Рішення № 77854131, 13.11.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2018
Номер справи
810/2485/18
Номер документу
77854131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2018 року м.Київ справа № 810/2485/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора Уманської районної державної адміністрації Черкаської області Саморухи Володимира Олександровича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, Приватного акціонерного товариства "СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД", про скасування реєстраційних дій,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) з позовом до Державного реєстратора Уманської районної державної адміністрації Черкаської області Саморухи Володимира Олександровича (далі - відповідач), у якому позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с. 151-152), просить суд:

- скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 26.05.2017 10241070031000060; Саморуха Володимир Олександрович; Уманська районна державна адміністрація Черкаської області; зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів";

- скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 26.05.2017 10241050032000060; Саморуха Володимир Олександрович; Уманська районна державна адміністрація Черкаської області; зміна місцезнаходження, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання.

Також ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, Приватне акціонерне товариство "СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД" (далі - третя особа, ПРАТ "СМІЛАМАШ").

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він володіє іменними простими акціями у кількості 104552 шт., вартістю 26138,00 грн., що становить 8,9998% у статутному капіталі ПРАТ "СМІЛАМАШ".

Пояснює, що 26 травня 2017 року Державним реєстратором Уманської районної державної адміністрації Черкаської області Саморухою Володимиром Олександровичем була здійснена державна реєстрація змін до відомостей про ПРАТ "СМІЛАМАШ", а саме:

1. внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 26.05.2017 10241070031000060; Саморуха Володимир Олександрович; Уманська районна державна адміністрація Черкаської області; зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів;

2. державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 26.05.2017 10241050032000060; Саморуха Володимир Олександрович; Уманська районна державна адміністрація Черкаської області; зміна місцезнаходження, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників.

Для вчинення згаданих вище реєстраційних дій ПРАТ "СМІЛАМАШ" в особі ОСОБА_3 подало відповідачу серед іншого: рішення загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ", що викладені в протоколі загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 29 квітня 2017 року; рішення наглядової ради ПРАТ "СМІЛАМАШ", що викладені в протоколі №1 засідання членів наглядової ради ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 24 травня 2017 року; рішення правління ПРАТ "СМІЛАМАШ", викладені в протоколі №1 засідання членів правління ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 24 травня 2017 року та статут ПРАТ "СМІЛАМАШ" (нова редакція), затверджений рішенням загальних зборів акціонерів, викладеним в протоколі загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 29 квітня 2017 року.

Однак, рішенням Господарського суду Київської області від 03.11.2017 у справі № 925/715/17, яке набрало законної сили, визнано вищевказані рішення та статут недійсними.

Позивач вважає, що судове рішення, яким визнано недійсними документи на підставі яких були проведенні реєстраційні дії 26.05.2017 №10241070031000060 та №10241050032000060, є підставою для скасування вказаних записів.

Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що оспорювані реєстраційні дії проводилися на підставі документів, які на момент розгляду відповідали вимогам чинного законодавства та не були визнані недійсними або скасовані. Під час вчинення реєстраційних дій вимоги Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, осіб-підприємців та громадських формувань" були дотримані в повному обсязі та державним реєстратором не порушувалися. Заявником був поданий повний комплект документів, визначений ч.4 ст.17 вищезазначеного Закону, а саме: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру (протокол загальних зборів акціонерів від 29.04.2017, протокол №1 засідання членів правління від 24.05.2017 та протокол №1 засідання членів наглядової ради від 24.05.2017); документ про сплату адміністративного збору; установчий документ юридичної особи в новій редакції. Також заявником було подано перелік акціонерів, які зареєструвалися для участі у річних загальних зборах акціонерів та перелік акціонерів, яким надсилатиметься письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства.

Згідно поданих документів кворуму для прийняття рішень загальними зборами було досягнуто - загальна кількість голосуючих акцій 66,84%. Підстав для зупинення розгляду документів чи відмови у державній реєстрації виявлено не було.

