
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2018 р. Справа№200/9869/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі Головуючого судді Абдукадирової К.Е., секретаря судового засідання Кочко Л.І., представника позивача ОСОБА_1, відповідача – не з’явився розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, 3)
до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 39/3)
про скасування постанови про накладення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
03 жовтня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, у якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про накладення штрафу від 12 вересня 2018 року № ВП 56819709 у розмірі 5 100,00 гривень, винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_2 при примусовому виконанні виконавчого листа № 805/4828/17-а, виданого 02 липня 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом.
Ухвалою суду від 08 жовтня 2018 року позовну заяву залишено без руху у зв’язку з недотриманням вимог ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 05 листопада 2018 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження з повідомленням учасників справи на 14 листопада 2018 року.
Представник позивача в судове засідання з’явився та в обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення суду по справі № 805/4828/17-а виконано позивачем в добровільному порядку та в повному обсязі до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Розпорядженням від 26 березня 2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3, сума доплати за наведеним рішенням суду становить за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року 42 849,67 гривень. Незважаючи на зазначене вище, постанова про закінчення виконавчого провадження відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України “Про виконавче провадження” до теперішнього часу державним виконавцем не винесена.
Зазначає, що пенсійні виплати, передбачені Законом України № 2262, в тому числі і ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень, мають здійснюватися з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України №103.
Нормами статті 8 Закону України №2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Інших фінансових можливостей, крім зазначених вище, для здійснення виплат позивач не має.
Відповідач до суду не з’явився, відзив на позовну заяву не надав.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов суд встановив наступне.
Донецьким окружним адміністративним судом 13 квітня 2018 року винесено рішення по справі № 805/4828/17-а, відповідно до якого адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії – задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_3 перерахунку пенсії за вислугою років з 1 січня 2016 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01 січня 2016 року на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області від 23 червня 2017 року № 7119 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зазначене рішення набрало законної сили 20 червня 2018 року.
На підставі вказаного рішення Донецьким окружним адміністративним судом у липні 2018 року виданий виконавчий лист №805/4828/17-а.
20 липня 2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішення Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_2 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 56819709 з приводу виконання виконавчого листа № 805/4828/17-а від 10 липня 2018 року, відповідно до якої боржнику (позивачу) встановлений строк для виконання рішення суду - 10 робочих днів. Вказана постанова отримана позивачем 26 липня 2018 року.
Позивач, листом від 06 серпня 2018 року повідомлено відповідача про те, що рішення суду у справі № 805/4828/18-а виконано в добровільному порядку та просили орган виконавчої служби закрити виконавче провадження.
Постановою від 12 вересня 2018 року ВП № 56819709 відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону України “Про виконавче провадження” за невиконання без поважних причин боржником рішення суду виконавцем накладено штраф у сумі 5 100, 00 гривень.
13 листопада 2018 року позивачем суду надана заява, зі змісту якої вбачається, що позивачем у позові помилково зазначений номер справи № 805/4828/18, а тому просить вважати правильним - № 805/4828/17-а.
Також судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем здійснено перерахування пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, що підтверджено витягом з пенсійної справи позивача, розрахунком на доплату пенсії.
Надаючи оцінку правомірності прийняття спірної постанови суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 129-1 Основного Закону України судове рішення є обов’язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно статті 8 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції Закону України № 2443-VIII від 22.05.2018, (далі – Закон №2262-XII) виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21 лютого 2018 року на виконання вказаних положень Закону Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі – Постанова №103).
Згідно абзацу 2 пункту 3 Постанови №103 cума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Згідно “Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_4 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду. Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань […] планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
За наслідками судового розгляду встановлено, що судовим рішенням позивач зобов’язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01 січня 2016 року на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області від 23 червня 2017 року № 7119 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Позивачем видано розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_4 та обчислена сума для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року у розмірі 42 849,67 гривень.
Постановою №103 встановлено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві щодо виділення коштів для виконання рішень суду, що підтверджується листом від 06 липня 2018 року за вих. № 22434/23-21.
За приписами статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України […] у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме […] взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; […] здійснення видатків бюджету […] без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України;
Судом встановлено, що Постанова №103 у встановленому законом порядку не визнана незаконною.
