
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2175/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2018 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Харів М.Ю.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Вентарок” до Головного управління ДФС у Запорізькій області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним рішення і зобов’язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
25.05.2018 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю “Вентарок” код ЄДРПОУ 40652647, місцезнаходження: 79041, м.Львів, вул.Городоцька, 207 до Головного управління ДФС у Запорізькій області код ЄДРПОУ 39396146, місцезнаходження: м.Запоріжжя, пр. Соборний, 166, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача від 18.04.2018 №655512/40652647 про відмову в реєстрації податкової накладної №12 від 20.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №12 від 20.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою від 29.05.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 10.07.2018 суд залучив співвідповідачем Державну фіскальну службу України.
Ухвалою від 08.08.2018 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою від 08.08.2018 суд задовольнив клопотання представника відповідачів про проведення судового засідання у режимі відеоконференції.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.03.2018 позивач направив на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №12. Згідно з отриманою позивачем квитанцією від 18.04.2018, податкову накладну №12 прийнято відповідачем, але реєстрацію такої зупинено. На думку позивача, відповідач протиправно зупинив реєстрацію вказаної податкової накладної, оскільки така відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. На підтвердження реальності здійснення операцій за вказаною податковою накладною позивач направив відповідачу копії належним чином оформлених первинних документів. Проте, такі безпідставно залишені відповідачем поза увагою, а 18.04.2018 прийняте рішення №655512/40652647 про відмову в реєстрації податкової накладної.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.04.2018 позивача повідомлено про причину зупинення реєстрації: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 20.03.2018 №12 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для реєстрації податкової накладної.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з наступних підстав.
Позивач – ТзОВ “Вентарок” є юридичною особою код ЄДРПОУ 40652647, місцезнаходження: 79041, м.Львів, вул.Городоцька, 207, основним напрямком діяльності якого є реалізація вентильованих фасадних систем VentaRock.
Суд встановив, що 24.05.2017 між позивачем та ТзОВ «Запорізький ДБК» укладено договір поставки №2405-01, за яким ТзОВ “Вентарок” зобов’язується передати ТзОВ «Запорізький ДБК» товар (термоізоляційна прокладка, камінь Ventarock).
Відповідно до умов вказаного договору 20.03.2018 ТзОВ «Запорізький ДБК» отримало від позивача товар згідно з видатковою накладною №47 від 20.03.2018 (термоізоляційна прокладка, камінь Ventarock), що також підтверджується довіреністю на отримання ТМЦ та товарно-транспортною накладною.
20.03.2018 позивач за результатами вказаної операції склав податкову накладну №12 на суму 195606,43 грн. в тому числі ПДВ 32601,07 грн. та подав її на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до квитанції від 13.04.2018 направлених ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів», реєстрація документа (податкової накладної від 20.03.2018 №12) зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державного реєстрів податкових накладних.
На підтвердження реальності господарських відносин з ТзОВ «Запорізький ДБК» відповідно до вказаної податкової накладної позивач надав ГУ ДФС у Запорізькій області копії первинних документів, а саме договір поставки №2405-01 від 24.05.2017, видаткову накладну від 20.03.2018 №47, довіреність №323 від 20.03.2018, товаро-транспортну накладну №347 від 20.03.2018, платіжне доручення №9963 від 27.03.2018.
Проте, 18.04.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області прийняло рішення №655512/40652647 про відмову в реєстрації податкової накладної від 20.03.2018 №12, у зв’язку з ненаданням позивачем копій документів, а саме: договорів, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарі/послуг, зберігання і транспортування; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
23.04.2018 позивач звернувся до відповідача із скаргою на вказане рішення, подавши документи, що вимагалися, та лист – пояснення від 17.04.2018. У листі-поясненнях позивач зазначає, що основним напрямком його діяльності є реалізація вентильованих фасадних систем VentaRock. Комплектуючими частинами вентильованих фасадних систем VentaRock є: ригелі, стійки, консолі, анкерні кріплення і фасадний камінь. Виробником фасадного каменю є безпосередньо ТзОВ “Вентарок”. Відповідність якості продукції, що виробляється ТзОВ “Вентарок” вимогам чинного законодавства підтверджується сертифікатом відповідності серії ВГ №UA1.196.0020974-17. Інші комплектуючі частини вентильованих фасадних систем VentaRock (а саме: ригелі, стійки, консолі, анкерні кріплення) придбаваються товариством в інших постачальників. Основні виробничі потужності позивача знаходяться за адресою м.Львів, вул.Городоцька, 207, на базі приміщення площею 417,6 м.кв., орендованого у ТзОВ «Леополіс Конгрес Хол», на підставі договору оренди №127/17 від 01.09.2017.
02.05.2018 рішенням комісії ДФС центрального рівня №1787/40652647/2 скаргу позивача залишено без задоволення та рішення №655512/40652647 від 18.04.2018 без змін.