Третя особа по справі подала пояснення по справі, в яких зазначила, що станом на 26.05.2017 відповідач діяв в межах та у спосіб, визначений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", який поширюється на спірні правовідносини. Вказує, що ПРАТ "СМІЛАМАШ" було подано державному реєстратору повний комплект документів, визначений ч.4 ст.17 Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". На момент вчинення реєстратором реєстраційних дій були відсутні будь-які заборони чи обмеження. У державного реєстратора не було підстав для відмови чи для зупинення вчинення реєстраційних дій.

При цьому, як видно із резолютивної частини рішення Господарського суду Черкаської області від 03.11.2017 у справі №925/715/17 та постановах судів апеляційної та касаційної інстанцій, в них не міститься та не передбачено зобов'язання державного реєстратора вчинити певні реєстраційні дії, зокрема, скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.05.2017 №10241070031000060 та №10241050032000060.

Також вказує, що право та/або інтерес позивача, який підлягає судовому захисту не є порушеним і підстав для задоволення позову немає.

У судових засіданнях 12.07.2018, 28.08.2018 та 04.10.2018 представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Окрім того, 04.10.2018 представником позивача подано письмове клопотання про продовження розгляду справи №810/2485/18 у порядку письмового провадження.

Відповідач у судові засідання по справі 12.07.2018, 28.08.2018 та 04.10.2018 не з'явився, про час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.

Разом з тим, відповідач у прохальній частині відзиву на позовну заяву просив суд розгляд справи проводити без участі представника відповідача.

У судових засіданнях 28.08.2018 та 04.10.2018 представник третьої особи проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову.

Окрім того, 04.10.2018 представником третьої особи подано письмове клопотання про продовження розгляду справи №810/2485/18 у порядку письмового провадження.

У судовому засіданні 04.10.2018 суд поставив на обговорення питання про можливість продовжити розгляд справи №810/2485/18 у порядку письмового провадження. Представник позивача та третьої особи проти продовження розгляду справи у порядку письмового провадження не заперечували.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність потреби у заслуховуванні інших свідків чи експерта, протокольною ухвалою суду від 04.10.2018 постановлено здійснювати подальший розгляд справи №810/2485/18 у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в:

Приватне акціонерне товариство "СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД" (ідентифікаційний код 14313725; місцезнаходження: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Незалежності, буд. 67) зареєстроване як юридична особа 07.02.1996, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 22.01.2018 №1003506826 (а.с. 55-63).

Відповідно до виписки про стан рахунку в цінних паперах станом на 07.12.2017 позивач ОСОБА_1 володіє іменними простими акціями у кількості 104552 шт., вартістю 26138,00 грн., що становить 8,9998% у статутному капіталі ПРАТ "СМІЛАМАШ" (а.с. 8).

Судом встановлено, що 29 квітня 2017 року рішенням загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ", оформленим Протоколом загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 29.04.2017, були вирішені питання, зокрема, про обрання лічильної комісії загальних зборів акціонерів, голови та секретаря зборів, членів наглядової ради, ревізійної комісії товариства, членів правління товариства та прийняття нової редакції статуту товариства (а.с. 41-50).

24 травня 2017 року рішенням членів правління ПРАТ "СМІЛАМАШ", оформленим Протоколом №1 засідання членів правління ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 24.05.2017, були вирішені питання про обрання голови правління, заступника голови правління та відповідального за проведення державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 51-52).

Також, 24 травня 2017 року рішенням членів наглядової ради ПРАТ "СМІЛАМАШ", оформленим Протоколом №1 засідання членів наглядової ради ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 24.05.2017, були вирішені питання про обрання голови наглядової ради, заступника голови наглядової ради, секретаря наглядової ради, кандидатури на посаду голови правління - генерального директора (а.с. 53-54).

На підставі вказаних документів, була проведена державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу.

