визнається й діє принцип верховенства права. Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, принцип верховенства права вимагає дотримання вимог "якості закону", яким передбачається втручання у права особи основоположні свободи. Так, у рішенні від 10 грудня 2009 року у справі "Михайлюк та Петров проти України" зазначено: "Суд нагадує, що вираз "згідно із законом" насамперед вимагає, щоб оскаржуване втручання мало певну підставу в національному законодавстві; він також стосується якості відповідного законодавства і вимагає, щоб воно було доступне відповідній особі, яка, крім того, повинна передбачати його наслідки для себе, а також це законодавство повинно відповідати принципу верховенства. Таким чином, відмова Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в поновленні цього договору оренди землі, що полягає у прийнятті рішення, формалізованого в листі від 06 червня 2018 року за №М-6404/0-3888/0/17-18, без посилання на норми Закону, є неправомірною та такою, що порушує права позивача на поновлення договору а викладене заперечення в поновлені договору не є юридично допустимим з огляду на фактичну відсутність обставин, якими мотивовано таке рішення. Частиною 11 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. При встановлених обставинах, позовні вимоги про визнання незаконним рішення, викладеного в листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 06 червня 2018 року № М-6404/0-3888/0/17-18, щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі від 29 грудня 2011 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, державна реєстрація у відділі Держкомзему у Устинівському районі 29 грудня 2011 року, за №352580004000585 підлягають задоволенню, як обгрунтовані. Відповідно до положень п.10 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (п.г ч.3 ст.152 ЗК України). Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ст.21 ЦК України). Таким чином, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичних та юридичних осіб. Судовим рішенням Європейського Суду з прав людини від 26 березня 2013 року у справі Рисовський проти України, Європейський Суд зауважив, що державні органи, які не впроваджують або недотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Відповідно до вимог ст.33 Закону України «Про оренду землі» та ЦК України договір поновлюється на тих самих умовах.
При встановлених обставинах, позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним рішення щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі підлягають задоволенню, як обгрунтовані.
Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача. Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати незаконним рішення, викладене в листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 06 червня 2018 року за №М-6404/0-3888/0/17-18, щодо відмови в укладанні додаткової угоди до договору оренди землі від 29 грудня 2011 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_2, державна реєстрація у відділі Держкомзему у Устинівському районі 29 грудня 2011 року, за №352580004000585. Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 29 грудня 2011 року, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_2, державна реєстрація у відділі Держкомзему у Устинівському районі 29 грудня 2011 року за №352580004000585, з урахуванням всіх змін і доповнень, які були чинними до моменту поновлення договору, в редакції, згідно положень п.1 додаткової угоди: «Відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі», Орендодавець та Орендар домовилися поновити на десять років, а саме з 29 грудня 2021 року до 29 грудня 2031 року строк дії договору оренди землі, укладеного між Устинівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, у відділі Держкомзему у Устинівському районі 29 грудня 2011 року за №352580004000585; всі інші умови договору оренди землі залишаються незмінними; ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі і підлягає виконанню сторонами з моменту її укладення.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на користь ОСОБА_2 відшкодування судового збору в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повний текст рішення суду не був вручений у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому копії рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Апеляційного суду Кіровоградської області. До приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із новою редакцією ЦПК України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через суд першої інстанції, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судом за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією ЦПК України. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги суд першої інстанції повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Устинівського районного суду
Кіровоградської області І. А. Годованець