Рішення № 77860760, 07.11.2018, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
459/1377/18
Номер документу
77860760
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 459/1377/18

Провадження № 2/459/677/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2018 року Червоноградський міський суд Львівської області

в складі: головуючого - судді Новосада М.Д.

з участю: секретаря судових засідань Чухно Т.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Червонограді цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області до ОСОБА_2 про повернення надмірно виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, у якому просить стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області суму надмірно виплачених коштів у розмірі: 23239, 50 грн. державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям; 21232, 14 грн. допомоги одиноким матерям. Свій позов мотивує тим, що відповідач перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, призначеної відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (із змінами) та допомоги одиноким матерям, призначеної відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (із змінами). На підставі поданих заяв та відповідних документів ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу на період з 01.02.2017 року по 31.07.2017 року та з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року. Актом перевірки від 26.02.2018 року № 42, виявлено, що ОСОБА_2 в період 2016-2017 р.р., отримала винагороду з ТзОВ Клініка репродукції людини «Альтернатива», згідно Договору цивільно-правового характеру за надані послуги, яка підлягала оподаткуванню, про що вона не повідомила управління. В результаті приховання ОСОБА_2 факту отримання доходу їй було надмірно виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на суму 23239, 50 грн. та допомогу одиноким матерям на суму 21232, 14 грн. за період з 01.02.2017 року по 28.02.2018 року. 28.02.2018 року відповідачу надіслано повідомлення № 1060/1-9 про необхідність повернення коштів. Однак кошти на рахунок управління не поступили. В режимі усного спілкування ОСОБА_2 відмовилась повертати переплату.

Ухвалою від 18.05.2018 року провадження у даній справі відкрито та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

31.08.2018 року в судовому засіданні за згодою сторін винесено протокольну ухвалу про розгляд справи за правиласми загального позовного проваджнння та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

31.08.2018 року підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду по суті на 01.10.2018 року.

Справа призначалась до судового розгляду на 01.10.2018 року, розгляд справи відкладався у звязку із неявкою відповідача на 07.11.2018 року.

Сторони у судове засідання не з'явились.

Представник позивача 07.11.2018 року подав заяву про розгляд справи у їх відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання повторно не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заяв, клопотань та відзиву не подав.

Враховуючи, що в справі наявно достатньо матеріалів, які свідчать про права і взаємовідносини сторін, суд вважає, що заслуховувати їх особисті пояснення потреби немає, а тому розгляд справи слід провести у відсутності сторін та відповідно до ст.247 ЦПК України, без фіксування судового процесу.

Оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до абз.2 ст.1, ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» №1768-III, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно п.п.6,14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до копії рішення Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області від 20.12.2016 року на підставі заяв та відповідних документів відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на період з 01.02.2017 року по 31.07.2017 року та з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року.

Відповідно до ч. 1 ст.18-1, ч. 2 ст.22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми», Право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька(матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. N 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п.5.20 вищевказаної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

Як вбачається із копій рішень Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області від 24.02.2017 року, 19.09.2017 року на підставі заяв та відповідних документів відповідачу призначено допомогу сім'ям з дітьми (допомога одиноким матерям) на період з 01.02.2017 року по 31.07.2017 року та з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року.

Згідно із копією акту проведення перевірки правильності інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги від 26.02.2018 року № 42, проведеної управлінням праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради, виявлено, що ОСОБА_2 в період 2016-2017 р.р., отримала винагороду з ТзОВ клініка репродукції людини «Альтернатива», згідно Договору цивільно-правового характеру за надані послуги, яка підлягала оподаткуванню, про що вона не повідомила управління.

Із матеріалів справи, а саме: листа ТзОВ Клініка репродукції людини «Альтернатива» №25 від 15.02.2018 року убачається, що ОСОБА_2 було надано винагороду згідно Договору цивільно-правового характеру за надані послуги, а саме: 02.09.2016 року - 11000 грн.; 13.01.2017 року - 11000 грн.; 25.03.2017 року - 10000 грн.; 10.05.2017 року - 13000 грн.; 25.07.2017 року - 13000 грн.

Відповідно до рішення управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради від 26.02.2018 р. про стягнення переплати, у ОСОБА_2 виникла переплата по виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.02.2017 року по 28.02.2018 року в сумі 23239, 50 грн.

Згідно рішення управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради від 26.02.2018 р. про стягнення переплати, у ОСОБА_2 виникла переплата по виплаті допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.02.2017 року по 28.02.2018 року - 401087 в сумі 9182, 40 грн., за період з 01.02.2017 року по 28.02.2018 року - 400687 в сумі 12049, 74 грн.

Позивач звертався до відповідача з приводу повернення надміру виплачених коштів, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, що підтверджується листом від 28.02.2018 року, однак на даний час кошти не сплачені.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що відповідачем приховано відомості, що вплинули на встановлення права на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та на допомогу на дітей одиноким матерям, внаслідок чого остання безпідставно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.02.2017 року по 28.02.2018 року в сумі 23239, 50 грн. та допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.02.2017 року по 28.02.2018 року - в загальній сумі 21232, 14 грн., а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 12,13, 81, 141, 259, 263-265, 273, 279, 354 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, НОМЕР_1) в користь Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області (25258142, вул.Сокальська,1, м.Червоноград, 25258142) 23239 (двадцять три тисячі двісті тридцять дев'ять) грн. 50 коп. надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та 21232 (двадцять одна тисяча двісті тридцять два) грн. 14 коп. надмірно виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь Державної судової адміністрації України 704, 80 грн. судового збору.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07.11.2018 року.

Суддя: М. Д. Новосад