Так, 26 травня 2017 року представником ПРАТ "СМІЛАМАШ" було подано державному реєстратору Уманської районної державної адміністрації Черкаської області Саморуха Володимиру Олександровичу пакет документів для проведення реєстраційних дій "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" та "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи", а саме: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; рішення загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ", оформлене Протоколом загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 29.04.2017; перелік акціонерів, які зареєструвалися для участі у річних загальних зборах акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 29.04.2017; витяг з переліку акціонерів; квитанція; рішення членів правління ПРАТ "СМІЛАМАШ", оформлене Протоколом №1 засідання членів правління ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 24.05.2017; рішення членів наглядової ради ПРАТ "СМІЛАМАШ", оформлене Протоколом №1 засідання членів наглядової ради ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 24.05.2017 (а.с. 121-134) та статут ПРАТ "СМІЛАМАШ" (нова редакція) (а.с.135-149).

За результатами розгляду вказаних документів, відповідачем 26.05.2017 було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань записи: №10241070031000060 - "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів та №10241050032000060 - "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи", зміна місцезнаходження, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників.

Разом з тим, ОСОБА_4 звернулась до Господарського суду Чекаської області з позовом до Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» про визнання рішень недійсними.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 03.11.2017 у справі №925/715/17 позов задоволено частково. Визнано річні загальні збори акціонерів Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» ідентифікаційний код: 14313725 від 29 квітня 2017 року такими, що не відбулись. Визнано недійсними та скасовано всі рішення загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНО-БУДІВНИЙ ЗАВОД», що викладені в Протоколі Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» від 29 квітня 2017 року. Визнано недійсним Статут (нова редакція) Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД», затверджений рішенням Загальних зборів акціонерів, викладеним в протоколі Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» від 29 квітня 2017 року. Визнано недійсним та скасовано всі рішення наглядової ради Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД», що викладені в Протокол №1 засідання членів Наглядової ради Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» від 24 травня 2017 року. Визнано недійсним та скасовано всі рішення правління Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД», викладені в Протоколі №1 Засідання членів правління Публічного акціонерного товариства «СМІЛЯНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД» від 24 травня 2017 року.В решті позову відмовлено (а.с.9-20).

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.04.2018 у справі №925/715/17 рішення Господарського суду Черкаської області від 03.11.2017 у справі №925/715/17 залишено без змін (а.с.21-40).

Постановою Верховного Суду від 22.08.2018 у справі №925/715/17 постанову Київського апеляційного господарського суду від 10.04.2018 та рішення Господарського суду Черкаської області від 03.11.2017 у справі №925/715/17 змінено шляхом викладення резолютивної частини рішення в такій редакції:"Позов задовольнити частково. Визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Смілянський машинобудівний завод", що викладені в протоколі загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Смілянський машинобудівний завод" від 29 квітня 2017 року. Визнати недійсним статут (нова редакція) Публічного акціонерного товариства "Смілянський машинобудівний завод", затверджений рішенням загальних зборів акціонерів, викладеним в протоколі загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Смілянський машинобудівний завод" від 29 квітня 2017 року. Визнати недійсними рішення наглядової ради Публічного акціонерного товариства "Смілянський машинобудівний завод", що викладені в протокол №1 засідання членів наглядової ради Публічного акціонерного товариства "Смілянський машинобудівний завод" від 24 травня 2017 року. Визнати недійсними рішення правління Публічного акціонерного товариства "Смілянський машинобудівний завод", викладені в протоколі №1 засідання членів правління Публічного акціонерного товариства "Смілянський машинобудівний завод" від 24 травня 2017 року.В решті позову відмовити.Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Смілянський машинобудівний завод" (вул. Незалежності, буд.67, м. Сміла, Черкаська обл., код 14313725) на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) 6400,00 грн судового збору." (а.с.158-168).

Позивач вважає, що записи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.05.2017 №10241050032000060 та №10241070031000060 повинні бути скасовані, оскільки вчинені на підставі документів, які визнані судом недійсними.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 4 статті 1 Закону України від 15.05.2003 №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон №755-IV; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно із частиною другою статті 6 Закону №755-IV, державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (ч. 1 ст. 7 Закону №755-IV).

Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону №755-IV для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії; 4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; 11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування.

