Рішення № 77855283, 15.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2018
Номер справи
1540/4673/18
Номер документу
77855283
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4673/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання дій протиправними щодо відмови у проведення перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

визнати дії ГУ ПФ України в Одеській області протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі заяви від 10.07.2018 р., вхід. № 1745/Л-11 та довідки від 19.06.2018 року № 14/1-674;

зобов'язати ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, з 10 липня 2017 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, а саме надбавка за виконання особливих завдань - 6154,27 грн., премія - 53532,98 грн., матеріальна допомога для оздоровлення - 674 грн., та індексація - 1735,81 грн.

зобов'язати ГУ ПФ України в Одеській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 10 липня 2017 року з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним на умовах та відповідно до діючого законодавства України.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що з 06.11.2015 року наказом ГУ МВС України в Одеській області від 04.11.2015 року № 920 о/с його звільнено зі служби в органах внутрішніх справ через хворобу. Після звільнення позивачу була встановлена третя група інвалідності та з 07 листопада 2015 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності. Проте, позивач зазначає, що для обчислення його пенсії ГУПФУ в Одеській області було застосовано розмір грошового забезпечення без врахування таких додаткових видів забезпечення, як - матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, не були враховані всі додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував за 24 місяці перед звільненням. 01.06.2018 року позивач звернувся до ГУ МВС України в Одеській області із заявою про надання довідки, в якій просив вказати суму виплат додаткових видів грошового забезпечення, які отримував ОСОБА_1 за 24 місяці перед звільненням. 22.06.2018 року позивач отримав від ЛК ГУМВС України в Одеській області відповідь із довідкою від 19.06.2018 року № 14/1-674 та 10.07.2018 року звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з дати її призначення відповідно до розміру грошового забезпечення, відображеного в довідці від/Л- 19.06.2018 року № 14/1-674. Проте, листом від 23.07.2018 року № відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для прийняття рішення щодо проведення перерахунку пенсії на підставі наданої довідки від 19.06.2018 року, оскільки необхідно звернутися до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області. Однак, з такою правовою позицією відповідача, позивач не погоджується та вважає, що відповідачем порушуються його соціальні гарантії як пенсіонера, інваліди війни, учасника АТО, учасника бойових дій.

Ухвалою суду від 13.09.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті на 09.10.2018 року.

03.10.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення, оскільки документи для перерахунку пенсії повинні надійти від уповноваженого структурного підрозділу у вигляді офіційного подання з необхідними поясненнями. На адресу ГУ ПФУ в Одеській області від ГУМВС України в Одеській області не надходила довідка від 19.06.2018 року № 14/1-674 про додаткові види грошового забезпечення, на яку посилається позивач, з відповідним поданням із поясненнями про необхідність здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки. Також, відповідач зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація грошового забезпечення до складу грошового забезпечення не входять, тому пенсія позивача з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.

09.10.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача.

02.11.2018 року від представника третьої особи надійшли письмові пояснення по суті спору, з огляду на які третя особа вважає позовні вимоги такими, що не належать до задоволення.

У судове засідання, призначене на 13.11.2018 року, сторони та третя особа не з'явилися, надали суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ч. 9 ст. 205 КАС України.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Згідно з повідомленням про призначення пенсії № 122/85 від 04.01.2016 року, ОСОБА_1 з 07.11.2015 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, призначено пенсію пор інвалідності у сумі 3283,30 грн.

Відповідно до пенсійного посвідчення НОМЕР_2 від 21.12.2016 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, як інвалід війни 2 групи.

Суд встановив, що з огляду на матеріали пенсійної справи позивача, відповідач призначив пенсію з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення, як: надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія у відповідності до довідки, що надана ГУМВС України в Одеській області відповідачу.

01.06.2018 року позивач звернувся до ЛК ГУМВС України в Одеській області із заявою про надання довідки, в якій вказати суму виплат додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував за 24 місяці перед виходом на пенсію.

Разом із відповіддю № 33/Л-298 від 22.06.2018 року позивачу надано довідку № 14/1-674 від 19.06.2018 року, в якій вказано які додаткові види грошового забезпечення отримував позивач у період з 14.05.2014 року по 06.11.2015 року.

10.07.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з дати її призначення відповідно до розміру грошового забезпечення, а саме: довідки № 674 від 19.06.2018 року.

