
Справа №766/5961/17
н/п 1-кс/766/15149/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.11.2018 року м. Херсон
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Гонтар Д.О., за участю секретаря Неглядюка Р.В., розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) ОСОБА_1, у матеріалах досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015000000000899 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України про накладення арешту на майно та додані до клопотання матеріали,-
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий слідчого відділу Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді з клопотанням про накладення арешту на судно «Аlіоt» (ІМО: 8847492, MMSI: 214181606, порт приписки (прапор) - Джурджулешти. Республіка Молдова), яке належить компанії «Sonic Star Navigation Со» (адреса: Trust Company Complex, Ajeltake road, Ajeltake Island, MH 96960. Majuro, Marsnall Islands (Маршалови острови), шляхом заборони будь-кому використовувати вказане судно та розпоряджатися ним.
Також слідчий просить передати речовий доказ - судно «Аlіоt» (ІМО: 8847492, MMSI: 214181606, порт приписки (прапор) - Джурджулешти. Республіка Молдова), Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 1, код ЄДРПОУ 41037901) для здійснення заходів з управління ним.
Мотивуючи клопотання, слідчий вказує, що слідчим відділом Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015000000000899 від 15.05.2015 за підозрою ОСОБА_2, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження ОСОБА_2, будучи службовою особою, умисно порушив порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави.
Так, відповідно до вимог ч. 2 ст. 19, ст. 68 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтями 5, 72, 73 Конституції України передбачено, що Україна є республікою. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною ОСОБА_1 України або Президентом України відповідно до їх повноважень, встановлених Конституцією України.
Згідно з вимогами ст.ст. 1, 3 Закону України «Про ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим» Верховна ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим є представницьким органом Автономної Республіки Крим, який здійснює свої повноваження на підставі Конституції України і законів України, Конституції Автономної Республіки Крим і нормативно-правових актів Автономної Республіки Крим з метою сприяння реалізації прав та інтересів населення автономії та вирішенню питань життєдіяльності регіону. Діяльність Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим визначається Конституцією України, цим Законом, Конституцією Автономної Республіки Крим, регламентом Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, іншими нормативно-правовими актами Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим в межах її повноважень.
У порушення ч. 3 ст. 2, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України, п. 2 ч. З ст. З, ст.ст. 6, 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум», депутатами Верховної Ради АР Крим за сприяння екстремістсько налаштованих озброєних осіб, котрі захопили будівлю Верховної Ради АР Крим, 06.03.2014 прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «Про проведення загальнокримського референдуму» з визначенням 16.03.2014 датою такого волевиявлення, на яке одним з питань виносилося, зокрема, питання про входження АР Крим до складу Російської Федерації на правах суб’єкта.
Відповідно до зазначеної незаконно винесеної постанови 16.03.2014 проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і м. Севастополя, а також їх входження до складу Російської Федерації на правах суб’єкта федерації.
У приміщенні Верховної Ради АР Крим за адресою: м. Сімферополь, вул. Карла Маркса, 18, 17.03.2014 депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято постанову № 1745-6/14 «Про незалежність Криму», згідно з якою на підставі «Декларації про незалежність Республіки Крим», прийнятої на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради АР Крим 11.03.2014 та позачерговому пленарному засіданні Севастопольської міської ради 11.03.2014, створено нелегітимне державне утворення «Республіка Крим».
У подальшому Верховною Радою АР Крим ухвалено постанову від 17.03.2014 № 1748-6/14 «Про правонаступництво Республіки Крим», у пункті 1 якої вказано, що з моменту проголошення Республіки Крим як незалежної суверенної держави вищим органом влади Республіки Крим є ОСОБА_4 Республіки Крим.
Між Російською Федерацією та представниками нелегітимного державного утворення «Республіка Крим» 18.03.2014 підписано договір про входження території АР Крим та м. Севастополя до складу Російської Федерації.
Відповідно до постанови не легітимно утвореної Державної ОСОБА_4 Республіки Крим від 17.03.2014 № 1757-6/14 незаконно націоналізовані цілісні майнові комплекси підприємств сфери управління Міністерства інфраструктури України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, а також майно Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», розташовані на території АР Крим та м. Севастополя.
Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй, країнами-членами якої зокрема є Україна, Молдова та Маршаллові острови, переважною більшістю голосів проголосувала за прийняття Резолюції від 27.03.2014 №А/RES/68/262, якою відзначила, що референдум, проведений в АР Крим та м. Севастополі 16.03.2014, не був санкціонованим Україною, підтвердила свою прихильність суверенітету, політичній незалежності, єдності і територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах; закликала всі держави відмовитися і утримуватися від дій, спрямованих на часткове або повне порушення національної єдності і територіальної цілісності України, в тому числі будь-яких спроб змінити кордони України за допомогою загрози силою або її застосування або інших незаконних засобів; підкреслила, що референдум, проведений в АР Крим та м. Севастополі 16.03.2014, не маючи законної сили, не може бути основою для будь-якої зміни статусу АР Крим або м. Севастополя; закликала всі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи не визнавати будь-які зміни статусу АР Крим та м. Севастополя на основі вищезгаданого референдуму і утримуватися від будь-яких дій або кроків, які можна було б витлумачити як визнання будь-якого такого зміненого статусу.
Відповідно до п. п. 3-5 ст. 94 Конвенції ООН з морського права 1982 року, підписаної зокрема і державами Молдова та Маршаллові острови, кожна держава стосовно суден, що ходять під її прапором, вживає необхідних заходів для забезпечення безпеки в морі, щоб капітан, офіцери і, в необхідній мірі, екіпаж були повністю ознайомлені з міжнародними правилами що застосовуються з питань охорони людського життя на морі, попередження зіткнення, запобігання, скорочення і збереження під контролем забруднення морського середовища і підтримки зв'язку по радіо і були зобов'язані дотримуватися таких правил. Приймаючи заходи, передбачені в пунктах 3 і 4, кожна держава зобов'язана дотримуватися загальноприйнятих міжнародних правил, процедур, практики і робити всі необхідні кроки для забезпечення їх дотримання.
Преамбулою Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VІІ визначено, що перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандум) про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом. Згідно зі статтею 1 цього ж Закону, тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
З огляду на викладене, у зв’язку з неможливістю здійснення у морських портах, розташованих на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя, обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних, експедиційних робіт та інших пов’язаних з цим видів господарської діяльності, забезпечення належного рівня безпеки судноплавства, дотримання вимог міжнародних договорів України, забезпечення охорони навколишнього природного середовища, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №578-р, Міністерству інфраструктури України та ОСОБА_4 інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті доручено здійснити заходи щодо тимчасового припинення своїх повноважень на території АР Крим і м. Севастополя та закриття морських портів Керч, Севастополь, Євпаторія, Феодосія та Ялта.
У зв’язку із загостренням ситуації в АР Крим і вторгненням на територію України озброєних формувань, екстремістсько налаштованих осіб та військовою агресією з боку Російської Федерації, блокуванням роботи пунктів пропуску через державний кордон (далі - пункти пропуску) та пунктів контролю, які розташовані в АР Крим, що призводить до неможливості провадження подальшої діяльності в них та перешкоджає здійсненню передбачених законодавством України видів державного контролю під час перетинання державного кордону, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №424-р закрито пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, зокрема і Керченський морський торговельний порт (ідентифікаційний номер 011000), Керченський морський порт Камиш-Бурун (ідентифікаційний номер 010700), ВАТ «Суднобудівний завод «Залив» (ідентифікаційний номер 010800) та Керченський рибний порт (ідентифікаційний номер 010900), що розташовані в м. Керч, АР Крим.
Наказом Міністерства інфраструктури України від 16.06.2014 №255, який набув чинності 15.07.2014, до відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованій території закрито вказані морські порти м. Керч, а також порти Севастополь, Феодосія, Ялта та Євпаторія, що розташовані на території півострову Крим.
З метою оперативного і повного забезпечення правовою інформацією органів державної влади, підприємств, установ і організацій, доведення актів законодавства України до відома, вказаний наказ від 16.06.2014 №255 розміщений 16.06.2014 о 13:07 год. на офіційному сайті Міністерства інфраструктури України, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.06.2014 за №690/25467 та опублікований у офіційному державному виданні - Інформаційний бюлетень «Офіційний вісник України» 15.07.2014 №54, стор. 116, стаття 1461, код акту 73050/2014.
