Рішення № 77856070, 12.11.2018, Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
12.11.2018
Номер справи
179/1568/18
Номер документу
77856070
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

179/1568/18

2/179/807/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2018 року смт. Магдалинівка

Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Кошлі А.О.

за участю:

секретаря судового засідання Бондар О.В.,

представника позивача – ОСОБА_1

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (далі-позивач) звернулося до Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області з позовом до ОСОБА_2 (далі-відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача суму в розмірі 13208,17 грн. не облікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач є споживачем природного газу за адресою: с. Грабки, вул. Центральна, 7. 03.04.2017 року працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» за вказаною адресою було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника, про що було складено акт про порушення № 01151698/118 про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, який підписано відповідачем. Після демонтажу лічильника та проведеної в присутності відповідача експертизи встановлено наявність в корпусі ЗВТ отвору, що дає можливість зупинити обліковий механізм, що є порушенням Кодексу газорозподільних систем. 26.04.2017 року на засіданні комісії по розгляду акту про порушення Кодексу газорозподільних систем № 118 від 03.04.2017 року прийнято рішення про задоволення акту про порушення та складено акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу і його вартості на загальну суму 13208,17 грн., чим заподіяно збитки на вказану суму. Враховуючи те, що сума збитків відповідачем добровільно не сплачена, просить стягнути її в судовому порядку.

04.09.2018 року відповідачем подано відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог з тих підстав, що виявлення отвору в газовому лічильнику не свідчить про факт втручання в роботу його механізму, вказаний факт не було встановлено. У вказаному домоволодінні приживає з 2011 року там вже був встановлений даний лічильник, його повірка проводилась 04.06.2013 року та встановлення 06.06.2013 року, працівники позивача регулярно перевіряли лічильник та газові прибори, жодних претензій з їх боку не було.

20.09.2018 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що дійсно лічильник проходив повірку в 2013 році та був встановлений 06.06.2013 року, 03.04.2017 року за адресою відповідача було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу про що було складено відповідний акт, підписаний споживачем газу без зауважень. 06.04.2017 року в присутності споживача був демонтований газовий лічильник для проведення експертизи, яку було проведено 07.04.2017 року за участю відповідача. Експертизою встановлено, що в копусі ЗВТ присутній отвір в обліковому механізмі, що дає можливість зупинити обліковий механізм, згідно висновку комісії виявлено несанкціоноване втручання в роботу ПГЛ.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не прибув

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

ОСОБА_2, рахунок НОМЕР_1 є споживачем природного газу за адресою с. Грабки, вул. Центральна, 7, зазначено договір про надання послуг з газопостачання від 15.08.2011 року.

03.04.2017 року працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» складено акт про порушення № 01151698/118 відповідно до якого за адресою с. Грабки, вул. Центральна, 7 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, який було підписано споживачем без зауважень.

06.04.2017 року складено акт (протокол) про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Надано повідомлення про припинення газопостачання (розподілу) природного газу побутовому споживачу ОСОБА_2 за адресою с. Грабки, вул. Центральна, 7 з 09:00 год. 10.04.2017 року.

07.04.2017 року складено акт № 40 експертизи лічильника газ, згідно якого комісією за участі споживача проведено експертизу лічильнику газу NPM типу G 4, виробник ЗАО «Газдевайс» РФ, заводський № 1225547, покази 23730 м.3, рік випуску 2004, який знято 06.04.2017 року, особистий рахунок НОМЕР_1. Встановлено: цілісність заводської пломби та повірчого тавра – ціла; відповідність місць фактичного розташування пломб – відповідає; цілісність відлікового механізму та корпусу ЗВТ – отвір в обліковому механізмі, що дає можливість зупинити обліковий механізм. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу ПГЛ згідно пункту 6.4.1 Р50-071-98 та пункту 1.3 даного акту експертизи. Рекомендована заміна на новий лічильник газу для подальшої його експлуатації.

26.04.2017 року складено акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу і його вартості для споживача ОСОБА_2, всього донараховано газу 1432,32 м.3 на суму – 13208,17 грн.

