
Лебединський районний суд Сумської області
Справа № 580/2060/17
Номер провадження 2-р/580/6/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" листопада 2018 р. Лебединський районний суд Сумської області
в складі: головуючого - судді Стеценко В. А.,
при секретарі – Радковській О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лебедині заяву Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про роз'яснення рішення суду у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 – представника ОСОБА_2 до Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, треті особи – Товариство з обмеженою відповідальністю «Лебединський районний землевпорядний центр», ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування рішень сільської ради, визнання недійсними державних актів на право приватної власності на земельні ділянки та скасування державної реєстрації земельних ділянок;
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Лебединського районного суду від 31.05.2018 року, ухваленим у справі за позовною заявою ОСОБА_1 – представника ОСОБА_2 до Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, треті особи – Товариство з обмеженою відповідальністю «Лебединський районний землевпорядний центр», ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування рішень сільської ради, визнання недійсними державних актів на право приватної власності на земельні ділянки та скасування державної реєстрації земельних діляноквимоги представника позивача були задоволені в повному обсязі, визнано незаконним та скасовано рішення тридцять другої сесії п’ятого скликання Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області (позачергової) від 12.10.2009 року «Про безоплатну передачу земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_5»; визнано незаконним та скасовано рішення тридцять другої сесії п’ятого скликання Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області (позачергової) від 12.10.2009 року «Про безоплатну передачу земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_4; визнано недійсним та скасовано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 536716, виданий на ім’я ОСОБА_4; визнано недійсними та скасовано Державні акти на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 536717, серії ЯЛ № 536718, серії ЯЛ № 536719, видані на ім’я ОСОБА_5; скасованои державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельних ділянок:
- з кадастровим номером 5922981200:01:001:1385, що розташована по вул. Космонавтів - 4 в с. Будилка Лебединського району Сумської області, площею 0,1019 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;
- з кадастровим номером 5922981200:01:001:0387, що розташована по вул. Космонавтів - 4/1 в с. Будилка Лебединського району Сумської області, площею 0,0285 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
- з кадастровим номером 5922981200:01:001:1387, що розташована по вул. Космонавтів - 4/1 в с. Будилка Лебединського району Сумської області, площею 0,0068 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;
- з кадастровим номером 5922981200:01:001:1386, що розташована по вул.
Космонавтів - 4/1 в с. Будилка Лебединського району Сумської області, площею 0,0292 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
21.08.2018 року представник ГУ Держгеокадастру у Сумській області звернулася до суду з заявою про роз’яснення ухваленого рішення, яке є незрозумілим особам, які беруть участь справі, так як відповідні нормативно – правові акти не передбачають рішення суду як підставу для скасування державної реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі.
В судове засідання представник ГУ Держгеокадастру не з»явилася, про дату, час і місце розгляду справи була сповіщена належним чином.
Представник позивача надала суду письмове пояснення, в якому проти роз»яснення судового рішення не заперечила, просила розглянути клопотання за її відсутності.
Інші учасники справи в судове засідання не з'явилися, хоча повідомлялися про його час і місце належним чином. Їх неявка не перешкоджає розгляду питання про роз'яснення рішення.
В зв»язку з тим, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
У відповідності до ст. 271 ЦПК України, за заявою учасників справи, державного виконавця суд роз?яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.
Вивчивши заяву про роз’яснення судового рішення та матеріали справи, суд вважає, що представник ГУ Держгеокадастру звернулася за роз»ясненням механізму виконання судового рішення, ухваленого 18.07.2018 року, оскільки питань щодо роз»яснення самого змісту судового рішення в заяві представника ГУ Держгеокадастру не викладено.
При цьому суд бере до уваги нижчевикладені обставини:
Згідно із ч. 4 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Згідно положень ч. 4 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Захист земельних прав - це передбачені законом способи охорони цих прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб'єктивних земельних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту земельних прав наведено у частині третій статті 152 ЗК України.
Під час розгляду цивільної справи стороною позивача було доведено, що внаслідок передачі у приватну власність третім особам частини земельної ділянки, на якій розташований їх спільний житловий будинок з надвірними будівлями були порушені права позивача ОСОБА_2, поскільки межі ділянок ОСОБА_4 та ОСОБА_6 (спадкоємиця ОСОБА_3 М.) не співпадають з місцезнаходженням стін будинку, які розташовані між квартирами співвласників і частини їх земельних ділянок знаходяться під територією квартири ОСОБА_2, тобто частина житла, яке належить позивачу перебуває на землі третіх осіб.
