
Справа № 1540/4487/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Орленко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Державного підприємства “Одеський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України” до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення –рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство “Одеський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України” звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0019911409 від 18.05.2018р.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що не погоджується із податковим повідомленням – рішенням Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0019911409 від 18.05.2018р., посилаючись на те, що згідно підпункту 197.1.16 п.197.1 ст.197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування податку на додану вартість операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень. При цьому, позивач зазначив про те, що ГУ ДФС в Одеській області не виявлено і не відображено в акті перевірки інформації щодо існування будь-яких укладених договорів між ДП«Одесзалізничпроект» та ПАТ «Укрзалізниця», які підтверджували б факт безоплатної передачі майна, постачання, продаж (реалізацію) товарів і таким чином не доведено можливість віднесення даної операції до критеріїв підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України. У зв'язку з чим, на думку позивача, висновок відповідача щодо порушення пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України є необгрунтованим і безпідставним, а ДП «Одесзалізничпроект» не здійснено заниження податку на додану вартість.
Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 10.09.2018р. відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог ДП“Одеський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України” з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 25.09.2018р., зазначивши що обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з податку на додану вартість відповідно до пункту 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України виникає у платника податку у разі, якщо придбані товари/послуги та/або необоротні активи призначаються для використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях (у тому числі операціях, звільнених від оподаткування ПДВ) або не в господарській діяльності такого платника податку незалежно від того, чи при придбанні таких товарів/послуг суми ПДВ включалися до складу податкового кредиту, чи ні. При цьому, відповідач вважає, що у порушення частини 3 ст.107 Цивільного кодексу України, ст.7. Закону України від 12.07.2001р. 2658-ІІІ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", п. 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», п.12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000р. № 419, п.6,7 Положення про інвентаризацію активів та зов'язань, затвердженого наказом Мінфін, від 02.09.2014р. № 879, при передачі майна, придбаного за період з 01.08.2014р. по 30.11.2015р., іншій юридичній особі (ПАТ "Українська залізниця"), не дотримано встановлений порядок припинення юридичної особи шляхом злиття: передавальний акт не затверджено Міністерством інфраструктури України (представник засновника - держави, яка прийняла рішення про припинення ДП «Одесзалізничпроект»); майно передано від однієї юридичної особи до іншої, а не засновнику-державі в особі Кабінета Міністрів; не проведена обов'язкова суцільна інвентаризація всіх видів зобов'язань та всіх активів підприємства; не проведена обов'язкова оцінка майна. У зв'язку з цим, вказана передача майна не відноситься до операцій з реорганізації юридичних осіб та відповідно підпадає під дію п.196.1.7 п.196.1 ст.197 Податкового кодексу України, як таких, що не є об'єктом оподаткування. У порушення п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України підприємством не визначено податкові зобов'язання з ПДВ по товарам та оборотним активам, придбаним для використання в: податковуваних операціях, які почали використовуватися в неоподатковуваних операціях, в результаті цього занижено ПДВ у розмірі 60308 грн. за грудень 2015 року, що, на думку відповідача, свідчить про правомірність прийняття податкового повідомлення - рішення від 18.05.2018 р. №0019911409.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23.02.2012р. № 4442-VІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 25.06.2014р. №200, наказу Міністерства інфраструктури України від 09.07.2014р. № 301 «Про заходи щодо реорганізації Укрзалізниці та установ залізничного транспорту загального користування та інші заходи щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. №200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015р. №735 «Питання публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» ДП«Одесзалізничпроект», розпочато процедуру по передачі майна, яке обліковувалось на балансі ДП «Одесзалізничпроект» до ПАТ «Українська залізниця».
Наказом Державного підприємства “Одеський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України” №92 від 14.07.2014р. утворено комісію з реорганізації державного підприємства ДП “Одеський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України”(а.с.36).
У період з 22.01.2018 р. по 09.02.2018р. Головним управлінням ДФС в Одеській області проведена позапланова виїзна документальна перевірка Державного підприємства “Одеський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України” (далі-ДП «Одесзалізничпроект») з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 10.11.2015р. по 21.01.2018р., податку на прибуток та частини чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету за період з 01.01.2015р. по 21.01.2018р., єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 10.11.2015р. по 21.01.2018 р., за результатами якої складено акт від 16.02.2018р. №283/15-32-14-09/01097199 (а.с.85-94).
ДП «Одесзалізничпроект», не погоджуючись із висновками вказаного акту перевірки від 16.02.2018р., звернувся до ГУ ДФС в Одеській області із запереченнями на акт документальної позапланової виїзної перевірки від 16.02.2018р. №283/15-32-14-09/01097199 (а.с.95-97).
У період з 19.04.2018 р. по 25.04.2018р. Головним управлінням ДФС в Одеській області проведена позапланова виїзна перевірка ДП «Одесзалізничпроект» за період з 10.11.2015р. по 11.12.2017р. з питань, що стали предметом оскарження, за результатами якої складено акт перевірки від 04.05.2018р. №966/15-32-14-09/01097199 (а.с.98-105).
ДП «Одесзалізничпроект», не погоджуючись із актом перевірки від 04.05.2018р. №966/15-32-14-09/01097199 звернувся до ГУДФС в Одеській області із запереченнями на акт документальної позапланової виїзної перевірки ДП «Одесзалізничпроект» (а.с.106-108).
На підставі висновків акту перевірки ГУ ДФС в Одеській області від 04.05.2018р. №966/15-32-14-09/01097199 були прийняті податкові повідомлення-рішення від 18.05.2018р.: №0019911409, №0019921409, №0019931409.