Пунктом 3 Постанови № 103 передбачено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року виплачується після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету.
Судом також встановлено, що виплата доплати до пенсії за період з 01 січня 2018 по 31 березня 2018 року в сумі 5 497,41 гривень зараховано на картковий рахунок стягувача. Перерахований розмір пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року складає 42 849,67 гривень та виплачений в порядку визначеному Постановою № 103.
Відповідно до пункту 10 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України здійснює повноваження, визначені Конституцією України. Рішення Кабінету Міністрів України відповідно до положення частини 1 статті 4 Бюджетного Кодексу України є частиною бюджетного законодавства. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все статтею 23 цього Кодексу, а саме; будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Відповідно до статті 8 Закону № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов’язань без відповідних бюджетних асигнувань т|а здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, виплата суми пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262 та перерахованої за рішенням суду, проведена відповідно до порядку, встановленого Постановою №103 за рахунок коштів Державного бюджету України.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, про зазначений вище порядок виплати перерахованих стягувачу сум пенсій, зокрема про виплату пенсій після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету, було повідомлено відповідача заявою від 06 серпня 2018 року №10455/03-2.
Положеннями частини 2 статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404) передбачено винесення постанови про накладення штрафу на боржника у ралі невиконання без поважних причин боржником рішення.
Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404 можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення. Відповідальність боржника встановлено за невиконання судового рішення, а не за несвоєчасне його виконання. Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником рішення суду, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання.
Суд наголошує, що вимога суду про перерахунок пенсії, відповідачем виконана в повному обсязі, що документально підтверджено позивачем.
Вимога про виплату пенсії не вказує на зобов'язання здійснення одноразового платежу, оскільки відповідно до статті 1 Закону України від 09.07.2003р. №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1058 непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Отже, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі.
Суд зазначає, що відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 08 липня 2014 року (№ рішення в ЄДРСР 39891909) підвищення до пенсії, яке є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на нього право, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має невизначений у часі граничний термін виплати, тому, вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити відповідні періодичні платежі особі, суд, вже встановивши під час розгляду справи відсутність спору про право особи на отримання підвищення до пенсії, не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін в законодавстві.
Вказані висновки суду узгоджуються з положеннями Постанови №103.
Слід зазначити, що відповідно до статті 2 Закону № 1404, виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад законності, справедливості, неупередженості та об'єктивності, забезпечення права на оскарження рішень дій чи бездіяльності державних виконавців.
З огляду на зазначене вище, станом на 12 вересня 2018 року у державного виконавця були відсутні правові підстави для винесення постанови про стягнення з позивача штрафу, а тому постанова державного виконавця від 12 вересня 2018 року про накладення на Головне Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області штрафу в розмірі 5 100,00 гривень є протиправною та підлягає скасуванню.
Положеннями частини 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суб’єкта владних повноважень на звернення до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Учасники виконавчого проваджена мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб (ч. 1 ст. 287 КАС України).
Відповідно до частини 2 статті 74 Закону № 1404 рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Оскільки судом встановлені обставини, які свідчать про своєчасність виконання позивачем рішення суду, а вивчення матеріалів виконавчого провадження свідчить про не відповідність дій державного виконавця положенням статті 75 Закону №1404, у зв’язку з чим наявні підстави для скасування оскаржуваної постанови, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, суб’єктом владних повноважень, відшкодуванню не підлягають (частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 162, 241-246, 250, 251, 255, 287, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл.Соборна,3, код ЄДРПОУ 13486010) до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 39/3, код ЄДРПОУ 34898944) про визнання протиправною та скасування постанови №ВП 56819709 від 12 вересня 2018 року про накладення штрафу в сумі 5 100,00 гривень, винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Донецької області ОСОБА_2 при примусовому виконанні виконавчого листа № 805/4828/17-а, виданого 10 липня 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом – задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову №ВП 56819709 від 12 вересня 2018 року про накладення штрафу в сумі 5 100,00 грн., винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Донецької області ОСОБА_2 при примусовому виконанні виконавчого листа №805/4828/17-а, виданого 10 липня 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 14 листопада 2018 року та проголошений у судовому засіданні.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Абдукадирова К.Е.