
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/2828/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічник
за участю секретаря судового засідання Побочій О.В.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1) до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (вул. Автолюбителів, 2, м.Кропивницький, 25000, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (надалі - відповідач) в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19.09.2018р. №036224.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржувана постанова прийнята на підставі акту перевірки від 10.08.2018р., яким встановлено порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутність полісу цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач вказує, що станом на час перевірки транспортного засобу, яким він здійснював керування надаючи послуги таксі, у нього був в наявності поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів №АМ/5158918, а тому висновки посадових осіб відповідача є безпідставними.
Відповідачем ухвала суду про відкриття провадження у справі отримана 31.10.2018р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.19). В судове засідання представник відповідача не з'явився.
В строк визначений судом відзив на позов та копії матеріалів, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення, відповідачем не надано, будь-яких пояснень щодо причин невиконання вимог ухвали суду також не надано.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Враховуючи те, що відповідачем не повідомлено про причини неподання відзиву на позов, суд кваліфікує вказану бездіяльність, як визнання позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
В судовому засіданні 14.11.2018 року на підставі ч. 3 ст. 243 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину рішення. Складення рішення в повному обсязі відкладено до 19.11.2018р.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року № 2344-III передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, в т.ч. державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою КМУ від 11.02.2015р. №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до п. 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому Постановою КМУ від 08.11.2006р. №1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:
-для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;
-для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України (ч. 6 ст. 39).
Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 01.07.2004р. №1961-IV (надалі - Закон 1961) врегульовано відносини у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Страховий поліс - єдина форма внутрішнього договору страхування, яка посвідчує укладення такого договору (п.1.8. ст. 1 Закону 1961).
Обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників (ст.3 Закону 1961).
При використанні транспортного засобу в дорожньому русі особа, яка керує ним, зобов'язана мати при собі страховий поліс (сертифікат). Страховий поліс пред'являється посадовим особам органів, визначених у пункті 21.2 цієї статті, на їх вимогу (п. 21.3. ст. 21 Закону 1961).
Таким чином, страховий поліс є одним з документів обов'язкова наявність якого передбачена ч. 6 ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Матеріалами справи встановлено, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області 10.08.2018р. складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №058635 (а.с.11).
Зі змісту акту перевірки вбачається, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області проведено перевірку автомобіля Форд, номерний знак НОМЕР_2, яким здійснював керування ОСОБА_1 та надавав послуги з перевезення пасажирів на таксі без полісу цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, як це передбачено ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». Також актом перевірки зафіксовано, що водій про причини порушень надавати пояснення відмовився.
19.09.2018р. на підставі акту перевірки відповідачем прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19.09.2018р. №036224, відповідно до якої на підставі ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» до позивача застосовано штраф в сумі 1700 грн. (а.с.12).
Разом з тим, в ході розгляду справи судом встановлено, що позивач 28.02.2018р. уклав договір (поліс) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів з ПАТ «Українська пожежно-страхова компанія» (а.с.13).
Строк дії договору (полісу) до 27.02.2019р.
Отже, станом на дату проведення перевірки у позивача був документ обов'язкову наявність якого передбачено ч. 6 ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому висновки посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області під час перевірки та складання акту перевірки, а в подальшому дії відповідача щодо винесення оскаржуваної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, є протиправними оскільки спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду даної справи відповідачем не надано будь-яких доказів щодо правомірності прийняття оскаржуваної постанови, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем понесено витрати по сплаті судового збору в сумі 704,80 грн., які належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1) до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (вул. Автолюбителів, 2, м.Кропивницький, 25000, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу №036224 від 19.09.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (вул. Автолюбителів, 2, м.Кропивницький, 25000, код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн..
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст складено 15.11.2018 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник