
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 листопада 2018 року м. Слов’янськ Єд. унік. № 243/10576/18
Провадження № 3/243/3217/2018
Суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області Мінаєв І.М., розглянувши матеріали, які надійшли зі Слов’янського ВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, громадянина України, який не працює, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП),-
ВСТАНОВИВ:
16 жовтня 2018 року о 15-20 год. у м. Слов’янськ по вул. Доватора в районі буд. 1, ОСОБА_1 керував мопедом Ventus Storm без державного номеру з явними ознаками алкогольного сп’яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова. Від проходження медичного огляду у медичному закладі, з метою встановлення стану сп’яніння та використання алкотестеру «Драгер 6810» на місці зупинки транспортного засобу, відмовився у присутності двох понятих.
Своїми діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить корінець поштового відправлення (а.с.11).
Провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії БД № 263687 від 16.10.2018 року, відповідно до якого 16 жовтня 2018 року о 15-20 год. у м. Слов’янськ по вул. Доватора в районі буд. 1, ОСОБА_1 керував мопедом Ventus Storm без державного номеру з явними ознаками алкогольного сп’яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова. Від проходження медичного огляду у медичному закладі, з метою встановлення стану сп’яніння та використання алкотестеру «Драгер 6810» на місці зупинки транспортного засобу, відмовився у присутності двох понятих; (а. с. 2)
-поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 16.10.2018 року, відповідно до яких 16.10.2018 року в їх присутності ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку; (а. с. 3,4)
-карткою обліку адміністративного правопорушення від 24.10.2018 року, відповідно до якої ОСОБА_1 вже притягався до адміністративної відповідальності за ч. 3 ч. 1-2 ст. 130 КУпАП двічі протягом року; (а. с. 5-6)
Відповідно до п. 2.5 Правил Дорожнього Руху України, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп’яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Диспозиція ч. 3 ст. 130 КУпАП дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до матеріалів справи у ОСОБА_1 з'ясовано наявність явних ознак алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова). Від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку в медичному закладі відмовився у присутності двох свідків.
Відповідно до вимог частин другої, третьої статті 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
ОСОБА_1 на вимогу працівника поліції відмовився проходити медичний огляд в закладі охорони здоров’я, про що свідчать пояснення свідків, які вони давали на місці події.
За правилами статті 268 КУпАП справу про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення справи. Частиною 2 цієї статті не передбачена обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 неодноразово викликався у судові засідання призначені на 06 листопада 2018 року, 15 листопада 2018 року. Судова повістка про виклик до суду на 06 листопада 2018 року направлялася йому за адресою місця проживання та була ним отримана, однак до суду правопорушник не з'явився ( а.с. 11).
З огляду на те, що особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, повістки про виклик до суду отримала, була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, про час та місце розгляду справи повідомлена, не вживала заходів для явки до суду, не подавала письмових заперечень проти протоколу, її поведінка свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Крім того, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Так, у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року Європейський Суд з прав людини наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Крім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, враховуючи безпідставне умисне затягування правопорушником справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП). Стаття 268 КУпАП не містить заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП без обов’язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Таким чином, провина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, доведена у повному обсязі, права правопорушника судом не порушені.
Обставин, що пом’якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 263687 від 16.10.2018 року, ОСОБА_1, посвідчення водія не має. (а. с. 2)
Відповідно до роз’яснень, викладених у постанові Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» вбачається, що позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 121, ч. 4 ст. 122, ст. 1222, ч. 3 ст. 123, ст. 124 і ст. 130 КУпАП. Суди не вправі застосовувати його тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
Враховуючи вищевикладене, особу правопорушника, офіційно не працює, хоча є працездатним, пенсійного віку не досяг, після вчинення попереднього адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 3 КУпАП, на шлях виправлення не став, продовжує порушувати Правила дорожнього руху України, вважаю, що ОСОБА_1 слід призначити покарання у вигляді штрафу на користь держави в сумі 40800,00, без позбавлення права керування транспортним засобом, оскільки ОСОБА_1 посвідчення водія не має. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 401 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 352,40 грн.
На підставі викладеного та керуючись ч. 3 ст. 130, ст. ст. 16, 283, 284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в сумі 40800,00 грн. (сорок тисяч вісімсот грн. 00 коп.), який перерахувати на р/р: 31112149005001, отримувач Донецьке УК/Дон.Обл./ 21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38033949, банк отримувача ГУ ДКСУ у Донецькій області, код банку отримувача (МФО) 899998, без позбавлення права керування транспортним засобом.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, на користь держави на р/р 31211256026001 у ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код банку отримувача 899998, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір у розмірі 352 гривень 40 копійок (триста п’ятдесят дві гривні 40 копійок).
Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Строк пред’явлення виконавчого документа до виконання – 3 (три) місяці.
Суддя
Слов’янського міськрайонного суду ОСОБА_4