23.07.2018 року відповідач надав відповідь позивачу за № 1745/Л-11, в якій вказав, що на підставі наданої позивачем довідки, головне управління немає можливості прийняти рішення та із зазначеного у зверненні питання необхідно звертатися до ЛК ГУМВС України в Одеській області, оскілки документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.

Згідно з ст. 1 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( в редакції, чинній станом на час призначення пенсії позивачу), особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( в редакції, чинній станом на час призначення пенсії позивачу), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приписами ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.1992 року № 393 ( в редакції, чинній станом на час призначення пенсії позивачу), пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Приписами п. 1 Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» ( в редакції, чинній станом на час призначення пенсії позивачу), передбачено встановити, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вказаною постановою передбачена виплата працівникам органів внутрішніх справ надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям, премій, допомоги на оздоровлення.

Позивач надав суду довідку № 14/1-1113 від 06.11.2018 року, з огляду на яку з отриманих позивачем за період травень 2014-листопад 2015 року додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, індексації та допомоги на оздоровлення ) утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно з ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Таким чином, зазначені додаткові види грошового забезпечення у відповідності до наведених судом норм законодавства мали бути включені до суми грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, під час призначення пенсії позивачу.

Згідно з п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

З огляду на приписи вказаного Порядку, а також Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії органами Пенсійного фонду може бути здійснений на підставі документів, що надаються особисто пенсіонером.

Постанова КМУ від 13.02.2008 року № 45, на яку посилається представник відповідача у відзиві на адміністративний позов, визначає Порядок перерахунку пенсії, що призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом.

При цьому, суд зазначає, що позивач звернувся до відповідача, а потім до суду у зв'язку з тим, що під час призначення пенсії йому протиправно не було враховано до грошового забезпечення, з якого нараховувалася сума пенсії, додаткові види грошового забезпечення, які він отримував за останні 24 місяці перед звільненням, а не у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, як це передбачено Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, у зв'язку з чим посилання відповідача на вказану постанову є помилковими, а дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з підстав, викладених у відповіді № 1745/Л-11 від 23.07.2018 року є протиправними.

При цьому, суд зазначає, що з огляду на матеріали пенсійної справи позивача, пенсія позивачу призначена з 07.11.2015 року на підставі подання про призначення пенсії, заяви про призначення пенсії, грошового атестата та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення , що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до якої включено суми отриманих позивачем за період з червня 2014 року по жовтень 2015 року надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії.

Факт призначення позивачу пенсії з урахуванням сум надбавки за особливо важливі завдання та премії підтверджується повідомленням про призначення пенсії, що наявне в матеріалах справи ( арк. с. 21).

Таким чином, суд робить висновок, що до задоволення належить вимога позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 10.07.2017 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення - 674,00 грн. та індексація - 1732,81 грн.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 10.07.2017 року з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1, як інваліду війни другої групи без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства, суд зазначає наступне.

З огляду на пенсійну справу позивача, на підставі довідки № 4494, що надана ЛК ГУМВС України в Одеській області відповідачу, ГУПФУ в Одеській області 19.04.2018 року здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року на підставі Постанов КМУ № 988 та № 103 від 21.02.2018 року та з 01.05.2018 року позивач отримує перераховану пенсію у розмірі 4693,80 грн.

Позивач не надає суду доказів з приводу непогодження із вказаним перерахунком та оскарження ОСОБА_1 у судовому порядку дій щодо вказаного перерахунку, у зв'язку із чим, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії належить до задоволення з урахуванням періоду за який має бути перерахована пенсія, а саме: з 10.07.2017 року по 30.04.2018 року, оскільки з 01.05.2018 року позивач отримує пенсію у відповідності до перерахунку, що вчинений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ № 4494, в якій чітко визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для визначення суми перерахованої пенсії позивача.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 263, 295, 382, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання дій протиправними щодо відмови у проведення перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з підстав, викладених у листі № 1745/Л-11 від 23.07.2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги для оздоровлення та індексації на підставі довідки № 14/1-674 від 19.06.2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, з 10 липня 2017 року по 30 квітня 2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, а саме: матеріальна допомога для оздоровлення - 674 грн., та індексація - 1732,81 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії ОСОБА_1 за період з 10 липня 2017 року по 30 квітня 2018 року починаючи з 10 липня 2017 року як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним на умовах та відповідно до діючого законодавства України.

В іншій частині позову - відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1; місце реєстрації: АДРЕСА_1, 65023).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014 ).

Суддя Н.В. Бжассо

.