ДП «Одесзалізничпроект», не погоджуючись із прийняттям вказаних податкових повідомлень-рішень від 18.05.2018р.: №0019911409, №0019921409, №0019931409 звернувся до Державної фіскальної служби України із скаргою на податкові повідомлення –рішення (а.с.111-113).
Рішенням Державної фіскальної служби України від 02.08.2018р. №25363/6/99-99-11-01-01-25 скасовано податкові повідомлення –рішення ГУ ДФС в Одеській області від 18.05.2018р. №0019921409, №0019931409. Податкове повідомлення –рішення ГУ ДФС в Одеській області від 18.05.2018р. №0019911409 залишено без змін (а.с.116-118).
ДП «Одесзалізничпроект», не погоджуючись із прийняттям податкового повідомлення –рішення ГУ ДФС в Одеській області від 18.05.2018р. №0019911409, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 67124,00грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 31858,00грн.(а.с.109), звернувся до суду із цим позовом.
При цьому, як свідчать матеріали справи, оскаржене податкове повідомлення – рішення прийняте відповідачем у зв'язку із встановленими під час проведеної перевірки порушення позивачем п.198.5,198.6 ст.198 Податкового кодексу України в частині заниження податку на додану вартість на суму 67124,00грн. Так, перевіркою було встановлено, що позивачем не визначено податкові зобов'язання з податку на додану вартість по товарам та оборотним активам, які почали використовуватися у неоподатковуваних операціях за грудень 2015 року. Податковим органом було обгрунтовано такий висновок тим, що при передачі майна, придбаного за період з 01.08.2014р. по 30.11.2015р. іншій юридичній особі - ПАТ «Українська залізниця», не дотримано встановлений порядок припинення юридичної особи шляхом злиття: передавальний акт не затверджено Міністерством інфраструктури України як представником засновника – держави, яка прийняла рішення про припинення ПАТ«ОДЕСЗАЛІЗНИЧПРОЕКТ»; майно передано від однієї юридичної особи до іншої, а не засновнику – державі в особі Кабінета Міністрів України; не проведена обов'язкова суцільна інвентаризація всіх видів зобов'язань та всіх активів підприємства; не проведена обов'язкова оцінка майна. За таких обставин відповідач вважає, що вказані операції з передачі позивачем майна не відносяться до операцій з реорганізації юридичних осіб та не підпадає під дії п.п.196.1.7 п.196.1 ст.196 Податкового кодексу України. А тому, відповідач вважає, що позивач повинен був відповідно до п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України визначити податкові зобов'язання з податку на додану вартість по товарам та оборотним активам, придбаним для використання в оподатковуваних операціях, які почали використовуватись в неоподатковуваних операціях.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень п. 198.5. ст. 198 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема,: в неоподатковуваних операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
При цьому, п.п. 14.1.13. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що безоплатно надані товари, роботи, послуги: а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів; б) роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості; в) товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.
Підпунктом 197.1.16. п. 197.1 ст.197 Податкового кодексу України визначено, що звільняються від оподаткування операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень. Норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень, та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб'єкти операції платниками податку.
Як встановлено судом під час з'ясування офіційних обставин справи та не спростовано відповідачем, між ПАТ «Українська залізниця» та ДП «Одесзалізничпроект» договори, підтверджуючі факт безоплатної передачі майна, постачання чи продаж товарів, не укладались.
Натомість, 03.08.2015р. між головою та членами комісії з утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», створеної згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. №200 та головою і членами комісії з реорганізації юридичної особи ДП «Одесзалізничпроект» складено передавальний акт, затверджений Міністром інфраструктури України від 18.08.2015р. Згідно вказаного акту правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обов’язків ДП «Одесзалізничпроект» після його реорганізації шляхом злиття переходить до ПАТ «Українська залізниця» (а.с.134-137).
01.12.2015р. між головою та членами з реоганізації юридичної особи ДП «Одесзалізничпроект» та членами правління «Укрзалізниця» укладено заключний передавальний акт від 01.12.2015р. (а.с.58-59). Вказаний акт складено про те, що одна сторона передала, друга сторона прийняла майно станом на 30.11.2015р., що включає зміни, що сталися з 31.07.2014р. по 30.11.2015р., правонаступництво щодо якого, у тому числі усіх прав та обов’язків, переходить до ПАТ «Українська залізниця».
Наказом ДП «Одесзалізничпроект» від 30.11.2015р. прийнято рішення з 01.12.2015р. трудовий договір з працівниками ДП «Одесзалізничпроект» продовжити в Одеському відділенні філії «Проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту «Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця»(а.с.166).
Таким чином, ДП «Одесзалізничпроект» реорганізовано шляхом злиття з ПАТ«Українська залізниця».
Враховуючи викладене та те, що передане в результаті реорганізації майно за заключним передавальним актом від 01.12.2015р. оподаткуванню податком на додану вартість не підлягає, суд приходить до висновку, що висновки Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про заниження податку на додану вартість, є помилковими.
Таким чином, позовні вимоги ДП «Одесзалізничпроект» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення №0019911409 від 18.05.2018р. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з платіжного доручення №212 від 09.08.2018р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 1762,00грн.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Державного підприємства “Одеський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України”, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з Головного управління ДФС в Одеській області на користь позивача 1762,00грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства “Одеський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України”-задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0019911409 від 18.05.2018р.
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, м.Одеса, вул. Семінарська, 5) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного підприємства “Одеський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України” (код ЄДРПОУ 01097199, м.Одеса, вул.Заньковецької 19) сплачений судовий збір у сумі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 14.11.2018р.
Суддя К.О. Танцюра
.