Крім того, з метою своєчасного оповіщення мореплавців про зміни у навігаційній обстановці та режиму плавання, що необхідні для забезпечення безпеки мореплавства у морському регіоні України та у відповідності до вимог ст. 73 Кодексу торговельного мореплавства України, ч. 4 ст. 5 Закону України «Про морські порти України», пункту 8 Порядку відкриття та закриття морських портів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 р. № 495, глави № 5 Положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавства у внутрішніх морських водах, територіальному морі та виключній (морській) економічній зоні України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 29.05.2006 № 514, згаданий наказ від 16.06.2014 №255 опубліковано у випуску №26 від 11.07.2014 «Повідомлення мореплавцям України» - офіційному періодичному друкованому виданні Державної установи «Держгідрографія» Міністерства інфраструктури України.
Наказом Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» №148 від 15.07.2014, ліквідовані розташовані на території АР Крим та міста Севастополя п’ять філій підприємства, зокрема Севастопольська філія ДП «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Севастопольського морського порту, код ЄРДПОУ 38728470).
З метою забезпечення безпеки суден й безпеки мореплавства на території України Посольство України у Великій ОСОБА_5 своїми нотами від 05.05.2014 №6124/35-327/2-534, № 6124/35-327/2-535 та від 21.07.2014 №6124/35-327/2-950 через штаб-квартиру Міжнародної морської організації (ІМО) у м. Лондоні (ОСОБА_5), яка є спеціалізованим органом ООН, що опікується безпекою судноплавства, інформувало 170 держав-членів ІМО, до числа яких входять зокрема Україна, Молдова та Маршаллові острови, а також неурядові міжнародні організації, що мають консультативний статус при ІМО, в тому числі і представництва міжнародних судноплавних компаній та інші міжурядові організації, що мають статус спостерігача при ІМО, про закриття портів на окупованій частині України, заборону заходжень до них та звернуло увагу іноземних держав про відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден за порушення законодавства України, встановленого режиму портів на окупованій частині території України та міжнародного законодавства.
Таким чином, державні органи України своїми діями вчинили вичерпні заходи у відповідності до міжнародної морської практики, спрямовані на попередження міжнародної спільноти про закриття портів на окупованій частині України та відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден за порушення законодавства України, встановленого режиму портів на окупованій частині території України та міжнародного законодавства.
Проте, громадянин України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який на момент описаних подій був капітаном судна «Aliot», ІМО номер 8847492, MMSI номер 214181606, порт приписки (прапор) – Джурджулешти, Республіка Молдова, власником якого є компанія «Sonic Star Navigation Со» (адреса: Trust Company Complex, Ajeltake road, Ajeltake Island, MH 96960, Majuro, Marsnall Islands (Маршалови острови)), на якого відповідно до норм вітчизняного та міжнародного права покладені посадові обов’язки: здійснювати керівництво судном, вживати заходів щодо забезпечення безпеки плавання, підтримання порядку на судні, запобігати завданню будь-якої шкоди судну, людям і вантажу, які перебувають на ньому, а також забрудненню навколишнього природного середовища; вимагати від своїх помічників здійснення плавання шляхом, який було визначено попереднім прокладенням з урахуванням факторів, що впливають на просування судна, контролюючи його місцезнаходження з необхідною частотою та точністю, за будь-яких умов та усіма можливими засобами; особисто керувати судном, коли судно заходить в порт або виходить із порту, розминається з іншими суднами у вузьких місцях, районах інтенсивного руху, у разі обмеженої видимості та в інших складних умовах плавання; надавати згоду на прийняття на роботу членів екіпажу; знати, розуміти і застосовувати діючі нормативні документи, що стосуються його діяльності; знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного виконання робіт тобто являючись службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, будучи, як капітан судна достеменно обізнаним про окупацію півострова Крим та закриття через це державою Україна морських портів Керчі, а також Севастополя, Феодосії, Ялти та Євпаторії, що розташовані на території півострову Крим, з метою заподіяння шкоди інтересам України, як суверенної, незалежної держави, умисно здійснив захід на судні «Аlіоt» (ІМО 8847492) в акваторію закритого Керченського морського порту Камиш-Бурун (і.н. 010700) за погодженням зі злочинною, окупаційною та самопроголошеною владою АР Крим, таким чином надаючи їй статус офіційної, чим умисно вчинив порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчинене службовою особою з використанням службового становища.
