
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
14 листопада 2018 р. Справа №200/12197/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., ознайомившись з адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно отриманої державної допомоги одиноким матерям, -
В С Т А Н О В И В:
Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області суму надмірно отриманої державної допомоги одиноким матерям, за період з 01.07.2017 року по 31.07.2017 року у розмірі 1841,04 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши подану Управлінням соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області позовну заяву суд дійшов таких висновків.
Завданням адміністративного судочинства, згідно зі ст. 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з'ясовувати, у зв'язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
За правилами п. 1 ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального Кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
На переконання суду спір, за вирішенням якого Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду, не є публічно-правовим, оскільки стосується права власності гр. ОСОБА_1 на кошти допомоги одиноким матерям за період з 01.07.2017 року по 31.07.2017 року, тобто цивільного права.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини (наприклад, рішення у справі "Сокуренко і Стригун проти України") суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Вказані обставини унеможливлюють розгляд справи в порядку адміністративного судочинства.
Зазначений висновок суду узгоджується з позицією Великої палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 25 квітня 2018 року (справа № 824/973/16-а).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, у відкритті провадження за позовом Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно отриманої державної допомоги одиноким матерям належить відмовити.
Крім цього, слід звернути увагу Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області на те, що в разі відмови у відкритті провадження у справі провадження в суді першої інстанції, сплачена сума судового збору повертається судом лише за клопотанням особи (ст. 7 Закону України «Про судовий збір»).
Тобто, повернення сплаченої суми судового збору у розмірі 1762,00 грн. за подання зазначеного позову, що підтверджується платіжним дорученням від 24.10.2018 року № 326, може бути вирішено судом в порядку письмового провадження без виклику сторін лише за клопотанням Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області.
Керуючись статтями 170, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно отриманої державної допомоги одиноким матерям.
Копію ухвали разом з адміністративним позовом та доданими до нього документами надіслати Управлінню соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області.
Роз'яснити позивачу, що даний спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України, та може бути оскаржена у відповідності до ст. 295, 297 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення до суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 14.11.2018 року.
Суддя Загацька Т. В.