
Справа № 676/5183/18
Номер провадження 2/676/2280/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2018 року Кам’янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Ксьондз Р.М.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам’янці-Подільський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов’язати вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області, оформлене протоколом №7 від 19.09.2008 року про зняття ОСОБА_1 та членів його сім’ї із квартирного обліку Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області та зобов’язання Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області поновити ОСОБА_1 та членів його сім’ї на квартирному обліку з 12.06.2007 року Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області шляхом прийняття відповідного рішення. В обґрунтування своїх вимог вказує, що з 12 червня 2007 року позивач та члени його сім’ї дружина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1: син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 перебували на квартирному обліку в Управлінні СБ України у Хмельницькій області. Зарахування на квартирний облік відбулося на засіданні житлово-побутової комісії Управління СБ України у Хмельницькій області, протокол № 4 від 12 червня 2007 року. Наказом Управління СБ України у Хмельницькій області № 133ос від 04 липня 2007 року був переведений на службу в м. Кам’янець-Подільський. 19 вересня 2008 року житлово-побутовою комісією Управління СБ України у Хмельницькій області знято з квартирного обліку - протокол № 7 від 19 вересня 2008 року відповідно до п. 2 ст. 26 ОСОБА_5 міністрів Української PCP і Української республіканської ОСОБА_5 професійних спілок № 470 від 11 грудня 1984 року «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP». Вважає, що рішення житлово-побутової комісії Управління СБ України у Хмельницькій області, оформлене протоколом № 7 від 19 вересня 2008 року, є незаконним та таки, що суперечить вимогам законодавства України, оскільки рішення Житлово-побутовою комісією приймалось у його відсутності, про прийняте рішення повідомлений належним чином не був, крім того йому стало відомо, що з квартирного обліку був знятий з підстави переїзду на інше місце роботи, що не відповідає дійсності, оскільки його основне місце роботи УСБУ в Хмельницькій області не змінював, а виконання службових обов’язків в м. Кам’янці-Подільському вважається відрядженням. Будь яких підтверджуючих документів про підстави зняття з обліку надано не було, оскільки його справа квартирного обліку втрачена під час пожежі, яка відбулася 19-20 лютого 2014 року в приміщенні Управління СБ України в Хмельницькій області за адресою: м. Хмельницький, вул. Героїв майдану, буд. 19. 01 червня 2018 року звернувся з рапортом на ім'я начальника Управління СБ України у Хмельницькій області із проханням розглянути питання щодо скасування рішення житлово-побутової комісії Управління СБ України у Хмельницькій області, оформлене протоколом № 7 від 19 вересня 2008 року про зняття із квартирного обліку та відповідно відновлення на квартирному обліку. Рішенням житлово-побутової комісії Управління СБ України у Хмельницькій області від 05 липня 2018 року його рапорт від 01 червня 2018 року залишено без задоволення. Просить визнати причину пропуску строку для звернення до суду за захистом прав та законних інтересів поважними та поновити даний строк, визнати протиправним та скасувати рішення житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області, оформлене протоколом №7 від 19.09.2008 року про зняття ОСОБА_1 та членів його сім’ї із квартирного обліку Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області та зобов’язати Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області поновити ОСОБА_1 та членів його сім’ї на квартирному обліку Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області шляхом прийняття відповідного рішення.
В суді позивач позов підтримав, просить задовольнити.