Так, ОСОБА_2, на посаді капітана судна «Аlіоt» (ІМО 8847492), свідомо і умисно порушуючи законодавство суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави Україна, зокрема ст.ст. 1, 2, 5. 17 Конституції України, ст.ст. 1, 3, 4, 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст. 2, 5, 6, 18 Закону України «Про прикордонний контроль», ст.ст. 5, 10, 11, 17 Закону України «Про морські порти України», Порядок відкриття та закриття морських портів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 р. № 495, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №578-р, від 30.04.2014 №424-р, наказ Міністерства інфраструктури України від 16.06.2014 №255, наказ Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» від 15.07.2014 №148, порушуючи норми міжнародного морського права: ст. 94 Конвенції ООН з морського права 1982 року, ст. ст. 5, 6, 10 Конвенції ООН про відкрите море 1958 року, ст. ст. 1, 2 17 Конвенції ООН про територіальне море та прилеглу зону 1958 року, ігноруючи Резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 27.03.2014 №АЛКЕ8/68/262, за прийняття якої зокрема проголосувала і держава Україна, громадянином якої він являється, і держава Маршаллові острови, де зареєстрований судновласник, та потураючи зобов’язання, взяті державою прапору судна - Молдова, перед іншими членами Організації Об’єднаних Націй, Міжнародною морською організацією та іншими неурядовими міжнародними організаціями і судновласниками відповідно до Резолюцій ООН, в частині ефективного здійснення своєї юрисдикції і контролю над судами, що плавають під його прапором та вжиття стосовно таких суден необхідних заходів для того, щоб капітан, офіцери і, в необхідній мірі, екіпаж, були повністю ознайомлені з міжнародними правилами, достеменно знаючи про окупацію півострова Крим, закриття через це державою Україна горських портів Керчі, Феодосії, Севастополя, Євпаторії і Ялти та заборону заходу до них, являючись службовою особою, та використовуючи своє службове становище капітана під час керування та управління судном «Аlіоt» на маршруті слідування, з метою заподіяння шкоди інтересам України як суверенної, незалежної держави 22.07.2014 о 9 год. 57 хв. (згідно з даними Бази даних заходів суден до портів АР Крим Державної установи «Держгідрографія»), умисно здійснив захід на судні «Аlіоt» (ІМО 8847492) в акваторію закритого Керченського морського порту Камиш-Бурун (адреса: 98310, АР Крим, м. Керч, вул. Орджонікідзе, 1 корп. В; і.н. 010700) за погодженням та у співпраці зі злочинною, окупаційною та самопроголошеною владою АР Крим, таким чином надаючи їй статус офіційної та законної, чим сприяв порушенню територіальної цілісності України та підриву її авторитету, чим вчинив порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України з метою заподіяння шкоди інтересам держави, здійснене службовою особою з використанням службового становища.
Продовжуючи свої злочинні дії капітан судна «Аlіоt» (ІМО 8847492) ОСОБА_2, після 16 год. 30 хв. 11.08.2014, здійснив вихід із Керченського морського порту Камиш-Бурун, чим вчинив порушення порядку виїзду з тимчасово окупованої території України з метою заподіяння шкоди інтересам держави, здійснене службовою особою з використанням службового становища.
Таким чином своїми діями ОСОБА_2, 05.07.1981р.н., вчинив порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї за погодженням та у співпраці зі злочинною, окупаційною та самопроголошеною владою АР Крим, з метою заподіяння шкоди інтересам держави у вигляді підриву внутрішнього та міжнародного авторитету державних органів України та української держави в цілому в умовах військової агресії з боку Російської Федерації та анексії АР Крим, шляхом публічного потурання міжнародного та національного законодавства, зокрема прийнятого Верховною ОСОБА_4 України від імені громадян України всіх національностей, що виражає суверенну волю цілого народу, демонструючи тим самим неповагу до волі цього народу, тобто скоїв кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 332-1 КК України кваліфіковане як порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчинене службовою особою з використанням службового становища.
З огляду на викладене, 06.04.2015 повідомлено про підозру капітану судна «Aliot» (ІМО 8847492, прапор держави Республіка Молдова, власник – компанія «Sonic Star Navigation Co») ОСОБА_2, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України.
08.04.2015 Ухвалою Печерського районного суду м. Києва з метою забезпечення можливої конфіскації майна накладено арешт на судно «Aliot» (ІМО 8847492, прапор держави Республіка Молдова) та заборонено кому-небудь використовувати та розпоряджатись вказаним судном.