Підставами для скасування реєстрації зазначених в рішенні суду від 31.05.2018 року земельних ділянок та скасування в Державному земельному кадастрі кадастрових номерів цих земельних ділянок є визнання недійсними та скасування правовстановлюючих документів на земельні ділянки: рішення тридцять другої сесії п’ятого скликання Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області (позачергової) від 12.10.2009 року «Про безоплатну передачу земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_5»; рішення тридцять другої сесії п’ятого скликання Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області (позачергової) від 12.10.2009 року «Про безоплатну передачу земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_4»; державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №536716, виданого на ім’я ОСОБА_4; державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 536717, серії ЯЛ № 536718, серії ЯЛ № 536719, виданих на ім’я ОСОБА_5.
Державна реєстрація земельної ділянки це внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст. 1 ЗУ «Про державний земельний кадастр»).
Відповідно Закону України «Про державний земельний кадастр» підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є, зокрема, невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини (частина шоста статті 24 Закону України «Про державний земельний кадастр»).
Питання виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру регулюється ст. 37 Закону України «Про державний земельний кадастр» та пунктами 138-161 Порядку № 1051.
Виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду (ч. 5 ст. 37 ЗУ «Про Державний земельний кадастр»).
Згідно п. п. 1.4, 1.6 Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення Державного реєстру земель, затвердженого вказівкою Державного комітету України по земельних ресурсах №12 від 20.03.2002 року, чинного на момент присвоєння кадастрових номерів спірним земельним ділянкам, - кадастровий номер земельної ділянки - це унікальний на території України код, який присвоюється кожній земельній ділянці з метою її ідентифікації і залишається незмінним на протязі всього часу фізичного та юридичного існування земельної ділянки як єдиного цілого.
При цьому, згідно вимог ст. 16 Закону кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі і може бути скасований лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Тобто, єдиною підставою для скасування кадастрового номеру згідно ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» є скасування державної реєстрації земельної ділянки.
В п. 4, п. 5 Порядку № 1051 визначено, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр. Функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держгеокадастром за погодженням з Мінагрополітики державне підприємство, яке належить до сфери управління Держгеокадастру.
До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про державний земельний кадастр» та цим Порядком.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про державний земельний кадастр» державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
В той же час, втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Під втручанням у діяльність Державного кадастрового реєстратора розуміється прямо не передбачена законодавством дія будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань, яка стосується здійснення Державним кадастровим реєстратором повноважень, визначених Законом України «Про державний земельний кадастр» та цим Порядком.
Аналогічні приписи містить і ч. 6, ч. 7 ст. 9 Закону України «Про державний земельний кадастр».
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява представника ГУ Держгеокадастру про роз»яснення судового рішення, ухваленого 18.07.2018 року не підлягає до задоволення, так як в судовому засіданні було встановлено, що його зміст є зрозумілим особам, які беруть участь в справі і питань, які б стосувалися цього змісту в заяві про роз»яснення не викладено.
Щодо питань, які стосуються механізму виконання судового рішення, суд враховує вищевказані приписи Закону України «Про державний земельний кадастр» і не може перебирати на себе повноваження іншого державного органу та надавати ГУ Держгеокадастру вказівки щодо способу дій, механізму застосування та найменувань нормативно – правових актів, які забезпечують можливість виконання судового рішення, яке набрало чинності.
Тому суд вважає необхідним в задоволенні заяви представника ГУ Держгеокадастру щодо роз»яснення судового рішення відмовити.
На підставі вище наведеного, керуючись ст. ст. 259-260, ч. 1 ст. 271 ЦПК України;
В И Р І Ш И В:
В задоволенні заяви Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про роз'яснення рішення Лебединського районного суду у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 – представника ОСОБА_2 до Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, треті особи – Товариство з обмеженою відповідальністю «Лебединський районний землевпорядний центр», ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування рішень сільської ради, визнання недійсними державних актів на право приватної власності на земельні ділянки та скасування державної реєстрації земельних діляноквідмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15-ти днів з дня її проголошення.
Суддя В. А. Стеценко