
Справа № 307/3434/18
Провадження № 2-а/307/48/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2018 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в складі головуючого судді Сойми М.М., за участю секретаря с/з Белоцької О.М., представника позивача Тячівського РВ ГУ ДМС України в Закарпатській області Сойми Д.Д. та відповідача ОСОБА_3, представника відповідача - адвоката ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Тячів адміністративну справу за позовом Тячівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області до громадянина Латвії ОСОБА_6 про затримання з метою забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,
В С Т А Н О В И В:
Тячівський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Латвії ОСОБА_6 про затримання з метою забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. В позовній заяві представник зазначив, що працівниками Тячівського РВ ГУ ДМС України в Закарпатській області 10 серпня 2018 року, у ході проведення профілактичних заходів щодо нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері у місті Тячів та Тячівського району, було виявлено громадянина Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, з документом, який посвідчує особу, а саме: паспортом громадянина Латвії НОМЕР_1, виданого 15 травня 2010 року, що був дійсний до 12 травня 2015 року. Згідно штампу нанесеному у паспортному документі встановлено, що відповідач в Україну приїхав по 15 червня 2011 року. За порушення вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а сааме: встановленого факту перебування іноземця на території України понад встановленого терміну, перевищення складає понад 6 років, 10 серпня 2018 року Тячівським РВ ГУ ДМС України у Закарпатській області відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 203 КУпАП. 10 серпня 2018 року уповноваженою особою Тячівського РВ ГУ ДМС України у Закарпатській області винесено рішення про примусове повернення за межі України громадянина Латвії ОСОБА_6 та зобов'язано у термін до 08 вересня 2018 року добровільно покинути територію України. Станом на 25 жовтня 2018 року вказане рішення про примусове повернення за межі України громадянина Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, не виконано, а відтак вказаний іноземець підлягає примусовому видворенню з території України. Відсутність у громадянина Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, документа, що посвідчує та дає право на виїзд з України, тривале незаконне проживання на території України є підставою для його затримання та поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України. Просить суд затримати громадянина Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою забезпечення видворення за межі території України та помістити в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Представник позивача Сойма Д.Д. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини, просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_6 в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що він законно перебуває на території України, він тут народився, проходить лікування з діагнозом хронічний бронхіт, просить в позові відмовити.
Представник відповідача - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні зазначив, що підстав для задоволенню позову не має та просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що 10 серпня 2018 року під час проведення профілактичних заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері у місті Тячів та Тячівського району, працівниками Тячівського РВ ГУДМС України в Закарпатській області був виявлений громадянин Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без наявних законних підстав, які б надавали право законного перебування його на території України на визначений термін. У ОСОБА_6 наявний документ, який посвідчує особу, а саме: паспорт громадянина Латвії НОМЕР_1, виданий 15 травня 2010 року, що був дійсний до 12 травня 2015 року.
Згідно постанови Тячівського РВ ГУ ДМС України у Закарпатській області від 10 серпня 2018 року відповідача ОСОБА_6 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 203 КУпАП до штрафу в сумі 1700 гривень.
Відповідно до рішення головного спеціаліста Тячівського РВ ГУ ДМС України у Закарпатській області від 10 серпня 2018 року вирішено примусово повернути за межі України громадянина Латвії ОСОБА_6, та зобов'язано його у термін до 08 вересня 2018 року добровільно покинути територію України.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 3 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Пунктом 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено поняття нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_6не виконав рішення позивача про примусове повернення з України та не дотримався зобов'язання покинути територію України у термін до 08.09.2018 року, у відповідача відсутній документ, який дає право на виїзд за кордон у встановленому порядку, тривале незаконне проживання на території України, враховуючи вимоги ч. 2 ст. 29 Конституції України, позовні вимоги позивача підлягають до задоволення
Також встановлено, що із заявою про набуття статусу біженця до відповідних державних органів влади відповідач не звертався.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства врегульовані приписами ст.289 КАС України.
Згідно ч.1 ст.289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобовязання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Відповідно до ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави (ч.1).
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України (ч.3).
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців (ч.4).
Згідно ч.ч.11, 13 ст.289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Таким чином, враховуючи наявність умов, за яких неможливо забезпечити ідентифікацію відповідача, вжиття заходів для забезпечення видворення за межі території України, позивачем обґрунтовано та підставно заявлено розглядуваний позов.
Керуючись ст.ст.1, 3, 9, 25, 26, 30, 31 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», керуючись ст.ст.6, 8, 9-11, 72-79, 289, 295, п.15.5 Перехідних положень КАС України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Затримати з метою забезпечення видворення за межі території України громадянина Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, з поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з України, на строк достатній для виконання судового рішення, який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк з дня його проголошення (складання), при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Позивач: Тячівський РВ ГУДМС України в Закарпатській області, адреса розташування: вул. Армійська, 6, м. Тячів, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 37809328.
Відповідач: громадянин Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: АДРЕСА_1
Повний текст рішення складено 14 листопада 2018 року.
Суддя Тячівського
районного суду Закарпатської області: Сойма М.М.