21.03.2017 постановою слідчого відділу Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) судно «Aliot» (ІМО 8847492, прапор держави Республіка Молдова, власник – компанія «Sonic Star Navigation Co») визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
18.10.2018 Ухвалою херсонського міського суду Херсонської області скасовано арешт судна «Aliot» (ІМО 8847492).
26.10.2018 було здійснено огляд судна «Aliot» (ІМО 8847492, прапор держави Республіка Молдова, власник – компанія «Sonic Star Navigation Co»), яке використовувалось для заходу в акваторію закритого Керченського морського порту Камиш-Бурун (адреса: 98310, АР Крим, м. Керч, вул. Орджонікідзе, 1 корп. В; і.н. 010700) та є засобом/знаряддям вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України, з метою збереження його як речового доказу та звернення до суду з клопотанням про його арешт як речового доказу у даному кримінальному провадженні і передачі до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Документом, що підтверджує право власності на майно, яке належить арештувати, є вилучене 03.04.2015 на судні «Aliot» (ІМО 8847492) під час обшуку свідоцтво про право власності № CPG 02489/2014 від 20.01.2015.
Крім того, зважаючи на те, що судно «Aliot» (ІМО 8847492) має порт приписки іноземної держави (Республіка Молдова), належить компанії зареєстрованій на Маршалових островах, а громадянин України ОСОБА_2, який на посаді капітана вказаного судна вчинив з його використанням кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 332-1 КК України, знаходиться та постійно проживає на тимчасово окупованій території України – АР Крим, застосування менш обтяжливого способу арешту майна аніж заборона використання та розпоряджання таким майном може призвести до втрати або пошкодження речового доказу (судна «Aliot» (ІМО 8847492), а також настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
У відповідності до положень ст. 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому частини 6 цієї статті, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Згідно проведеного моніторингу цін, які містяться на сайтах з продажу товарів в мережі Інтернет, вартість суден типу «буксир» становить понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, Постановою КМУ № 685 від 13.09.2017 визначено примірний перелік майна, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів, а саме витрати на забезпечення спеціальних умов зберігання якого з огляду на його характеристики та властивості значно перевищують витрати на зберігання майна іншого виду такого ж роду (повітряний, морський, залізничний транспорт порівняно з автомобільним транспортом).
У зв’язку з тим, що судно «Aliot» (ІМО 8847492) не містить слідів кримінального правопорушення, а його збереження неможливо без зайвих труднощів, необхідно здійснити його передачу Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 1, код ЄДРПОУ 41037901) для здійснення заходів з управління ним.
Посилаючись на вищевикладені обставини, слідчий просить клопотання задовольнити.
Слідчий та прокурор в судове засідання не з’явилися, надали до суду заяви, зі змісту яких вбачається, що клопотання підтримують в повному обсязі та просять розглянути клопотання за їх відсутності, додаткових пояснень до клопотання не мають.
На адресу суду надійшли від представника власника майна адвоката ОСОБА_6, діючого в інтересах компанії Sonic Star Navigation Co. заперечення на клопотання про накладення арешту на майно.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати:
1) правову підставу для арешту майна;
2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу);
3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу);
3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу);
4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу);
5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження;
6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Згідно ч. 4 ст. 173 КПК України у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов’язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
Враховуючи, що власником вищезазначеного майна є компанія Sonic Star Navigation Co., також враховуючи, що з моменту фактичного затримання судна пройшло більше 3-х років, на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування не виправдовують таке втручання, як арешт майна, у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження, також накладення арешту на вказане вище майно буде нести негативні наслідки для його власника, оскільки позбавить його можливості здійснювати правомірну підприємницьку діяльність, крім того, існують достатні підстави вважати про відсутність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення. Так ч. 1 ст. 332-1 КК України передбачає, що порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк, разом з тим, з матеріалів клопотання вбачається, що в’їзд та виїзд на тимчасово окуповану територію судном «Аlіоt» було здійснено у 2014 році, однак постанова Кабінету міністрів України, якою було затверджено «Порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї» прийнята лише 04.06.2015 року, відповідно вказаного «Порядку» на момент вчинення кримінального правопорушення не існувало, відповідно за відсутності обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України, правові підстави для накладення арешту відсутні, у зв’язку з чим слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 171, 172, 309 КПК України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання старшого слідчого слідчого відділу Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) ОСОБА_1, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом п’яти днів з дня її оголошення, а зацікавленою особою з моменту отримання копії ухвали.
Слідчий суддяОСОБА_7