Положеннями статті 25 Закону №755-IV передбачено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;

3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

Суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті: 1) звертається до суду за роз'ясненням судового рішення - у разі якщо судове рішення є незрозумілим для суб'єкта державної реєстрації; 2) повідомляє суд або державну виконавчу службу про неможливість виконання рішення із зазначенням підстав - у разі неможливості виконання судового рішення; 3) проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини); 4) формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці.

Отже, зі змісту наведених правових норм вбачається, що внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань здійснюється державним реєстратор на підставі поданих заявником документів або на підставі визначеного переліку судових рішень, які набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

Судом встановлено та не заперечується сторонами у справі, що для здійснення оскаржуваних реєстраційних дій заявником було подано всі передбачені статтею 17 Закону №755-IV документи.

При цьому, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації на підставі перевірки вичерпного переліку документів лише засвідчує факт, тобто виконує функцію легалізації події. Виконання цієї функції не передбачає і не наділяє його повноваженнями перевірки (контролю) документів за іншими критеріями, ніж визначені Законом №755-IV.

Як вбачається зі змісту резолютивної частини постанови Верховного Суду від 22.08.2018 у справі №925/715/17 вказане судове рішення дійсно не має зобов'язального характеру щодо вчинення реєстраційних дій, зокрема, скасувати спірні записи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.05.2017 №10241070031000060 та №10241050032000060.

Разом з тим, визнання зазначеною постановою Верховного Суду недійсними рішення загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ", що викладені в протоколі загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 29 квітня 2017 року, статуту (нова редакція) ПРАТ "СМІЛАМАШ", затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів, викладеним в протоколі загальних зборів акціонерів ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 29 квітня 2017 року, рішення наглядової ради ПРАТ "СМІЛАМАШ", що викладені в протокол №1 засідання членів наглядової ради ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 24 травня 2017 року, рішення правління ПРАТ "СМІЛАМАШ", викладені в протоколі №1 засідання членів правління ПРАТ "СМІЛАМАШ" від 24 травня 2017 року, на підставі яких було здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, є підставою для скасування такої державної реєстрації відповідно до частини першої статті 25 Закону №755-IV.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20 вересня 2018 року №826/12737/17.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, на думку Конституційного Суду України в рішенні №3 рп/20 від 30 січня 2003 року, під ефективним засобом необхідно розуміти таке, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

За практикою Європейського суду з прав людини засоби юридичного захисту є ефективними тоді, коли вони можуть запобігти виникненню умов, які становлять порушення, або не допустити подальшого існування таких умов (справа "Мельник проти України", заява № 72286/01, рішення від 28.03.2006 р., щодо статті 13).

Отож, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

З огляду на зазначене, суд вважає, що ефективним способом захисту прав позивача у даному випадку є скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційних записів від 26.05.2017 №10241070031000060 та №10241050032000060, які були вчинені на підставі визнаних недійсними судовим рішенням протоколів загальних зборів акціонерів, членів наглядової ради, засідання членів правління та статуту ПРАТ "СМІЛАМАШ".

Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

При цьому, суд відхиляє твердження третьої особи про відсутність порушеного права у позивача, оскільки останній є власником частки у статутному капіталі ПРАТ "СМІЛАМАШ".

Стосовно твердження відповідача та третьої особи, що у державного реєстратора не було підстав для відмови чи для зупинення вчинення реєстраційних дій, суд зазначає, що предметом даної справи не є неправомірні дії державного реєстратора щодо внесення записів від 26.05.2017 №10241070031000060 та №10241050032000060 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Зважаючи на те, що відповідачем не було допущено будь - якої протиправності, судові витрати по справі, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, розподілу не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2. Скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис від 26.05.2017 №10241070031000060, вчинений державним реєстратором Уманської районної державної адміністрації Черкаської області Саморухою Володимиром Олександровичом.

3. Скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис від 26.05.2017 №10241050032000060, вчинений державним реєстратором Уманської районної державної адміністрації Черкаської області Саморухою Володимиром Олександровичом.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 13.11.2018 р.

Суддя Кушнова А.О.