
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" листопада 2018 р. справа № 0940/1720/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, відповідно до змісту якого просить суд: визнати неправомірними дії щодо відмови у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язати призначити та перерахувати з 16.05.2018 пенсію за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; визнати неправомірними дії щодо відмови у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією у 2018 році; зобов'язати застосувати з 16.05.2018 при призначенні пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення (2015, 2016, 2017 роки), який у 2018 році був встановлений у розмірі 5377, 90 грн. згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та виплатити різницю при призначенні та перерахунку пенсії за віком.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією у 2018 році. Позивач вважає, що має мати місце саме призначення нового виду пенсії, а не переведення з одного виду пенсії на інший, як вважає відповідач, а тому при призначенні пенсії необхідно застосувати показник середньої заробітної плати, який врегульовано статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне песійне страхування». Зазначає, що середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка повинна бути врахована для обчислення пенсії по віку становить за 2017 рік -6273,45 грн, за два роки - 2016 та 2017 - 5377,90 грн., а тому з 01.01.2018 по 31.01.2018 позивачу має бути застосований показник у розмірі - 5377,90 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що перехід з пенсії по вислузі років, яку отримує позивач, на пенсію за віком є недоцільним, у зв'язку з тим, що розмір пенсії після перерахунку становитиме 3685,43 грн. Під час переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може бути враховано заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статі 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (за весь період страхового ставу, починаючи з 1 липня 2000 року, або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000р. незалежно від перерв і за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000р.), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Зазначає, що для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 частини 1 статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статей 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), дослідивши подані докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, з 11.06.2015 отримує пенсію за вислугою років, як працівник освіти, відповідно до пункту «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується протоколом №1491 за пенсійною справою від 06.07.2015 (а.с.34).
16.05.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.14).
01.06.2018 відповідач листом за № 2706/05 повідомив позивача, що розглянувши заяву про перерахунок пенсії за вислугу років на вид пенсії за віком, розмір пенсії за віком складатиме 3 685,43 грн., що є меншим за розмір пенсії за вислугу років 3939,31 грн., тому перехід на пенсію за віком є недоцільним. Зазначив, що після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжував працювати, то при переході на пенсію за віком йому враховано страховий стаж та заробітна плата за даними персоніфікованого обліку. Розрахунок заробітної плати здійснюється з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років. З жовтня 2017 року здійснено осучаснення заробітної плати, тобто середній заробіток складав 3764,40 грн., який і врахований до розрахунку пенсії за віком (а.с.15-16).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон № 1058-ІV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пенсія за вислугу років передбачена нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення» (надалі також - Закон N 1788-XII).
Відповідно до пункту "е" частини 1 статті 55 Закону N 1788-XII право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
За приписами частини 2 статті 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з пунктів 2, 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Однак у випадку із заявою позивача мало мати місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому мав враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком). При обрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до вимог статті 40 Закону № 1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати працівників в галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення. У даному випадку відповідач повинен був призначити інший вид пенсії за іншим законом, а не, як вважає, здійснювати переведення з одного виду пенсії на інший, а отже пенсійний орган має враховувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком.
Суд звертає увагу, що 11 червня 2015 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугою років, як працівникові освіти, відповідно до пункту «е» статті 55 Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІVпозивач звернувся вперше 16 травня 2018 року після досягнення 60-річного віку.
Суд зазначає, що статтею 7 Закону №1788-XII передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно з п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
Верховний Суд України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15) зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини 3 статті 45 Закону №1058-IV.
Аналогічна правова позиція викладена 31.10.2018 Великою Палатою Верховного Суду у справі №876/5312/17 .
Підсумовуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2015 р., 2016 р., 2017 р.).
Позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 1409,60 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2015-2017 роки), починаючи з 16 травня 2018 року.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити з 16 травня 2018 року ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2015-2017 роки), та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених за цей період сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, м-н Шевченка 3, м.Надвірна, Івано-Франківська область, 78405) сплачений судовий збір в розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста девять гривень 60 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.