Не погоджуючись з вказаним рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно з п.п.а, б п.185.1 ст.185 ПК України об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг згідно з приписами норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами п.74.2 ст.74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст.74 ПК України).
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п.200-1.3 та п.200-1.9 ст.200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених п.12 вказаного Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містить п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п.74.2 ст.74 вказаного Кодексу.
Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі змісту квитанції щодо податкової накладної №12 від 20.03.2018 вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пп.1.6 п.1 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567.
Так, пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621 зазначає, що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг, більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 вказаного пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 вказаного пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 вказаного пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України.
З аналізу вказаних норм законодавства випливає висновок, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН/РК прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків у квитанції.
У квитанції про реєстрацію податкової накладної №12 від 20.03.2018 чітко зазначено вид критерію оцінки ступеня ризику, яким відповідає вказана накладна, а саме: ппп.1.6. п.6 Критеріїв ризиковості платника податку.
Таким чином, відповідач при прийнятті рішення про зупинення реєстрації податкової накладної дотримався вимог п.п.201.16.1 п.201.16 ст. 201 ПК України, який передбачає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію або критеріїв, якщо їх виявлено два.
Також, зі змісту квитанцій встановлено, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті в п.п.201.16.1 вказаного пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 вказаного пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201).
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.
Суд встановив, що позивач надав контролюючому органу пояснення при поданні скарги та копії документів щодо господарської операції з ТзОВ «Запорізький ДБК» для направлення до комісії ГУ ДФС у Запорізькій області.
Зі змісту висновку контролюючого органу щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації, викладених у спірному рішенні, встановлено ненадання позивачем копій документів, а саме: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Абзацом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до п.п.в п.п.201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 вказаної Постанови визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту в п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Таким чином, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Оцінюючи наявність підстав для прийняття оскарженого рішення, суд встановив наступне.
В ході розгляду справи представник відповідача повідомила, що під відсутністю договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, мається на увазі відсутність специфікацій до договору поставки №2405-1 від 24.05.2017. Відповідно до п.1.2 вказаного договору назва, асортимент, кількість і ціна товару, строки поставки визначаються за домовленістю сторін та вказуються у специфікації. Сторонами визнається та обставина, що такі специфікації при виконанні договору поставки не складались. Проте, суд бере до уваги той факт, що у видатковій накладній №47 від 20.03.2018 вказано назву, асортимент, кількість, ціну товару (термоізоляційна прокладка, камінь Ventarock). Таким чином, у видатковій накладній зазначені істотні умови, необхідні для виконання господарської операції. Сам по собі факт відсутності специфікації може свідчити про недотримання сторонами умов договору, а не про відсутність господарської операції.
Представник відповідача також зазначила, що підставою для прийняття оскарженого рішення стала відсутність первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування товару. Суд щодо цієї обставини зазначає, що позивач долучав до своєї скарги лист- пояснення від 17.04.2018 про походження товару, в якому вказав про те, що він займається реалізацією вентильованих фасадних систем Ventarock, а також є виробником фасадного каменю. В свою чергу, вказаний доказ не врахований при розгляді скарги позивача на оскаржене рішення. Позивач також надав видаткові накладні №40 від 13.03.2018, №49 від 15.03.2018 щодо придбання комплектуючих у третіх осіб, з яких монтуються фасадні системи з плитами з фасадного каменю.
Підставою для відмови також стала відсутність розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Щодо цієї обставини позивач повідомив, що помилково не додав ГУ ДФС у Запорізькій області відповідний розрахунковий документ під час вирішення питання про реєстрацію податкової накладної. Позивач при розгляді справи подав платіжне доручення №9963 від 27.03.2018 про сплату ТзОВ «Запорізький ДБК» на користь позивача вартості фасадного каменю в сумі 330 тис. грн.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач надав всі необхідні докази, якими підтверджується факт здійснення господарської операції. Відсутність окремих документів, що стосуються здійсненої господарської операції не може позбавляти платника податку права на реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на це, суд вважає, що оскаржене рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним та підлягає скасуванню.
Для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №12 від 20.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судовий збір у сумі 3524,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення №1374 від 24.05.2018.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області від 18.04.2018 №655512/40652647 про відмову в реєстрації податкової накладної №12 від 20.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати вказану податкову накладну №12 від 20.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути з Головного управління ДФС у Запорізькій області код ЄДРПОУ 39396146, місцезнаходження: м.Запоріжжя, пр. Соборний, 166, Державної фіскальної служби України код ЄДРПОУ39292197 місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Вентарок” код ЄДРПОУ 40652647, місцезнаходження: 79041, м.Львів, вул.Городоцька, 207 судовий збір в сумі 3524 (три тисячі п’ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 15.11.2018.
Суддя А.Г. Гулик