В суді представник відповідача, позов не визнав, подав відзив, заперечує проти задоволення позовних вимог мотивуючи тим, що ОСОБА_1 проходив військову службу в підрозділах СБУ з 08.10.1997 р. по 09.06.2006 р. в підрозділі з дислокацією в м. Кам’янці-Подільському. З 09.06.2006 р. по 07.08.2008 р. в підрозділі з дислокацією в м. Хмельницький. З 07.08.2008 р. по 07.08.2013 р. в підрозділі з дислокацією в м. Кам’янці-Подільському. З 07.08.2013 р. по 28.04.2014 р. в підрозділі з дислокацією в м. Хмельницький. З 28.04.2014 р. по 23.02.2018 р. в підрозділі з дислокацією в м. Кам’янці-Подільському. З 07.07.2008 р. позивач та члени його сім’ї переїхали для проживання до м. Кам’янця-Подільського, тому не міг перебувати на квартирній черзі у м. Хмельницькому. Відповідно до ст. 40 ЖК України, п.п.2 п.26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень в Українській РСР, затверджених ОСОБА_5 Міністрів УРСР 11.12.1984 р. громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту, у зв’язку з чим вважає рішення житлово-побутової комісії УСБУ, затверджене протоколом № 7 від 19.09.2008 р. є правомірним. Щодо поновлення строку на оскарження спірного рішення заперечує, оскільки згідно зазначених Правил підприємства, установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. На виконання вказаного припису, УСБУ щороку здійснюється перереєстрація громадян, які перебувають на квартирному обліку та щороку подають житлово-побутовій комісії документи, що підтверджують факт наявності або відсутності житла. Оскільки ОСОБА_1 такі дані не повідомляв з 2013 року, що свідчить про обізнаність з спірним рішенням. ОСОБА_1 з 25.07.2013 р. зарахований на квартирний облік за місцем проживання у загальний список, як осіб, які проживають у гуртожитку. Просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи в повному обсязі, суд встановив наступне.
Згідно ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Згідно ч. 4 ст. 43 ЖК УРСР громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на офіцерській посаді в Управлінні СБУ у Хмельницькій області з 10.1997 р.
12 червня 2007 року ЖПК Управління СБУ у Хмельницькій області прийняла рішення про прийняття ОСОБА_1 на квартирний облік та зарахування його до позачергової черги на забезпечення житлом складом сім'ї три особи він, його дружина ОСОБА_3, син ОСОБА_4 (протокол № 4 від 12 червня 2007 року).
У зв`язку зі зміною позивачем місця проходження військової служби рішенням Житлово-побутової комісії, оформленої протоколом № 7 від 19 вересня 2008 року його та членів його сім’ї знято з квартирного обліку на підставі п. 2 ч. 2 ст. 40 ЖК України, п.п. 2 п. 26 Правил обліку громадян.
01 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся із рапортом до начальника СБУ у Хмельницькій області про скасування рішення від 19 вересня 2008 року про зняття з квартирного обліку та відновлення на квартирній черзі з 12 червня 2007 року.
Рішенням ЖПК, оформленим протоколом № 5 від 05 липня 2018 року ОСОБА_1 було відмовлено, постановлено залишити без змін дату зарахування та дату зняття з квартирного обліку ОСОБА_1
Правовідносини в сфері забезпечення військовослужбовців СБУ житлом регулюються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Житловим кодексом УРСР (дала - ЖК), Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в УРСР, затвердженими постановою ОСОБА_5 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила № 470), Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 (далі - Порядок № 1081) та Інструкцією про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженою наказом СБУ від 06 листопада 2007 року № 792 (далі - Інструкція № 792).
Згідно із абзацом 1 пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. №1081, якою затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, військовослужбовці та члени їх сімей забезпечуються службовими житловими приміщеннями, що відповідають вимогам житлового законодавства. З цією метою у кожній військовій частині формується фонд службового житла.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.
Пунктом 22 Порядку № 1081 встановлено, що облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Співробітники визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, відповідно до законодавства України (пункт 3.2 Інструкції № 792).
Згідно п.3.9 Інструкції, затвердженої наказом Служби безпеки України від 06.11.2007 р. №792 співробітники, узяті на квартирний облік, уносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень, що ведеться за формою згідно з додатком 4 до Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою ОСОБА_5 Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 р. №470 . Ця книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана секретарем житлово-побутової комісії і скріплена печаткою відповідного органу, закладу чи установи СБ України. Ця книга зберігається як документ суворої звітності.
Згідно з п.3.11 Інструкції, затвердженої наказом Служби безпеки України №792 співробітники, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом в іншу місцевість, зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей зі збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Згідно п.3.15 Інструкції, співробітники та члени їх сімей знімаються з обліку у разі:- поліпшення житлових умов, унаслідок чого відпала потреба в наданні житла; - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту; - засудження до позбавлення волі за вироком суду, що набрав законної сили, крім випадків звільнення від покарання чи відбування; - подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; -в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п.30 Порядку № 1081 військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Нормами ст.40 ЖК УРСР встановлено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;1.1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.
Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.
Згідно п.28 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР затверджених постановою ОСОБА_5 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. N 470, зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку).
При розгляді цих питань на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи.