Частиною 3 статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Статтею 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з ч.ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як вбачається з положень ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг з газопостачання здійснюється на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року, яким визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до норм ч. 1-2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є вчинення дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Закон України «Про ринок природного газу» визначає наступних суб'єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи; оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

З матеріалів справи вбачається, що у спірних правовідносинах позивач має статус оператора газорозподільної системи (згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газородподільних систем, оператор ГРМ - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління), а відповідач - статус споживача (згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газородподільних систем, споживач природного газу - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу).

Відповідач використовувала природній газ за місцем проживання .

Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Відповідно ч. 1 Розділу 11 Кодексу, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об’єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об’ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до пунктів 2, 3, 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Отже, відповідач був обізнаний про факт виявлення порушення (акти підписані особисто), про розмір збитків, отримав копії всіх документів, якими був встановлений факт порушення, не подав до вказаних документів жодних зауважень чи заперечень, не оскаржив складені за результатом їх виявлення документи в установленому законом порядку, а навпаки під час складання актів погодився із їх змістом.

Позивачем дотримана процедура щодо виявлення порушення, фіксування виявленого порушення, вказані документи повністю узгоджуються між собою, і підстав піддавати їх сумніву суд не вбачає.

Факт наявності в лічильнику отвору в обліковому механізмі, що дає можливість зупинити обліковий механізм підтверджено актом експертизи № 40. Належних та обґрунтованих спростувань відповідачем не надано.

Враховуючи вищенаведене, факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника, що знаходиться за адресою: с. Грабки, вул. Центральна, 7, підтверджено належними та допустимими доказами, викладені в них відомості відповідачем не оскаржені ані в судовому порядку, ані під час їх розгляду комісією, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу в розмірі 1432,32 м.3 підлягають задоволенню. Об’єм донарахованого газу здійснено відповідно до положень Кодексу ГРС.

Водночас, стосовно вартості визначеної в розмірі 13208,17 грн., суд зазначає, що з 01 червня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 187 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» (опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 31.03.2017 № 61), а також постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2017 № 494 «Про скасування деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 27.04.2017 № 79), роздрібна ціна газу для побутових споживачів природного газу становить 6,9579 грн. за 1 куб.м., тоді як при розрахунку визначено вартість 8,767044 грн., 8,557320 грн., 9,386520 грн., 9,62172 грн. за м.3., вказані суми жодним чином не обґрунтовані.

Судом враховується те, що згідно вимог Кодексу ГРС передбачено, що вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу, напротивагу цьому суд виходить з того, що ч. 5 ст. 177 ЦПК України передбачено, що позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Оскільки позивачем не надано жодних доказів на підтвердження обґрунтованості заявленого розрахунку, в частині що стосується ціні газу, суд використовує загальнодоступну інформацію для її визначення, яка встановлена державою.

Враховуючи викладене, виходячи із засад справедливості, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та , стягненню з відповідача підлягає сума в розмірі 9965,94 грн., 1432,32 м.3х6,9579 грн. за 1 куб.м.

На підставі ст. 141 ЦПК України, із відповідача на користь позивача також необхідно стягнути сплачений останнім при подачі позовної заяви судовий збір у розмірі 1329,43 грн.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 19, 76-83, 137, 141, 263-265, 274-279, 274, 280 289 ЦПК України суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу – задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (51142, с. Грабки, вул. Центральна, 7, Магдалинівського району, Дніпропетровської області ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПО 03340920, р/р НОМЕР_3 у АБ «Кліринговий Дім» (м. Київ), МФО 300647) суму в розмірі 9965,94 грн. (дев'ять тисяч дев’ятсот шістдесят п’ять гривень 94 коп.) вартості не облікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (51142, с. Грабки, вул. Центральна, 7, Магдалинівського району, Дніпропетровської області ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПО 03340920, р/р НОМЕР_3 у АБ «Кліринговий Дім» (м. Київ), МФО 300647) сплачену суму судового збору в розмірі 1329,43 грн.

В іншій частині вимог – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складене 14 листопада 2018 р.

Суддя А.О.Кошля