
Справа № 1840/3392/18
Провадження № 2-а/591/482/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в особі судді Сидоренко А.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Сумської міської ради, Сумської міської ради управління «Інспекція з благоустрою міста Суми» Сумської міської ради про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, визнання дій протиправними та стягнення моральної шкоди,-
в с т а н о в и в :
07 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом та просить поновити строк оскарження постанови № 917 від 09 липня 2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності позивача за ст. 152 КУпАП;
скасувати постанову № 917 від 09 липня 2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності позивача за ст. 152 КУпАП;
визнати протиправними дії посадових осіб управління «Інспекція з благоустрою міста Суми» Сумської міської ради щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення;
стягнути з відповідача-2 на користь позивача моральну (немайнову) шкоду, що була завдана їй незаконними діями посадових осіб управління «Інспекція з благоустрою міста Суми» Сумської міської ради в розмірі 3000 грн.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року матеріали адміністративної справи за вказаним позовом передано на розгляд Зарічного районного суду м. Суми за підсудністю.
Як вбачається з адміністративного позову позивач просить скасувати постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності, яка була ухвалена 09 липня 2018 року. При цьому в позовній заяві позивач просить поновити строк оскарження постанови № 9127 від 09 липня 2018 року про притягнення її до адміністративної відповідальності, посилаючись на те, що з дня вручення копії постанови 13 липня 2018 року вона не мала можливості оскаржити її до компетентного органу через те, що була у відпустці за доглядом за хворим членом сім’ї з 13 липня 2018 року по 03 вересня 2018 року, а також через те, що вона не є фахівцем з права, їй потрібна була кваліфікована правова допомога.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 12 жовтня 2018 року вказана позовна заява ОСОБА_1 залишена без руху та позивачу запропоновано у строк, не пізніше 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, усунути вказані недоліки.
Зокрема в ухвалі суду звернуто увагу на те, що в позовній заяві вказано, що постанову позивачем отримано 13 липня 2018 року і з дня вручення її копії вона не мала можливості оскаржити до компетентного органу, через те, що була у відпустці за доглядом за хворим членом сім’ї з 13 липня 2018 року по 03 вересня 2018 року, а також через те, що не є фахівцем з права і їй потрібна була кваліфікована правова допомога, проте докази щодо цього (хвороби члена сім’ї, терміну догляду за ним, дати звернення до фахівця у галузі права) суду не надано, а тому суд позбавлений можливості встановити чи в межах встановленого ч. 2 ст. 286 КАС України строку поданий вказаний позов та чи наявні підстави для задоволення клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
01 листопада 2018 року від представника позивача ОСОБА_2 надійшла заява про усунення недоліків, до якої надано копії наказів про надання позивачу відпустки без збереження заробітної плати в період з 13 липня 2018 року по 11 серпня 2018 року, з 13 серпня 2018 року по 03 вересня 2018 року, копію договору про надання юридичних послуг від 04 вересня 2018 року, а також копію акту приймання-передачі наданих послуг від 07 вересня 2018 року.
Відповідно до вимог ч.ч. 1-3 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
За ч. 4 ст. 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску звернення до адміністративного суду позивач зобов’язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Як вбачається з адміністративного позову позивач зазначає, що постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності, яка була ухвалена 09 липня 2018 року, вона отримала 13 липня 2018 року, а отже останнім днем подання адміністративного позову є 23 липня 2018 року. Проте адміністративний позов до Сумського окружного адміністративного суду подано 07 вересня 2018 року, про що свідчить штамп цього суду на позовній заяві.
Суд не знаходить обгрунтованими доводи позивача щодо наявності підстав для поновлення строку звернення до суду з вказаним позовом, оскільки доказів на підтвердження необхідності здійснення догляду за хворим членом сім’ї позивачем не надано. Надані копії наказів про надання відпустки не містять відомостей про те, що такі надавалися саме з метою догляду за хворим членом сім’ї.
Та обставина, що позивач не є фахівцем у галузі права не є поважною підставою для поновлення пропущеного строку звернення до суду з адміністративним позовом.
За ч.ч. 1 та 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження поважності причин пропуску звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, відсутні підстави для визнання їх поважними, а том позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Керуючись ст.ст. 121-123, 286, 294 КАС України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Сумської міської ради, Сумської міської ради управління «Інспекція з благоустрою міста Суми» Сумської міської ради про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, визнання дій протиправними та стягнення моральної шкоди повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п’ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя А.П.Сидоренко