Про зняття з обліку (виключення із списку) громадяни у 15-денний строк повідомляються у письмовій формі з указанням підстав зняття з обліку (виключення із списку).
Згідно з пунктом 31 Правил визначено, що у випадку переїзду з одного району міста до іншого облікові справи громадян передаються до виконавчого комітету відповідної ОСОБА_5 народних депутатів із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Представником відповідача в суді не заперечувалось право позивача на перебування на квартирному обліку Служби безпеки України як особи, що потребує поліпшення житлових умов. Проте, представник СБ України зазначив, що позивач має бути зарахований на квартирний облік за місцем свого проживання.
Матеріали справи не містять доказів переміщення ОСОБА_1 на роботу в іншу місцевість.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться в Управлінні СБУ в Хмельницькій області, в підрозділі СБУ в м.Кам’янець-Подільському такий облік не організований і не ведеться.
Відповідно до пункту 3.1 Інструкції № 792 усі питання, пов'язані із забезпеченням житлом співробітників, вирішуються за місцем перебування їх на обліку як осіб, що потребують поліпшення житлових умов, відповідними житлово-побутовими комісіями Центрального управління, органів, закладів та установ СБУ.
Тобто ОСОБА_1 та члени його сім’ї не могли бути зарахованими на квартирний облік по місцю дислокації в м.Кам’янці-Подільському.
Суд вважає, що рішення житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області, оформлене протоколом №7 від 19.09.2008 року про зняття ОСОБА_1 та членів його сім’ї із квартирного обліку Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області слід визнатит протиправним.
Представник відповідача в суді не надав доказів що підтверджують той факт, що позивач був запрошений на засідання житлово-побутової комісії та повідомлений про прийняте рішення оформлене протоколом № 7 від 19.09.2008 р. стосовно зняття його з квартирного обліку.
З проекту протоколу № 7 засідання житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області від 19 вересня 2008 року вбачається, що позивач не був присутнім на засіданні.
Дослідити матеріали облікової справи не представилось можливим оскільки вони знищені при пожежі, що мала місце 19-20 лютого 2014 року.
Таким чином в порушення житлового законодавства, Порядку, Правил позивача знято з квартирного обліку безпідставно, його не було запрошено на засідання житлової комісії, а також ніяким чином не повідомлено про прийняття рішення, яке оформлено протоколом № 7 від 19.09.2008 р., яке потягло за собою зняття ОСОБА_1 та членів його сім’ї з квартирного обліку.
Враховуючи все вищевикладене суд вважає, що клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на оскарження рішення № 7 від 19.09.2008 року слід задовольнити, оскільки такий строк пропущений ним з поважної причини.
Твердження представника відповідача про обізнаність позивача з рішенням виходячи із обов’язку щороку подавати житлово-побутовій комісії документів, що підтверджують факту наявності або відсутності у їхній власності або користуванні житла є припущенням.
Перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку за місцем проживання в загальному списку як осіб, які проживають у гуртожитку не вппиває на законність рішення відповідача, що оскаржується.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про Службу Безпеки України», Держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців і працівників Служби безпеки України.
Військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.
Отже, враховуючи вимоги Законів України «Про Службу Безпеки України» та «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» позивач та члени його сім'ї мають право на забезпечення жилим приміщенням, а житлові права позивача підлягають відновленню шляхом поновлення його на квартирному обліку з 12.06.2007 року, що ведеться в органах Служби безпеки України.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, тобто обов'язок доказування покладений на сторони.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений згідно Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13?81, 89, 141, 262-265 ЦПК України, Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Закону України «Про Службу Безпеки України», Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в УРСР, затвердженими постановою ОСОБА_5 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 та Інструкцією про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженою наказом СБУ від 06 листопада 2007 року № 792.
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом прав та законних інтересів - задовольнити.
Позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов’язати вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області, оформлене протоколом №7 від 19.09.2008 року про зняття ОСОБА_1 та членів його сім’ї із квартирного обліку Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області.
Зобов’язати Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області поновити ОСОБА_1 та членів його сім’ї на квартирному обліку Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області шляхом прийняття відповідного рішення.
Стягнути з Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області на користь держави 704 грн. 80 коп. судового збору.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_4
Відповідач ОСОБА_6 Служби безпеки України у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 20001734, юридична адреса вул. Героїв Майдану, 19, м. Хмельницький..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 12 жовтня 2018 року
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.