
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/2796/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Пасічника Ю.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, вул. Соборна, 7-а, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 20632802, надалі - позивач) до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25006, вул. Дворцова, 6/7, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 34894735, надалі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 01.10.2018р. у виконавчому провадженні ВП №57320228 щодо стягнення виконавчого збору в сумі 14892 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 03.10.2018р. позивачем було отримано постанову відповідача про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн. винесену в рамках примусового виконання виконавчого листа №398/9769/13 виданого 02.12.2014р. про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На погоджуючись з оскаржуваною постановою позивач вказує, що рішення суду на підставі якого було видано виконавчий лист виконано ним до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження зі стягнення виконавчого збору. Так, 22.12.2014р. було проведено відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2014р. по 02.08.2014р. у відповідності до покладних судовим рішенням зобов’язань. Перерахунок пенсії проведено на січень 2015р., загальна сума доплати складає 30857,45 грн. Разом з тим, відповідно до частин 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення встановленого Законом про Державний бюджет України. Головним розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій» є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня – Пенсійний фонд України, а тому рішення суду про здійснення перерахунку пенсій за період з 01.01.2014р. до внесення змін до законодавства, що регулює дані виплати, виконані УПФУ в порядку встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Фонду.
Крім того, позивач вказує, що відповідно до ст. 27 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901-VI, виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Відповідачем відзив на позов, у строки визначні ухвалою про відкриття провадження у справі не надано, натомість надано копії матеріалів виконавчого провадження №57320228 (а.с.39-62).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Розглянувши адміністративний позов, дослідивши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції Закону чинного на момент видачі виконавчого документу) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції Закону чинного на момент видачі виконавчого документу) відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті.
02.12.2014р. Олександрійським міськрайонним судом Кіровоградської області на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2014р. у справі №398/9769/13-а видано виконавчий лист про: - зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії як інваліду 3 групи відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01.01.2014р. до внесення змін до законодавства, що регулює дані виплати, з урахуванням раніше здійснених виплат; - зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії як інваліду ІІI групи відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2014 року до внесення змін до законодавства, що регулює дані виплати, з урахуванням раніше здійснених виплат (а.с.42,43).
Вказаний виконавчий лист передано для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (а.с.41).
01.10.2018р. відповідачем відкрито виконавче провадження №57320228 з виконання виконавчого листа №398/9769/13-а (а.с.54,55).
На підставі ухвали Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 27.08.2018р., постановою відповідача від 01.10.2018р., замінено боржника у виконавчому провадженні на Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.44-46, 58,59).
Постановою про стягнення виконавчого збору від 01.10.2018р. з позивача стягнуто виконавчий збір в розмірі 14892 грн. (а.с.61,62).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідачем здійснюється примусове виконання виконавчого документу щодо нарахування та виплати пенсії.
Згідно абз. 22 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Таким чином, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
При цьому, згідно п. 1 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню.
За змістом ч. 1 ст. 7 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсію віднесено до періодичного платежу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскільки пенсія є періодичним платежем, то в разі примусового виконання виконавчих документів щодо нарахування та стягнення пенсій, виконавчий збір не стягується.
Отже, оскаржувана постанова про стягнення виконавчого збору від 01.10.2018р. суперечить положенням Закону України «Про виконавче провадження», а тому, є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що відповідно до покладених функцій і завдань, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області є суб’єктом владних повноважень, а витрати пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз відсутні, сплачена сума судового збору не підлягає відшкодуванню.
Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, вул. Соборна, 7-а, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 20632802, надалі - позивач) до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25006, вул. Дворцова, 6/7, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 34894735, надалі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 01.10.2018р. у виконавчому провадженні ВП №57320228 щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виконавчого збору в сумі 14892 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2